Neden Kodlamalı

 

Geleceğin dünyasında ben de varım diyebilmek,

Tüketen bir nesilden üreten bir nesle dönüşmek,

Kodlama yaparken birçok değişik uyaran ve çevresel koşulları düşünerek çok boyutlu düşünme yetisi kazanmak,

Tasarım odaklı düşünme, sistematik şekilde düşünme, olaylar arasındaki ilişkileri görebilme, eleştirel düşünme, problemleri öngörerek çözümler üretebilme yetileri kazanmak için, kodlama öğrenmeliyiz.

 

“Çocuklarımızın geleceğin bir parçası olmasını istiyorsak okul öncesinden başlayarak, eğlenceli şekilde kodlama mantığını öğrenmelerini sağlamalıyız. Sadece programlar hazırlamak için kodlama öğrenmek gerekmiyor, ufak yaşlardan itibaren kodlama eğitimleri alan miniklerin zihinsel gelişimleri de daha farklı olmaktadır. Kodlama ile uğraşan çocukların düşünme yapıları olumlu yönde değişmektedir. Çocuklar hayallerinde canlandırdığı objeleri hareketlendirmek için değişik şekillerde düşünmek zorundalar. Kodlama yaparken birçok değişik uyaran ve çevresel koşulları düşünerek çok boyutlu düşünme yetisi kazanmaktadırlar.

 

Tüm bunlar düşünüldüğünde gelişen ve hızla değişen dünyamızın bir parçası olmak, yenidünya da söz sahibi olma ve her şeyden önemlisi kendi bilişsel atılımımızı yapmak, zihinsel gelişimimize katkı sağlamak için haydi KODLAMA ya.