ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ADANADA “HER SINIFIN BİR YETİM KARDEŞİ VAR” PROJESİ TANITILDI

Valimiz Sayın Mustafa Büyük’ün Katılımları ile  “HER SINIFIN BİR YETİM KARDEŞİ VAR” Projesi tanıtımı  Hekimevi toplantı salonunda düzenlenen programla tanıtıldı.
ADANADA “HER SINIFIN BİR YETİM KARDEŞİ VAR” PROJESİ TANITILDI

 ADANADA “HER SINIFIN BİR YETİM KARDEŞİ VAR” PROJESİ TANITILDI 

Valimiz Sayın Mustafa Büyük’ün Katılımları ile  “HER SINIFIN BİR YETİM KARDEŞİ VAR” Projesi tanıtımı  Hekimevi toplantı salonunda düzenlenen programla tanıtıldı. 

İHH İnsani Yardım Vakfı’nın, Milli eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Eğitim-Bir-Sen ortaklığıyla geçen sene başlatmış olduğu “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” Projesi bu eğitim döneminde de kaldığı yerden devam ediyor. 

Proje tanıtım toplantısına, Valimiz Sayın Mustafa Büyük, İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan Akpınar, Adana İl Müftüsü Arif Gökce, İHH İnsani Yardım Vakfı Başkan Yardımcısı Murat Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları ve şube Müdürleri ile İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin yansıra Eğitim Bir sen Adana Şube Başkanı Mehmet Sezer ve Sendika temsilcileri ile çeşitli Dernek Yöneticileri katıldılar. 

Açılış konuşmasını yapan Eğitim Bir sen Adana Şube Başkanı Mehmet Sezer, daha önce projenin tanıtım toplantısı ilimizde yapılmamıştı. Proje ortağı olmamız nedeni ile bugün burada Proje tanıtım toplantısını katılımlarınızla başlatıyoruz dedi. 

Proje hakkında bilgi veren İHH İnsani Yardım Vakfı Başkan Yardımcısı Murat Yılmaz, bu çalışmaya sınıflar gönüllülük esasıyla katılacağını belirterek, “ Hiçbir sınıf ve okul katılmaya zorunlu değil. Kampanyaya göre ister 1 sınıf, ister 10 sınıf bir araya gelerek bir yetim kardeşlerini destekleyebilecekler. Bunun için kampanyaya katılmak isteyen sınıflara birer koli gidecek. Kolinin içerisinde kumbaralar olacak. Bu kumbaralar her ay için doldurularak kardeşlerine göndermek üzere hesap numaralarına yatırılacak. Çocuklar bu kampanyayı en az 1 sene yürütecekler. Önümüzdeki sene bir üst sınıftan arzu ederlerse devam edebilecekler” dedi. 

Proje savaş, doğal afet, yoksulluk, hastalık vb. sebeplerle hem Türkiye’de hem de dünyanın başka ülke ve bölgelerinde babasını veya anne/babasını kaybetmiş olan çocukların günlük ihtiyaçlarının Türkiyeli arkadaşları, öğrenciler tarafından karşılanmasının amaçlandığını ifade eden Yılmaz, bu yolla dostluk ve kardeşliğin kıtalar arasındaki yegane köprü haline gelmesinin hedeflendiğini söyledi. 

Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var kampanyasına katılan sınıflar bir yetimi desteklemeye karar verdikten sonra en az bir yıl boyunca her ay düzenli olarak 90 TL toplayacağını vurgulayan Yılmaz, “Öğrencilerimiz kardeşlerini İHH’nın Sponsorluk Destek Sistemi kapsamında yetim çalışmalarını yürüttüğü ülke ve bölgelerden seçecek. Sınıflar dilerse yetim kardeşlerine mektup yazabilir ve destek verdikleri yetim kardeşlerinden mektup alabilirler. Böylece Türkiye’den dünyaya uzanan yetim kardeşliği, mektup arkadaşlığı ile de pekiştirilebilir. Bir yılın sonunda dileyen sınıflar sponsorluklarına aynı yetim kardeşleri ile devam edebilirler. Bu seneki hedefimiz 52 bin yetim çocuğa destek olmak” şeklinde konuştu. 

Projenin Eğitim camiası için önemli olduğu vurgusu yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan Akpınar,  “bizim çocuğu iyi bir insan olarak yetiştirme mükellefiyetimiz var.  İyi bir insan olmanın en iyi yolu başkalarına yardım edebilmektir. Bu eğitimin küçük yaşta verilmesi gerektiğinin altını çizen Akpınar, bu projeye sadece çocuklarımızın katılımını sağlamakla kalmayacak, çocuklarımıza yardım edebilmenin de eğitimini vermiş olacağız. Her şeyden daha önemlisi onlara bunun gibi güzel alışkanlıklar kazandırmış olacağız” dedi. 

Valimiz Sayın Mustafa Büyük ise öncelikle hukuki çerçeve içerisinde resmi kurumlar ile protokol gerçekleştirerek burada bir etkinlik başlatıp bunu dünya geneline yayan ve bize bu fırsatı veren ihh ya huzurlarınızda  teşekkür etmek istiyorum.  Bu yardım kampanyasının okullarla sınırlı kalmaması gerektiğini sözlerine ekleyen Valimiz Sayın Büyük istenildiğinde şirketlerin, özel kişilerin, hayırseverlerin bende bir yetime destek vermek istiyorum.  Başlangıcı ile yardım yapa bileceğini belirtti. Asıl hedeflerinin  sadece yardım etmek olmadığını vurgulayan Valimiz Sayın Büyük, Çocuklarımıza bir hayat tarzı ve onlara bu algıyı yerleştire bilme çabası içerisindeyiz. Bu çerçevede Adana İli genelinde insanlarımızın hassasiyetle ve güzel duygularla destek vereceklerini ümit ediyorum . Suriye den gelen insanlarımıza ve kendi ülkemizdeki madur ve muhtaç insanlara bu program vesilesi ile destek olacağımıza inancım tam. Ben katılımlarınız ve destekleriniz için teşekkür ediyorum dedi.

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.