ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“BİR KİTAP BİN IŞIK” Projesi Yarışma ve Ödül Töreni

Kalkınma Bakanlığı’na bağlı Adana Valiliği SODES Koordinasyon Birimi tarafından 2011 teklif çağrısı döneminde kabul edilerek finanse edilen “ Bir Kitap, Bin Işık” projesi Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir.
“BİR KİTAP BİN IŞIK” Projesi Yarışma ve Ödül Töreni

 Kalkınma Bakanlığı’na bağlı Adana Valiliği SODES Koordinasyon Birimi tarafından 2011 teklif çağrısı döneminde kabul edilerek finanse edilen “ Bir Kitap, Bin Işık” projesi Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir. Projemiz, Adana İli Seyhan, Yüreğir, Sarıçam ilçelerindeki ekonomik ve sosyal yönden dezavantajlı durumdaki 17 ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarına devam eden öğrencilerin ders dışı zamanlarını değerlendirmesi amacıyla, öğrencilerde kitap okuma sevgisinin yerleştirilmesi ile toplumumuza okuma alışkanlığı kazandırarak okuma kültürünün geliştirilmesini hedeflemektedir.

Bu hedef doğrultusunda 56.016  proje bütçesi ile dezavantajlı bölgedeki 17 okullardaki kütüphaneleri elden geçirilecek kitaplıkları yenilendi, 3059 adet kitap desteği sağlandı, kütüphanelere internet bağlantılı birer bilgisayar ve çok işlevli yazıcı eksiği giderilerek okulların ihtiyaçları karşılanarak öğrencilerin kullanımına sunuldu. 

Projemiz kapsamındaki okullarda öğrenciler arasında “kitap okuma ve en hızlı okuma” dalında seçme yarışmaları düzenlendi. Bu okullarda dereceye giren öğrencilere başarılarından dolayı hediye olarak MP4 çalar, kol saati ve flash bellek verildi. Proje okullarının birincileri üç kategoride okullarını temsilen Semerkant İlköğretim Okulu’nda 24.05.2012 tarihinde ilköğretim okulları kitap okuma ve hızlı okuma final yarışmaları ile liseler arasında final olarak kitap okuma dalında bilgi yarışmasına katıldılar. Final yarışmalarında dereceye girerek birinci olan öğrencilere netbook, ikincilere e-kitap okuyucu ve üçüncülere ise birer DVD okuyucu hediye olarak verildi. Proje kapsamında okullarında görev alan edebiyat öğretmenlerine katkılarından dolayı teşekkür belgesi verildi.  

Projenin Uygulama Okulları;

Akif Palalı Lisesi, Ata İlköğretim Okulu, Buruk İlköğretim Okulu, Remzi Oğuz Arık İlköğretim Okulu, 5 Ocak Lisesi, 19 Mayıs Lisesi, Adasokağı İlköğretim Okulu, Cumhuriyet İlköğretim Okulu, Fatih Mehmet İlköğretim Okulu, Yeşilyuva İlköğretim Okulu, Yıldırım Beyazıt İlköğretim Okulu, Albay İbrahim Karaoğlan İlköğretim Okulu, Anadolu İlköğretim Okulu, Atatürk Lisesi, Cengiz Topel İlköğretim Okulu, Dadaloğlu Lisesi, Gazeteci Adem Yavuz İlköğretim Okulu

 

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.