ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

7 İlin Mucit Çocukları 73 Proje İle 2 Gün Adana’da

Bu yıl 7.si düzenlenen, “Bu Benim Eserim Matematik ve Fen Bilimleri Proje Yarışması” Adana Bölge Sergisi’nin açılışı Bilfen Okulları’nda yapıldı. Açılışa Vali Yardımcısı Dr. Mehmet Ali ÖZKAN, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali SELAMET, Bölge Proje Koordinatörü İl Milli Eğitim Şube Müdürü Hamza KARAN, 7 ilin İl Milli Eğitim Müdürlüğü temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
7 İlin Mucit Çocukları 73 Proje İle 2 Gün Adana’da

Bu yıl 7.si düzenlenen, “Bu Benim Eserim Matematik ve Fen Bilimleri Proje Yarışması” Adana Bölge Sergisi’nin açılışı Bilfen Okulları’nda yapıldı. Açılışa Vali Yardımcısı Dr. Mehmet Ali ÖZKAN,  İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali SELAMET,  Bölge Proje Koordinatörü İl Milli Eğitim Şube Müdürü Hamza KARAN, 7 ilin İl Milli Eğitim Müdürlüğü temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Bu  Benim Eserim Matematik ve Fen Bilimleri Proje Yarışması Bölge Koordinatörü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Hamza KARAN, sergiyle ilgili yaptığı açıklamada “Bu yıl 7.si düzenlenen, İlköğretim Öğrencilerine Yönelik Matematik ve Fen Bilimleri Proje Çalışması’ndaki projelerin, değerlendirilmeleri sonucunda bu projelerin 421 tanesi Bölge Bilim Kurulu’na ulaşmıştır. Bölge Bilim Kurulu, bu projelerden 73 tanesini bölge sergisine davet edilmeye değer bulmuştur. Adana, Gaziantep, Kahramanmaraş, Hatay, Mersin, Karaman, Osmaniye İllerinden gelen temsilciler ile oluşturulan, Bölge Çalışma Kurulu’nda değerlendirilen 3121 projeden 421’i onay almıştır. 73 tanesi sergilenmeye değer bulunmuştur.” dedi.

 İl Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Ali SELAMET, bilimsel araştırmanın öneminin her geçen gün arttığını belirterek “Çağımızda bilim insanı yetiştirmek zorunlu hale gelmiştir. Bu tür organizasyonlar öğrencilerimiz üzerinde çok önemli etkiler bırakıyor. Proje kültürünün yaygınlaşmasıyla öğrencilerimizin hem özgüven duyguları hem de akademik başarıları artacaktır. Thomas Edison, tarihte en fazla başarısızlığa uğrayan ama aynı  zamanda en büyük mucittir. Ampulü icat etme aşamasında bile, 10.000’in üzerinde başarısız çalışması vardır. O gün ona, zamanını boşa harcadığını ve yapmaya çalıştığı şeyin imkânsız olduğunu söylüyorlardı. 5.000 deneyden sonra, genç bir gazeteci Edison’un yanına gelip, “Efendim, 5000 kez başarısız oldunuz. Başka başarısızlıklar göze alacak mısınız?” diyordu. Edison’un cevabı: “Ben başarısız olmadım, sadece ampulün nasıl yapılmayacağının beş bininci yolunu buldum. Nasıl çalışacağıma 5.000 adım yaklaştım.” diyordu. Başarısızlık, daha zekice başlama fırsatından başka bir şey değildir. Gelişmiş ülkelerin bilimle zirveye çıktıklarını görüyoruz. Bu nedenle yaratıcılığın önündeki engelleri kaldırmalıyız. Ancak burada önemli olan bir diğer durum da, bilim adamlarının erdemli, sağduyulu ve nitelikli olarak yetişmeleridir.” şeklinde konuştu.

Bölge Sergisi’nde olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Yardımcısı Dr. Mehmet Ali ÖZKAN ise, “Toplum olarak, bilimsel çalışmalara yeterince yöneldiğimiz ölçüde gelişeceğiz. Tüm Türkiye çapında düzenlenen bu organizasyonda, çocuklarımızın emeğine saygı duyuyoruz. Devletin en önemli görevi eğitimdir. Eğitim politikalarının amacı da halkı eğitmek ve ulusal kültürü yükseltmektir. Adana’nın da gayet iyi bir durumda olduğunu görmekten onur duyuyorum. Tüm öğrencilerimizin başarılarının devamını diliyorum” dedi.

Adana’da düzenlenen sergiye, 7 ilden toplam 99 öğrenci ve 51 öğretmen katılmaktadır. Bölge Bilim Kurulu’nca, Bölge Sergisi’ne davet edilmeye hak kazanan, 73 projenin 6’sı Adana’yı temsil etmektedir. Bölge Sergisi’nin sonunda başarılı görülen projeler arasından yapılacak değerlendirmeler sonunda, Adana bölgesinden 8 proje, Ankara’da 09-10 Mayıs’ta düzenlenecek olan Türkiye finaline gitmeye hak kazanacaktır. Ankara’da Final Sergisi’ne giden projeler TÜBİTAK tarafından oluşturulan, Merkez Bilim Kurulu’nca değerlendirmeye tabi tutulacak ve başarılı görülenler ödüllendirilecektir. 

7 İlin Mucit Çocukları 73 Proje İle 2 Gün Adana8217da7 İlin Mucit Çocukları 73 Proje İle 2 Gün Adana8217da

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.