ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

19. Milli Eğitim Şurası Kapsamında İl Hazırlık Çalışmasının Açılışı Yapıldı

  İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz önderliğinde Seyhan Oteli Toplantı Salonu’nda 19. Milli Eğitim Şurası Hazırlık Çalışmaları açılış töreni ile başladı.
19. Milli Eğitim Şurası Kapsamında İl Hazırlık Çalışmasının Açılışı Yapıldı

19. Milli Eğitim Şurası Kapsamında İl Hazırlık Çalışmasının Açılışı Yapıldı

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz önderliğinde Seyhan Oteli Toplantı Salonu’nda 19. Milli Eğitim Şurası Hazırlık Çalışmaları açılış töreni ile başladı.

Açılış törenine, Sayın Valimiz Mustafa Büyük, Vali Yardımcısı Cengiz Horozoğlu, Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Eğitim Daire Başkanı Cevdet Vural,  Milli Eğitim Bakanlığı Şurası Ön İhtisas Komisyonu Üyesi Doç. Dr. Mehmet Gültekin İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan Akpınar’ın yansıra üniversite akademisyenleri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenci ve velileri katıldılar.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından; Açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan Akpınar, bugün burada onurlandırdığınız ön hazırlık çalışmaların yapıldığı 19. Milli Eğitim Şurası’nın gündemini; Öğretim Politikaları ve Haftalık Ders Çizelgeleri, Öğretmen Niteliğinin Arttırılması, Eğitim Yöneticilerinin Niteliğinin Artırılması ve Okul Güvenliği konuları oluşturmaktadır. 200’den fazla katılımcının iki gün boyunca burada yapacakları çalışmaların 93 yıl önce kurtuluş savaşı yıllarında düzenlenen ilk Maarif Kongresinde mevcut olan ruh, heyecan ve kararlılıkla yaşanmasını ve alınacak kararların ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşmasında önemli katkılar sağlayacağına yürekten inanıyorum. "dedi.

               19. Milli Eğitim Şurası hazırlık çalışmaları hakkında kısa bir bilgi veren, Doç. Dr. Mehmet Gültekin ise ”Türk Devlet geleneğindeki istişare ve meşveret anlayışının eğitim alanındaki yansıması Milli Eğitim Şuralarıyla gerçekleşmektedir” dedi.

Konuşmanın devamında Milli Eğitim Şurası’nın her 4 yılda bir toplandığını belirten Gültekin, “Milli Eğitim Şurası hazırlık çalışmaları kapsamında bizler özel ihtisas komisyon üyeleri olarak buradaki çalışmaları 2 gün boyunca yerinde izleyeceğiz. Bu seçkin heyetin oluşturduğu ilk komisyon raporunu teslim alarak Milli Eğitim Şurası Genel Sekreterliği’ne teslim edeceğiz. Genel Sekreterlik illerden gelen tüm raporları Özel İhtisas Komisyonları marifetiyle bütünleştirecek. Böylece 19. Milli Eğitim Şurası Genel Kuruluna gönderilmek üzere nihai doküman oluşturulmuş olacaktır.” şeklinde konuştu.

Bir başka konuşmayı yapan Sayın Valimiz Mustafa Büyük ise “Bugün önemli bir çalışmaya başlıyorsunuz. Eğitim toplumumuzun en önemli konulardan birisi. Bu alandaki gelişmeleri ve değişimleri Dünya’daki ve Türkiye’deki geldiğimiz yeri geçmişe göre yönetim kademelerindeki insanlar, sizlerin yapacakları çalışmalarla özellikle de özel bir yeri olan ve dikkate alınan Milli Eğitim Şuralarındaki kararlar doğrultusunda uygulamaya başlayacaklar” dedi.

Sayın Valimiz Mustafa Büyük, “Eğitimcilerimiz olan sizler ihtiyaçları daha iyi tespit edersiniz. Bir uyum içerisinde ve güzel fikirlerin ortaya konduğu ülkemizin gelişmesine eğitim alanında katkıda bulunacak bu Milli Eğitim Şurası Ön Hazırlık Çalışmasının başarılı geçmesini temenni ediyorum.” Dedi.

2 gün sürmesi planlanan toplantıda  açılış programının ardından komisyonlar kendi aralarında gruplar halinde bir araya gelerek, çalışmalara başladı.

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.