ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 Kasım Öğretmenler Günü Adana´da Coşkuyla Kutlandı

            24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama etkinlikleri ilk olarak Atatürk Parkı´nda düzenlenen törenle başladı. İl Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Ali Selamet ve eğitim camiasının katıldığı törende, İl Milli Eğitim Müdürümüz tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunulmasının ardından, Saygı Duruşunu müteakip İstiklal Marşı okundu.
24 Kasım Öğretmenler Günü Adana´da Coşkuyla Kutlandı

 

24 Kasım Öğretmenler Günü Adana´da Coşkuyla Kutlandı

 

           24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama etkinlikleri ilk olarak Atatürk Parkı´nda düzenlenen törenle başladı. İl Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Ali Selamet ve eğitim camiasının katıldığı törende, İl Milli Eğitim Müdürümüz tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunulmasının ardından, Saygı Duruşunu müteakip İstiklal Marşı okundu.

            Buradaki tören Turhan Cemal Beriker İlkokulu ve Ortaokulu öğrencileri tarafından sergilenen halk oyunları gösterisinin ardından son buldu. 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Programı Çukurova Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Salonu’nda düzenlenen törenle devam etti.

            Törene Sayın Valimiz Hüseyin Avni Coş, İl Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Ali Selamet, protokol, kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, ilçe kaymakamları, il ve ilçe milli eğitim müdürlüğü yöneticileri, okul yöneticileri, öğretmenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

             Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından, tören Öğretmenler Korosu tarafından ‘Öğretmen Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Emekli öğretmenler adına konuşma yapan Ayten Gülkesen’nin ardından Aday Öğretmen Merve Örücü konuşma yaptı. Öğretmen Celal Vatanoğlu günün anlamıyla ilgili şiir okudu.

             Törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Ali Selamet, “Büyük Önder Atatürk’ün 24 Kasım 1928 tarihinde Millet Mektepleri Başöğretmenliği’ni kabul etmesinin 85., bu anlamlı günün öğretmenler günü olarak kutlanmaya başlanmasının ise 33. yılını aynı heyecan ve coşkuyla kutluyoruz. Cumhuriyetimizin kuruluş yıllarında, savaştan yeni çıkmış bir ülkenin, zor koşullarında yeni nesilleri yetiştirme görevini; inançla, umutla, azimle ve fedakârca yerine getiren öğretmenlerimiz, bugün de bu kutsal görevi aynı inanç ve sevgiyle yerine getirmektedir. Dünyanın en kutsal ve en eski mesleklerinden olan öğretmenlik, her zaman bilginin üretilmesi, geliştirilmesi ve yarınlara aktarılması sürecinde çok önemli bir role sahip olmuştur. Dolayısıyla öğretmenlerimiz dün olduğu gibi bugün de değişimin, gelişimin, yenilenmenin ve daha ileri hedeflere doğru yürümenin anahtarı olmuştur. Her geçen gün daha da gençleşen dinamik öğretmen kadromuz bilgi toplumunun nitelikli gençlerini yetiştirmek yolunda önümüzdeki süreçte inanıyoruz ki çok daha önemli başarılara imza atacaklardır.

