ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

2011- 2012 Eğitim Öğretim Yılı Değerlendirme Toplantısı Yeni Öğretmen Evinde Yapıldı

Yeni Öğretmen evinde gerçekleştirilen toplantıya İl Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Ali Selamet, İl Denetmenler Kurulu Başkanı Ülkü Aydoğan, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Muharrem Gelen,  İl Milli Eğitim Şube Müdürü Murat Akgül, Şube Müdürü Üzeyir Özdoğan  ve İlköğretim Okulu Müdürleri katıldı.
2011- 2012 Eğitim Öğretim Yılı Değerlendirme Toplantısı Yeni Öğretmen Evinde Yapıldı

2011- 2012 Eğitim Öğretim Yılı Değerlendirme Toplantısı Yeni Öğretmen Evinde Yapıldı. 

            Yeni Öğretmen evinde gerçekleştirilen toplantıya İl Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Ali Selamet, İl Denetmenler Kurulu Başkanı Ülkü Aydoğan, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Muharrem Gelen,  İl Milli Eğitim Şube Müdürü Murat Akgül, Şube Müdürü Üzeyir Özdoğan  ve  İlköğretim Okulu Müdürleri    katıldı. 

            İl Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Ali Selamet’in okul müdürlerine hitaben yaptığı konuşmada: “Yaz tatilini nasıl değerlendirmeliyiz? Nasıl bir bakış açısı geliştirmeliyiz ki! Eğitimdeki çıtamızı yükseltebilelim. Gelişmiş ülkelerin seviyelerine ulaşmak için dinlenmeden çalışmamız ve başarı grafiğimizi arttırmamız gerekir. 

            En temel ihtiyaçlardan biri eğitimdir. Gelişmiş Dünya Ülkeleri en zayıf yönünüzün ne olduğuna bakıyor. En zayıf halkanıza ne kadar eğitim- öğretim götüre bildiğinizle ilgileniyor. Hiçbir okulda - hiçbir zümreye ayrıcalık istemiyoruz.  Bizim ülkemiz herkese eşit hizmet götürmektedir, bu yasa ve yönetmeliklerde belirlenmiştir. Tespit ettiğimiz ayrıcalıklı okulları da sonlandıracağız. Önümüzdeki eğitim öğretim yılında beslenme veya etütlü okul diye bir şey olmayacak. Bu okullara mevcut yönetmeliklere göre, ikamet adresine dayalı olarak öğrenci yerleştirilecek, imtiyazlı okul olmayacaktır.”dedi. 

            4+4+4 eğitim sisteminin tanıtım slâytları üzerinde açıklama yapan müdürümüz: “4+4+4 eğitim sistemi meclisin almış olduğu bir karardır. Bakanımızın belirttiği gibi bunun iki nedeni vardır: Birincisi eğitim sistemini esnekleştirmek, ikincisi dünyadaki gelişme ve değişimlere uyum sağlama konusunda sıklıkla hukuki düzenleme yapmamak.

            Yaptığımız işte başarılı olmak istiyorsak takım ruhunu oluşturmamız gerekmektedir, takım ruhunu oluşturacak olan da okul müdürlerimizdir.  Unutmamamız gereken bir nokta var ki okulu müdür, ekibiyle beraber yönetir. Okul müdürlerinin okullarına her yönüyle hâkim olmaları çok önemlidir. Eğer siz okula hâkim değilseniz orada öğrenci, veli, çalışan mutlu değildir. Ama  siz her yönüyle okula hâkimseniz, orada verimli çalışan ekipler vardır. Eğitim de istenilen başarıyı yakalamakta, başarı odaklı takım ruhuyla hareket eden ekiplerle mümkündür. 

             4+4+4 Eğitim sisteminde çocukların yeteneklerini ortaya çıkarabilecek birçok seçmeli ders bulunmaktadır. Oyun ve fiziki etkinlikler ile çocuklarımıza daha çok kazanımlar hedeflenmektedir. Tüm okullarımız eylül ayına kadar kütüphanelerinin bilgisayar dersliklerinin zemin kata indirilerek bahçe düzenlemelerinin yapılması gerektiğini ifade eden müdürümüz binamız millete hizmet etmiyorsa bina yapmanın anlamı yok. Bizim mesaimiz 365 gün 6 saat, bundan dolayı özverili çalışmalıyız. Ağustos ayı sonuna kadar boya –badana ihtiyacı olanlar, ilçelerle temas kursunlar. Ocak ayından itibaren Eğitim-öğretim haricinde, her okulun performans değerlendirilmesi alınacak bu bizim için önemli. İlkokul ortaokul diye ayrılan okulların ihtiyaçları için ”de Ahmet Özer’le irtibata geçsinler.” dedi 

             Konuşmasının devamında ise “Beşinci sınıf öğretmenlerimizin genel durumu eleştiri aldığımız konular arasında. Yaptığımız işlerde yasa dışı bir şey yok. Hepsi yasalara uygun şekilde yapılmıştır. Aldığımız kararların hepsini oy birliği ile aldık. İlçe müdürlerimizle beraberdik ne kadar çok öğretmeni kendi okulunda tutabiliriz temel ilke olarak bunu ortaya koyduk, velilerimizin kaygılarını giderdik. Bakanlığın belirlediği ilkeler doğrultusunda hareket edeceğiz yeni yönetmeliği görmemiz gerek öğretmenlerimizi mağdur etmek gibi bir düşüncemiz yok. Hiç bir öğretmenimizin norm fazlası olarak başka bir okula gitmesi beni mutlu etmez. 

             Önceliğimiz öğrencilerin, velilerin ve öğretmenlerimizin nasıl mutsuzluğunu gidere biliriz, onu düşündük temel bakışımız, temel felsefemiz bu. Özel eğitim kursları hazırlıyoruz, öğretmenlerimizi özel eğitim kurumlarında görevlendirerek mağduriyetlerini gidereceğiz.  

             Bizim, çocuklardan yapamayacağı işleri bekleme gibi bir alışkanlığımız var. Bu bakış açısı en az 50 yıl öncesine ait bir bakış açısıdır. Küresel dünyada yaşıtlarıyla rekabet edebilmeleri için yetenekleri olan alanda eğitim alması gerekmektedir.4+4+4 Eğitim sistemi ile daha çok kazanıma sahip bireyler yetiştirmek hedeflenmektedir.” dedi.           

             Kayıt esnasında hiçbir veliye bağış yapma konusunda az ya da çok talepte bulunulmasın. Kayıtlarla ilgili, öğretmen seçme, özel sınıf oluşturma diye ayrım yapılmasın.

             Okullarımızda yaz kuran kursu ve okul öncesi kursları açıldı. Bunların gerekli denetimlerini okul müdürlerimiz yapsınlar amacı dışında kullanılmasına izin vermeyelim, binalarımız halkımıza hizmet etmelidir.”dedi.              

             Toplantı okul müdürlerinin görüş alışverişi ile son buldu.

 

ı

ı

ı

 

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.