ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 Kasım Öğretmenler Günü Adana´da Coşkuyla Kutlandı

  24 Kasım Öğretmenler Günü Adana’da düzenlenen törenlerle kutlandı.  
24 Kasım Öğretmenler Günü Adana´da Coşkuyla Kutlandı

24 Kasım Öğretmenler Günü Adana´da Coşkuyla Kutlandı 

           24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama etkinlikleri ilk olarak Atatürk Parkı´nda düzenlenen törenle başladı. İl Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Ali Selamet ve eğitim camiasının katıldığı törende, İl Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Ali Selamet tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunmasının ardından tören, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okundu. 

            Buradaki tören Turhan Cemal Beriker İlkokulu ve Ortaokulu öğrencilerinin tarafından halk oyunları gösterisinin ardından son buldu. 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Programı Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda düzenlenen törenle devam etti. 

            Törene Sayın Valimiz Hüseyin Avni Coş, 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Sezai Bostancı, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, Adana Milletvekilleri Fatoş Gürkan, Necdet Ünüvar, Vali Yardımcısı Mehmet Ali Özkan, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral. Hamza Celepoğlu, İl Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Ali Selamet,  kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, ilçe kaymakamları, il ve ilçe milli eğitim müdürlüğü yöneticileri, okul yöneticileri, öğretmenler ve çok sayıda öğrenci katıldı. 

             Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından, tören Öğretmenler Korosu tarafından ‘Öğretmen Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Emekli öğretmenler adına konuşma yapan Fatma Turna’nın ardından Aday Öğretmen Aytaç Sönmez konuşma yaptı. Öğretmen Celal Vatanoğlu şiir okudu. 

             Törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Ali Selamet, Büyük Önder Atatürk’ün 24 Kasım 1928’de Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul etmesinin 84. Öğretmenler Günü olarak kutlanmaya başlanmasının 32. yıl dönümü olan bu anlamlı günü; görevimizi özveriyle yapmanın gönül rahatlığı içinde büyük bir sevinç, heyecan ve coşkuyla kutluyoruz. Bu önemli görevi, bugün canla başla yürüten her bir öğretmenimizi sevgiyle, bu görevi tamamlayarak emekliye ayrılan öğretmenlerimizi saygıyla selamlıyor, hayata gözlerini yuman ve ebediyete göç eden çok değerli meslektaşlarımızı da rahmetle anıyoruz" dedi. 

             Öğretmenin yüce bir mesleğin ideal sanatkârı olduğunu söyleyen İl Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Ali Selamet; "Öğretmen, bir milletin geçmişinden aldığı ilhamla geleceğini şekillendiren mimardır. Öğretmen, geleceğimizi bir dantela gibi ilmik ilmik işleyen en büyük sanatkârdır. O perhizli bir insan gibidir. Söz ve davranışlarında asla tesadüfe ve boşluğa rastlayamazsınız. Çünkü o bir milletin varlığı ve hayat kaynağıdır. Nesiller onun tezgâhında şekillenir. Öğretmen, müspet davranışların eğitimli temsilcisidir. Eğitimde süreklilik ve istikamet zamanla tesirini gösterir. Öğretmen, mesleğini aşk derecesinde sever. Hayaline, rüyasına girmeyen öğrenci ve okul, onun değildir. Kendi çocuğundan ve diğer sevdiklerinden daha önce gelir öğrencisi ve okulu, onun için. Yükselmenin basamaklarını atlamayan çile insanıdır. Öğretmen, bir bahçıvandır. Yetiştireceği çiçekleri, kendi özelliklerine göre kollayıp bakar. Önce, zararlı otlardan korur, sevgi ve şefkat içerisinde yetiştirir ve eğitir" dedi. 

             Öğretmenin bir dava insanı olduğunu belirten İl Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Ali Selamet; "Milletimizin birlik ve beraberliğinin sağlanması, çocuklarımızın ülkemizin geleceğe hazırlanmasında karşılık beklemeksizin, kendisini de feda ederek cehaletle savaşır. Öğretmen, üstlendiği misyonu temsil konumunda kozadan çıkan bir kelebek gibi şefkatli, rikkatli ve narin; arı gibi de bilinçli, gayretli ve çalışkandır. Öğretmen, öğrencisini geleceğe hazırlamak ve hedefe varma konusunda kandan irinden deryalar geçmeye azimli ve kararlıdır. Öğrencisi için, canı, cananı feda edecek kadar vefalıdır. Varıp hedefine ulaştığında da her şeyi sahibine verecek kadar, olgun ve kendisine bu fırsatı sunana karşı da edepli ve saygılıdır. Ortada kalmış biri için herkesten önce kendini sorumlu ve görevli bilir. Yardıma koşan herkese karşı da hürmetkâr ve saygılıdır. Her türlü fiziki yetersizliklerle baş başa kaldığında, her türlü planı bozulduğunda, bütün takımı tarumar olduğunda dahi, inançlı ve ümitlidir. Yeniden kanatlanıp zirvelere pervaz ettiği zaman da alçak gönüllü ve hoşgörülüdür. Bu yolun sarp, yokuş ve büyük bir fedakârlık gerektiğini baştan kabul edecek kadar, rasyonel ve basiretlidir. Önünü kesen cehennem çukurları dahi olsa geçebileceğine inanmış ve himmetlidir" dedi. 

             İl Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Ali Selamet konuşmasının devamında; "Başöğretmenimiz Büyük Atatürk’ün de belirttiği gibi; “Dünyanın her tarafında öğretmenler, insan topluluğunun en fedakâr ve saygıdeğer unsurlarıdır. Milletleri kurtaranlar, yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden yoksun bir millet, henüz millet adını almak kabiliyetini kazanmamıştır. Ona basit bir kitle denir, millet denemez. Bir kitle, millet olabilmek için, mutlaka eğiticilere, öğretmenlere muhtaçtır.” Bu duygularla, sevgi, emek ve özveriyle yeni nesillere rehberlik eden geleceği kurmak üzere birlikte yola çıktığımız bütün meslektaşlarıma sevgi ve saygılarımı sunuyor yapmış oldukları bu kutlu vazifeden dolayı ülkem adına, milletim adına teşekkür etmek istiyorum” dedi. 

             Konuşmaların ardından Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ilkokul, ortaokul ve lise kategorilerinde düzenlenen "Öğretmenim" konulu şiir ve resim yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri Sayın Valimiz ve İl Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Ali Selamet  tarafından verildi. 

            Öğretmenler Korosunun verdiği konserle devam eden program, mesleğe yeni başlayan öğretmenler tarafından büyük bir coşku ile yapılan "Öğretmenlik Yemini" ile sona erdi.Tören sonrasında Sayın Valimiz ve  İl Milli Eğitim Müdürümüz beraberindeki heyetle ‘ Öğretmenler  Karma Sanat Sergisi ’  açılışına katıldı.

jıp

jıp

jıp

jıp

jıp

jıp

jıp

jıp

jıp

jıp

djt

djt

djt

djt

djt

djt

djt

djt

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.