Büyütmek için resme tıklayınız.

KURUM: Adana Fatih Projesi

HAZIRLAYAN: GÖKHAN KAYACAN

PROJE ADI: ENGELDEN KAÇAN ROBOT

PROJE AÇIKLAMASI:

Ses sinyalleri ile çevre kontrolü yaparak cisimleri algılayıp otonom bir şekilde hareketine devam eden robot.


Büyütmek için resme tıklayınız.

KURUM: Kurttepe Şehit Ali Öztaş MTAL

HAZIRLAYAN: ALPNUR AKTÜRK KAYA

PROJE ADI: HIGH ROBOT (HI-ROBOT)

PROJE AÇIKLAMASI:

Kazalara karşı korunmak için çözüm üretmek amacıyla yüksekte çalışma işlemlerinin bir kısmı mobil araçlarla yapılır. Günümüzde kullanılanlar gerek büyüklükleri gerekse taşınma güçlüğü nedeni ile her ortama girememektedir. Bunların maliyetleri yüksek ve zaman olarak çok emek ister.

Daha önce çeşitli amaçlarla robotlar tasarlanmış ancak hem duvarda hem de tavanda hareket edebilen bir robot tasarlanmamıştır. Hâlihazırda tasarlanmış olanlar oldukça pahalıdır. Proje çok daha düşük bir maliyet ile tamamlandı.

Bir mobil araç tasarlayarak düşme ve/veya yaralanma riskini azaltmak, maliyeti düşük ve hızlı çözüm üretmek temel amacımızdır. Bunun için duvarda ve hatta tavanda hareket eden bir robot tasarlanacak ve uzaktan erişim ile kontrol ve hareket ettirilmesi sağlanacaktır. Bu sayede tavanı yüksek tiyatro, sinema, spor salonu, camii vb. yapıların duvarlarında zamanla oluşan toz, örümcek ağı gibi küçük ölçüdeki çöpleri uzaktan erişim ile temizlenecektir.

Projenin yapımı iki aşamada gerçekleşmiştir. İlk aşama elektronik düzeneğin fiziksel olarak hazırlanması, eleman bağlantılarının yapılması ve yazılımının hazırlanması. İkinci aşamada ise robotun duvarda gitmesini sağlayacak vakumu oluşturacak baca sisteminin 3D yazıcı ile basımı ve gövde tasarımı.

Elektronik kısım için Baby Orangutan B-328 mikrodenetleyici kart, alıcı ve verici için NRF24L01 ve kumanda etmek için Arduino pro micro kullanıldı. Gövde kısmı ve vakum ünitesi 3D yazıcı ile basıldı.

Yüksekte çalışmanın çok riskli olduğu ortamlarda kaza riskini azaltmak için tasarlanan robotumuz ile ulaşılması güç veya meşakkatli olan yerlerdeki örümcek ağı, toz vb. küçük çöplerin uzaktan erişim kontrolü ile kolayca temizlenmesi sağlandı.


Büyütmek için resme tıklayınız.

KURUM: Kurttepe Şehit Ali Öztaş MTAL

HAZIRLAYAN: ALPNUR AKTÜRK KAYA

PROJE ADI: HAYATI KOLAYLAŞTIRAN AKILLI TANK

PROJE AÇIKLAMASI:

Amaç: Günümüzde akıllı telefonlar ile kontrol edilebilen robotlar giderek artmaktadır. Akıllı telefonlar ile kontrol edilen bu robotlar insanların hayatını kolaylaştırmaktadır. Bu projede ile tekerlekli vasıtalarla ulaşımında zorluk yaşanan kaygan, karlı yollar vb. uygun olmayan alanlara akıllı telefon ile kontrol edilebilen bir tank robotu ile daha kolay ulaşılması amaçlanmıştır.

Yöntem : Donanım olarak Baby Orangutan, tank şasesi, dc motor ve bluetooth kullanılmıştır. Yazılım olarak Arduino IDE, Solidworks ve Mit App İnventor kullanılmıştır.

Sonuç : Projemiz paletli sisteme sahip engellere çarpmayan ve hava karardığında lambalarını yakan bir tank robotu. Projede paletli robot şasesi solidworks programı ve 3D yazıcı kullanılarak tasarlandı. Arduinoya bağlı iki adet dc motordan güç alan robot akıllı telefon yardımıyla kontrol edilmektedir. Akıllı telefonda kullanılan apk arayüz yazılımı Mit App İnverter yazılımı kullanarak hazırlandı.

Öneriler: Kamera modülü eklenerek ulaşılması zor alanlardan görüntü alınabilir.


Büyütmek için resme tıklayınız.

KURUM: Kurttepe Şehit Ali Öztaş MTAL

HAZIRLAYAN: ERDAL BATAN

PROJE ADI: ANDROID İLE ENGELSİZ PARK

PROJE AÇIKLAMASI:

Bu proje ile engelli sürücüler için ayrılan park alanlarının diğer sürücüler tarafından işgal edilmesini engellemek ve site ve toplu konut otoparklarındaki park alanlarının başkaları tarafından kullanılmaması amaçlanmıştır. Özellikle Şehir merkezlerinde sitelere ait park yerleri duvarla çevrilemiyor ve kapıyla kapatılamıyor. Dolayısıyla bu park alanları herkes tarafından kullanılabiliyor ve site sakinleri park sorunu yaşamaktadır.

