ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Adana İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar’ın 2017 - 2018 Eğitim Öğretim Yılı 1. Dönem Sonu Mesajı

Adana İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar’ın  2017 - 2018 Eğitim Öğretim Yılı 1. Dönem Sonu Mesajı

Adana İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar’ın

2017 - 2018 Eğitim Öğretim Yılı 1. Dönem Sonu Mesajı

 

Öncelikle bir dönem boyunca gösterdikleri fedakârlık, gayret, azim ve çalışmalardan dolayı tüm yöneticilerimizi, öğretmenlerimizi, öğrencilerimizi ve velilerimizi yürekten kutluyorum.

Eğitim ve öğretim, bireyi ve toplumu bulundukları çizgiden çok ötelere taşıyan en önemli vasıtadır. Eğitim ve öğretim; bugün dünyanın geldiği noktada,  değişen, dönüşen, gelişen ve sürekli yenilenme ihtiyacı hissedilen aktif bir süreçtir. Bizler de eğitim ve öğretimin tüm paydaşlarıyla el ele vererek belirlenen hedefler doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürmeye devam ediyoruz.

Zaman yerinde durmuyor, saatler bizden habersiz işlemeye devam ediyor. 15 Eylül’de 2017-2018 Eğitim-öğretim yılının ilk zilinin sesleri kulaklarımızda yankılanırken bugün bu çalışmaların ara durağı olarak nitelendirebileceğimiz, bir soluk alıp daha büyük başarılara imza atabileceğimiz, yarıyıl tatiline giriyoruz. 2017-2018 Eğitim-öğretim yılının 1. Dönemi bugün yapılacak son dersler ve çalacak son zille tamamlanıyor. İki haftalık yarıyıl tatili başlıyor.

Bugün ilimizde toplam 480 bin öğrenci karne sevincini yaşıyor. Bu öğrencilerimizin içerisinde bu yıl anaokuluna ve ilkokula başlayan yaklaşık 82 bin yavrularımız da var. Onlar hayatlarında ilk kez karne heyecanı yaşıyorlar. Onların karne heyecanına ortak olmak, mutluluklarını, hüzünlerini paylaşmak ve her şartta yanlarında olduklarımızı göstermek biz büyüklerin en önemli vazifesi.

 

Sevgili Öğrenciler,

Şimdi hasat zamanı. Bu mevsimin yani, 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılının ilk hasadını gerçekleştiriyorsunuz. Bir dönem boyunca yürüttüğünüz çalışmaların, faaliyetlerin neticesini karnelerinizde göreceksiniz. Öncelikle karnelerinize yansıyan notların tek ölçüt olmadığını bilmelisiniz. Unutulmamalıdır ki en basit anlamıyla karneler notlarla ders başarısının değerlendirildiği belgelerdir. Burada ifade edilen başarı durumu değişkenlik gösterebilir. Oysa koca âlemin mikro örneği olan insan, farklı yetenekleri, becerileri ve ilgi alanlarıyla bir karnede ölçülemeyecek özellikleri ruhunda ve bedeninde barındırır. En önemlisi bu hasletlerin ortaya çıkarılabilmesidir. Eğitim; karne notlarının dışında saygıdır, sevgidir, vefadır, merhamettir, yardım sever olmaktır, milli ve manevi değerlere sahip çıkmaktır, bu vatanı korumaktır, kollamaktır. Velhasıl, insanın özünü ortaya çıkarmaktır.

Bununla birlikte düzenli çalışmalı, zamanı iyi kullanmalı, bilgiyi üretmeli, teknolojiyi kullanmalı, kendine güvenen bireyler olarak yetişmelisiniz. Yarıyıl tatili boyunca dinlenin, eğlenin, sizi neşelendirecek her fırsatı değerlendirin. Arkadaşlarınızla bir araya gelin, kültürel ve sanatsal faaliyetlere bol zaman ayırın. İkinci yarıyıl için enerji depolayın, yenilenmiş bir biçimde ikinci döneme başlayın.

 

Kıymetli Yöneticilerimiz ve Öğretmenlerimiz,

Sizler, fedakârlık, emek, sorumluluk ve sevgi ile beslenen kutsal bir mesleğin temsilcilerisiniz. Necip milletimizin evlatlarının, kutlu medeniyet yürüyüşümüzde istikbalin parlayan yıldızı olması sizlerin sayesinde gerçekleşecektir. Türkiye’nin 2023, 2053 ve 2071 vizyonunu hayata geçirebilmesi, ancak vatanperver, bilinçli, birikimli, milli ve manevi değerlerimizi özümsemiş nesillerle mümkündür. Bu niteliklere haiz kuşakları sizler yetiştireceksiniz. Bu sorumluluğu bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada hakkıyla yerine getireceğinize yürekten inanıyorum. Her birinize emekleriniz, sonsuz sabrınız için teşekkür ediyorum.

 

Değerli Veliler,

Çocuklarımız en kıymetli varlıklarımız. Onların başarıları bizlerin kıvanç ve mutluluk kaynağı. Bugün onların alacağı karneler, aslında sizlerin de çocuklarınıza gösterdiğiniz ilginin, özverinin, gayretin bir karnesidir. Bu sebeple karnelerde gördüğümüz her bir notu iyi değerlendirmelisiniz. Çocuklarınıza bu yarıyıl tatilinde geniş vakit ayırınız ve bunu önümüzdeki dönemlerde de sürdürünüz. Onların beceri ve yeteneklerini ortaya çıkaracak adımların planlamasını yapınız. Severek, isteyerek yaptıkları işleri, faaliyetleri destekleyiniz ve önemlisi onlara sevginizi göstermekten çekinmeyiniz.

Yoğun geçen bir dönemin ardından tüm öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve velilerimize sağlıklı, mutlu, huzurlu bir yarıyıl tatili diliyorum.

                                                                          Turan AKPINAR

                                                                   Adana İl Milli Eğitim Müdürü

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.