Değerli Öğretmenlerim, Günümüzde bilgi, artık tek başına bir kuvvet olmaktan çıkmıştır. Bilgiyi üretmek ve etkin kullanmak daha önemli hale gelmiştir. Bu nedenle ülkelerin en önemli gücünü de bilgili ve nitelikli insan gücü oluşturmaktadır. Dolayısıyla gelişmiş devlet, toplum ve birey olma artık bilgiye sahip olma, onu kullanma ve paylaşma düzeyi ile doğru orantılıdır. 18. Milli Eğitim Şurası’nda da vurgulandığı gibi yetiştirdiğimiz öğrencilerimizin 2023’e gelindiğinde ülkemizin en gelişmiş 10 ülke arasına girme hedefini özümseme kabiliyetine sahip olmaları, ülkemizin sorunlarını küresel gündem merceğinden okuyabilmeleri ve sosyal becerilerle donatılmaları için gereken çalışmalar yürütülmektedir. Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Atatürk; ‘Milletleri kurtaracak olanlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir.’ diyerek medeniyet yarışında en önemli gücün öğretmenler olduğuna işaret etmiştir. Dünyadaki dönüşümü takip edebilen, demokrasi ve adalet duygusu gelişmiş, öğrenme kültürü ileri seviyede, sadece okulda değil her mecrada öğrenebilen ve öğrenme isteğinde olan bireyler yetiştirmek öğretmenlerimizin üstün gayret ve fedakârlıkları sayesinde başarmak mümkün olabilecektir.” diye konuştu.

             İl Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Ali Selamet konuşmasının devamında; "Bu duygularla, emekli olan öğretmenlerimize sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir hayat sürmelerini diliyorum. Ebediyete göç eden ve şehit düşen öğretmenlerimizi rahmetle anıyorum.  Göreve yeni başlayan öğretmenlerimize üstün başarılar diliyor; sevgi, emek ve özveri ile yeni nesillere rehberlik eden tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyorum.” dedi.

Törende bir diğer konuşmayı da Sayın Valimiz Hüseyin Avni Coş yaptı. Konuşmasında, toplumdaki herkesin konumu ne olursa olsun bir öğretmenin eseri olduğunu söyledi.

Bir öğretmenin yetiştirdiği insan olarak topluma hizmet ettiklerini belirten Vali Coş, "Bundan dolayı da öğretmenlerimize çok şey borçluyuz. Burada bulunan öğretmenlerin şahsında, tüm öğretmenlerimize hiçbir zaman maddi değerle ölçülemeyen değerli hizmetlerinden dolayı, toplum olarak, millet olarak teşekkürlerimizi bildiriyorum. Hz. Ali´nin ´Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.´ sözündeki ölçüyü esas aldığımızda, öğretmenlerimize olan borcumuzu ödemek için ömür yetmez. Bunun için, öğretmenler toplumun en saygın mesleği olarak, her zaman başımızın tacıdır." dedi.

Yüzbinlerce öğretmenin, millete hizmet etmek, ilmin ışığını ulaştırmak için her türlü zorluğa göğüs gerdiğinin altını çizen Vali Coş, bundan dolayı öğretmenlerin her birinin, bu millete hizmet eden birer adsız kahraman olduğunu kaydetti.

Dünyada yeniliklerin daha da arttığını, değişimlerin, dönüşümün daha da hızlandığını ifade eden Vali Coş, "Bunun için gençlerimizi geleceğe taşımak, geleceğimizin teminatı olan gençlerin daha da iyi yetişebilmesi için ´İki günü bir olan ziyandadır.´ anlayışıyla çalışarak, öğrencilerimizi daha iyi yetiştirebilmenin azim ve kararlılığı içerisinde olmalıyız." dedi.

Konuşmaların ardından Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ilkokul, ortaokul ve lise kategorilerinde düzenlenen "Öğretmenim" konulu şiir ve resim yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri Sayın Valimiz Hüseyin Avni Coş ve İl Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Ali Selamet tarafından verildi. Öğretmenler Korosunun verdiği konserle devam eden program, mesleğe yeni başlayan öğretmenler tarafından büyük bir coşku ile yapılan "Öğretmenlik Yemini" ile sona erdi.

Tören sonrasında Sayın Valimiz ve  İl Milli Eğitim Müdürümüz beraberindeki heyetle ‘Öğretmenler  Karma Sanat Sergisi ’  açılışına katıldı.

 

24 Kasım Öğretmenler Günü Adanada Coşkuyla Kutlandı

 o

o

o

 

oo

o

 

 

o

 

o

 

 

o

o

o

o

o

o

o

o

o

 

 

 

 

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.