Amacımız engelli araçları için alışveriş merkezleri, siteler ve diğer kuruluşlardaki kişisel park alanlarının ve şehir merkezlerinde etrafı duvar ya da kapı ile kapatılamayan park alanlarının, başka sürücüler tarafından kullanımını akıllı telefon yardımı ile engellemek.

Yazılım olarak Mit App İnverter 2 ve Arduino IDE yazılımı kullanılmıştır. Donanım olarak Arduino, otomobillerin silecek motoru, sürücü devresi ve bluetooth modülü kullanılmıştır.

Arduino IDE programı ile arduino kartımıza bağlı dc motorun açık kapalı durumu, motorun her iki durumda durmasını sağlayan butonların kontrolü ve bluetooth bağlantısı gerçekleştirildi. Daha sonra arduino kartına bağlantı için apk ara yüzü ve bağlantı yazılımı hazırlandı. Hazırladığımız apk akıllı telefona yüklendikten sonra arduino bağlantısı geçekleştirilerek kapının açma kapama işleminin başarıyla gerçekleştiği tespit edildi.

Bu proje ile insanların kendilerine ait park yerlerini akıllı telefon yardımı ile rahatça kullanımı sağlanmıştır.


Büyütmek için resme tıklayınız.

KURUM: Kurttepe Şehit Ali Öztaş MTAL

HAZIRLAYAN: ERDAL BATAN

PROJE ADI: SESLİ, SESSİZ VE YARDIM MODLU TEKERLEKLİ SANDALYE

PROJE AÇIKLAMASI:

Hayatımızın vazgeçilmezi olan akıllı telefonları kullanarak engelli bireylerin günlük hayat şartlarını kolaylaştırmak, için bu sistem tasarlandı.

Daha önce benzer projeler yapılmıştır ancak bu projelerin hiçbirinde düşük maliyet, birden fazla modda kullanım ve acil durumlar için herhangi bir tasarım gerçekleştirilmemiştir. Proje çok düşük bir maliyet ile tamamlandı.

Tekerlekli sandalyeye bağlı yaşamak zorunda olan engelli birey ve hastaların bir başkasına olan bağımlılığı engelli bireyler için sorun teşkil etmektedir. Engelli bireyler kimseye ihtiyaç duymadan tekerlekli sandalye ile hareket edebilirler. Tekerlekli sandalyenin farklı modlarda kullanımı ile farklı fiziksel engele sahip bireyler tarafından da kullanılabilir.

Amacımız farklı fiziksel engellere sahip bireylerin akıllı telefon yardımıyla tekerlekli sandalyeyi kendisine uygun modda kullanmasını sağlayarak kimseye ihtiyaç duymadan hayatlarını kolaylaştırmak, acil durumlarda belirlenen kişiyi arayarak yardım isteme ve toplum içerisinde var olmalarını sağlamaktır.

Günümüzde akıllı telefon kullanan kullanıcı sayısı oldukça fazladır ve bu sayı giderek artmaktadır. Bu durumda android uygulamalara ihtiyaç duyulmaktadır.

Mobil programlama için Android Studio, Eclipse, Mit app inverter 2 gibi geliştirme aracına ihtiyaç duyulmaktadır. Projede Mit app inverter 2 kullanılmıştır.


Büyütmek için resme tıklayınız.

KURUM: Sabancı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

HAZIRLAYAN:

PROJE ADI: PrintSTEM

PROJE AÇIKLAMASI:

Projenin amacı lise düzeyindeki öğrencilerin özellikle zor ve sıkıcı buldukları matematik ve fen bilimleri alanındaki başarısızlıklarını azaltmak, bu alanları gündelik yaşamları ile ilişkilendirerek bu disiplinlere olan olumsuz bakış açılarını değiştirmeyi ve motivasyonlarını artırmayı hedeflemektedir. PRINT-STEM Projesi 3D yazıcıların kullanımı ile ilgili program geliştirmeyi ve 3D yazıcıları kendi eğitim sistemlerine entegre etmiş proje ortaklarımızın bu alanda yapmış oldukları çalışmaları ve iyi uygulamaları transfer etmeyi amaçlamıştır.

Projenin Adana’daki hedef kitlesi kimlerdir? Projeden kimler faydalacak/faydalandı? Projenin öncelikli hedef kitlesini Sabancı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri oluşturmaktadır. Projeden okulumuz Matematik ve Fen Grubu öğretmenleri ile Sanat Tasarım ve Ayakkabıcılık ve Saraciye Teknoljileri alanında öğrenim gören 10 ve 11. Sınıf öğrencileri faydalanmıştır.

Proje somut çıktıları nelerdir? Projede 3D Baskı Teknolojilerinin STEM alanında kullanımına yönelik olarak 5 adet Fikri Çıktı (Intellectual Output) İngilizce ve İtalyanca olarak yayınlanmıştır.

Web sitesi: http://www.printstemproject.eu/

Facebook: @printstemproject