ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Günü Törenlerle Anıldı

  18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 98.yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi.
18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Günü Törenlerle Anıldı

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Günü Törenlerle Anıldı

 

         18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 98.yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi.

         Asri Mezarlık´taki Adana Şehitliği´nde düzenlenen törene, Sayın Valimiz Hüseyin Avni Coş, 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Sezai Bostancı, İl Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Ali Selamet, Türk Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği üyeleri, diğer kurum ve kuruluşların müdürleri, şehit aileleri, gaziler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

         Anma töreni, Şehitler Anıtı´na çelenk konulması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı´nın okunmasıyla başladı. 

         Şehitler için, bir manga asker tarafından havaya üç el saygı atışının yapılmasının ardından, Şehit Jandarma Uzman Çavuş Ali Bezik´in kızı Şevval Batın Bezik şiir okudu.

         Daha sonra Vali Coş, şehitler için oluşturulan "Şehitlik Defteri´´ni imzaladı.

         Vali Coş, deftere şunları yazdı:

         "Milli ve manevi değerleri, vatanı ve istiklali için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan Türk Milleti, tarih boyunca gurur kaynağımız olan büyük zaferlere imza atmış, kanı ve canı pahasına verdiği mücadelesi ile başka milletlere de emsal olmuştur. Şehit ve gazilerimizin eşsiz kahramanlık ve fedakarlıkları sayesinde milletimiz bu güzel topraklarda hür ve müstakil yaşamaktadır. Şehitlerimizin uğrunda can verdikleri milli ve manevi değerlerden güç alarak Ülkemizi gelecekte her bakımdan daha büyük yapmak için çalışıyoruz. Birlik ve beraberliğimizi, dayanışmamızı koruduğumuz, şehitlerimizin emanetine sahip çıktığımız sürece inanıyorum ki yarınlarımız daha güzel ve aydınlık olacaktır. Kutsal inançlarımıza göre bir insanın erişebileceği en büyük manevi mertebeye yükselen aziz şehitlerimiz, milletimizin gönlünde hafızasında her zaman en seçkin yerde yaşayacak, onların cesareti, kahramanlığı ve fedakarlığı Türk gençliğine daima örnek olacaktır."

         Vali Coş, 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Sezai Bostancı, diğer yetkililer ve şehit yakınları daha sonra şehitliği ziyaret ederek şehitliğe karanfil bıraktı.

         Vali Coş ve protokol üyeleri, Asri Mezarlığı´ndaki şehitlikte düzenlenen törenin ardından, Buruk Mezarlığı’nda bulunan Polis Şehitliği´ni de ziyaret ederek, şehit mezarları başında dua edip  karanfil bıraktı.

erh

erh

erh

erh

erh

 

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.