ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Sağlıklı Yarınlar” İçin 500 Adet Bisiklet Dağıtımı Yapıldı

Sağlık Bakanlığının gençler arasında fiziksel aktiviteyi artırmak ve sağlıklı nesiller yetiştirmek amacıyla gerçekleştirdiği proje kapsamında, 500 öğrenciye bisiklet dağıtıldı.
“Sağlıklı Yarınlar” İçin 500 Adet Bisiklet Dağıtımı Yapıldı

 “Sağlıklı Yarınlar” İçin 500 Adet Bisiklet Dağıtımı Yapıldı 

Sağlık Bakanlığının gençler arasında fiziksel aktiviteyi artırmak ve sağlıklı nesiller yetiştirmek amacıyla gerçekleştirdiği proje kapsamında, 500 öğrenciye bisiklet dağıtıldı. 

Valimiz Sayın Mustafa Büyük, Hekimevi´nde düzenlenen bisiklet dağıtımı ve kurumlar arası protokol imza töreninde yaptığı konuşmada, bisikletin sadece bir spor aracı değil, aynı zamanda ulaşım aracı olduğunu ve ülkemizin, özellikle de Adana´nın coğrafi yapısının bisiklet kullanımı açısından çok uygun olduğunu ifade etti. Valimiz Sayın Büyük, yerel yönetimler ile diğer kurumların işbirliği içerisinde bisikletin daha yaygın kullanılmasını sağlayacak bir çalışma yürütülmesi gerektiğine de dikkat çekti. 

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı ve Adana Milletvekili Prof. Dr. Necdet Ünüvar ise, Türkiye nüfusunun yaklaşık yarısının 30 yaşının altında olduğuna dikkat çekerek, "Demografik Fırsat Penceresi dediğimiz, 2041 yılına kadar devam edecek aktif ve çalışabilecek pozisyondaki insanların oranı, Türkiye´yi Avrupa´daki en avantajlı ülke konumuna getiriyor. Biz bu avantajı daha iyiye taşıyabilmek için gençlerimizi ruhsal, bedensel ve fiziksel olarak daha sağlıklı bireyler haline getirmeliyiz. Bunun için de bir dizi çalışma yapmamız lazım. Gençlerimizi uyuşturucudan, kötü alışkanlıklardan korumamız lazım. Onların aktif olmasını sağlamamız lazım. Aktivite bu alanda sadece kemik kütlesinin ve kas kütlesinin güçlenmesi olarak anlaşılabilir, ama başarının da temel şartlarından birisidir." şeklinde konuştu. 

Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar ise, obezitenin kalp damar hastalıkları ve metabolik hastalıklar üzerindeki olumsuz etkisinin herkes tarafından çok iyi bilindiğini ifade ederek, "Biz de üniversite olarak bu konuda aktiviteyi nasıl artırırız, araç trafiğini nasıl azaltırız?” diye proje geliştirmeye çalışıyorduk. Bu konuda epey yol almışken Bakanlığımızca bin bisikletin üniversitemize verilmesi nedeniyle büyük mutluluk duyduk. Çok teşekkür ediyorum. Kampüs içerisinde 15 kilometrelik bisiklet yolunu hazırlıyoruz, neredeyse yarısı hazır durumda. Yurtlarla ana kampüsümüz arasındaki yolda da bu çalışmalarımızı süratle tamamlamayı düşünüyoruz." dedi. 

Halk Sağlığı Müdürü Dr. Kadir Çağlar Çatak, Sağlık Bakanlığı tarafından organize edilen programın, fiziksel aktivitenin teşvik edilmesi amacıyla başlatıldığına işaret ederek, "Bu kapsamda üniversitemize bin adet bisiklet tahsis edildi, bugün 250 adedini tahsis edeceğiz. Yine Halk Sağlığı Müdürlüğü bütçesinden de Milli Eğitim Müdürlüğümüze, ´Bisiklet Okulu Ders Modülü´nü açan okullara 250 adet bisikleti teslim edeceğiz." diye konuştu. 

Konuşmaların ardından, kurumlar arasında "Okullarda Fiziksel Aktivitenin Artırılması İşbirliği Protokolü" imzalandı. 

Daha sonra Hekimevi bahçesinde, Valimiz Sayın Mustafa Büyük, Milletvekilleri Necdet Ünüvar, Mehmet Şükrü Erdinç, İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan Akpınar ve Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar tarafından 500 öğrenciye bisikletleri dağıtıldı.

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.