ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi” Kapsamında Çalıştay Düzenlendi

    “Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi  Projesi” çalışmalarının ilk adımı büyük sürmeli otelinde yapıldı. 
“Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi  Projesi” Kapsamında Çalıştay Düzenlendi

“Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi  Projesi” Kapsamında Çalıştay Düzenlendi

 “Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi  Projesi” çalışmalarının ilk adımı büyük sürmeli otelinde yapıldı. 

AB TARAFINDAN DESTEKLENEN VE MEB-ÖZEL EĞİTİM VE REHBERLİK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN YÜRÜTÜLMEKTE OLAN PROJE, AB’NİN EĞİTİM KONUSUNDA FİNANSMAN SAĞLADIĞI ÖNEMLİ PROJELERDEN BİRİSİDİR. 

 

PROJE İLE ÇOCUĞUN FİZİKSEL, DUYGUSAL, SÖZEL VE PSİKOLOJİK OLMAK ÜZERE ŞİDDETİN HER TÜRÜNDEN KORUNARAK,  ONUN YARARINI EN ÜST SEVİYEDE SAĞLAYAN, GÜVENLİ VE SAĞLIKLI BİR EĞİTİM ORTAMI YARATILMASI HEDEFLENİYOR.  

 

BU KAPSAMDA PLANLANAN ÖNEMLİ FAALİYETLERDEN OLAN "KENDİNE GÜVENİ OLAN YAŞAM BECERİLERİ GELİŞMİŞ ÖĞRENCİLERDEN OLUŞAN" OKUL MODELİ TASLAĞI HAZIRLANDI.

           

             SÖZ KONUSU  “OKUL MODELİ” İLE İLGİLİ ÇEŞİTLİ KURUMLAR / BİRİMLER VE PAYDAŞLARIN KATKILARINI ALMAK VE TASLAĞA SON HALİNİ VERMEK ÜZERE ADANA’DA BÜYÜK SÜRMELİ OTELDE 5 GÜNLÜK ÇALIŞTAY YAPILIYOR.

 

ÇALIŞTAYDA, ULUSLARARASI ÖRNEKLERDEN DE YARARLANILARAK,    KATILIMCILARA, OKULLARDA ŞİDDET İÇERİKLİ DAVRANIŞLAR VE ÖNLENMESİ KONUSUNDA ÇEŞİTLİ BAŞARILI UYGULAMALARDAN ÖRNEKLER SUNULACAK.  5 GÜN SÜRECEK ETKİNLİKTE, ÇALIŞMA GRUPLARI MODEL OKULUN TEMEL ÖZELLİKLERİNİ BELİRLEYECEK VE TÜRK MİLLİ EĞİTİM SİSTEMİNDE UYGULANABİLMESİ İÇİN GEREKLİ BASAMAKLARI, YAPILMASI GEREKENLERİ TANIMLAYACAK.   

 

ŞİDDETTEN ARINDIRILMIŞ MODEL OKUL GELİŞTİRME AMACIYLA ADANA VE 17 İL’DEN BELİRLENEN, DEĞİŞİK KADEMELERDE GÖREV YAPAN MEB MENSUBU KATILIMCININ YANI SIRA, ETKİNLİĞE MEB-ÖZEL EĞİTİM VE REHBERLİK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YETKİLİLERİ, ULUSLARARASI VE ULUSAL UZMANLAR, PROJE YÖNETİCİLERİ VE AKADEMİSYENLER, MEB İDARECİLERİNDEN OLUŞAN TOPLAM 80 KİŞİ KATILIYOR.    

 

 

 

AB Destekli, Milli Eğitim Bakanlığı “Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi”

 

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ortaklaşa finanse ettiği,  Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülen “Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi ”25 Mart 2013 tarihinde başladı ve 3 milyon Avro bütçeye sahip proje, 24 ay süre ile 10 Pilot ilde uygulanıyor. 

 

Proje ile çocuğun fiziksel, duygusal, sözel ve psikolojik olmak üzere şiddetin her türünden korunarak, çocuğun yararını en üst seviyede sağlayan güvenli ve sağlıklı bir ortam yaratılması hedefleniyor. Erzurum, Elazığ, Malatya, Konya, Kayseri, Çorum, Diyarbakır, Gaziantep, Adana ve Mersin olmak üzere on ilde uygulamaya geçen proje kapsamında ulaşılmak istenen üç ana hedef var. 

 

             İlk hedef çocuğa yönelik şiddet ile ilgili önleme ve izleme hizmetlerinde kapasite güçlendirilmesi.  Bu bağlamda MEB’in çocuğa yönelik şiddetin önlenmesi konusunda kurumsal kapasitesinin artırılması ve mevzuatın iyileştirilmesi çalışmaları yürütülüyor.  

 

İkinci hedef olan “Model Okul” geliştirme çalışmalarında “Kendine Güveni olan Yaşam Becerileri Gelişmiş Öğrencilerden oluşan” model okulu ile çocuğa yönelik sözel, fiziksel ve psikolojik şiddetten arındırılmış bir okul ortamı oluşturmayı planlanıyor. Pilot illerde seçilecek bu okullarda uygulanacak eğitim programları vasıtasıyla yaşanan şiddet olaylarının azaltılması sağlanacak. 

 

Üçünü hedef ise Aile-içi ve diğer her tür şiddet dâhil okul dışındaki ortamlarda çocuğa yönelik şiddet önlenmesidir. Çocuklara yönelik şiddetin önlenmesi ve azaltılması üzerine düzenlenen seminerler, eğitimler ve konferanslarla velilerin, STK üyelerinin, eğitimci ve eğitim dışı personel ile öğrencilerin farkındalıklarının arttırılması çalışmaları yürütülüyor. Bu hedefe ulaşmak için ayrıca, yoğun halkla ilişkiler ve medya tanıtım çalışmaları, eğitim ve tanıtım materyali üretimi, dağıtımı ve 5 kamu spotu filmi üretilmesi planlandı.  

 

81 il,  650 okul ve 10 bin dolayında öğrenci-öğretmen-veli-yöneticiye anket uygulanarak yürütülen bilimsel araştırmadan elde edilecek bulgular, ülke çapında “Çocuğa Yönelik Şiddet Risk Haritası” hazırlanmasında kullanılacak. Bu harita ile eğitim ortamında çocuğa yönelik şiddeti önleme ve azaltma politikaları ve uygulamaları geliştirilecek.  

 

Ülkemizi hedeflenen kalkınmışlık düzeyine taşıyabilecek bireyleri yetiştirebilmek üzere eğitim sistemimizde gerçekleşmekte olan önemli değişikliklere, bu proje ile katkı sağlanması planlanmaktadır.

 

 

8220Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi  Projesi8221 Kapsamında Çalıştay Düzenlendi

 

8220Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi  Projesi8221 Kapsamında Çalıştay Düzenlendi

 

8220Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi  Projesi8221 Kapsamında Çalıştay Düzenlendi

 

8220Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi  Projesi8221 Kapsamında Çalıştay Düzenlendi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.