ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Adana´da ´Akademik Başarıyı Arttırma Çalıştayı´ Başladı

Programın açılışına Sayın Valimiz Hüseyin Avni Coş, Çukurova Kaymakamı Abdulhamit Erguvan, İl Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Ali Selamet, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Şube Müdürleri, akademisyenler ve öğretmenler katıldı.
Adana´da ´Akademik Başarıyı Arttırma Çalıştayı´ Başladı

 Adana´da “Akademik Başarıyı Arttırma Çalıştayı” Başladı 

Çukurova Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi konser salonunda eğitimdeki başarı seviyesini yükseltmeyi hedefleyen “Akademik Başarıyı Arttırma Çalıştayı” başladı. 

Adana’nın,   ilköğretim ve ortaöğretim düzeyinde var olan akademik başarısını arttırarak, Türkiye genelindeki iller arasında daha üst sıralara yükselmesini sağlamak, il genelinde lisans yerleştirme oranlarını arttırmak amacıyla İlimize bağlı Fen Lisesi, Anadolu Lisesi, Genel Liseler, Meslek Liseleri, İmam Hatip Liseleri, İmam Hatip Ortaokulları ve İlkokullardan oluşturulan gruplar ile ulusal düzeyde örgütlenmiş dershaneler, öğrenci temsilcileri ile Çukurova Üniversitesi, sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen “Akademik başarıyı Arttırma Çalıştayı” başladı. 

Adana’nın eğitim sorunlarının masaya yatırıldığı çalıştaydan çıkacak sonuç raporuna göre, il düzeyinde çözülecek sorunlar proje haline getirilecek. 

Programın açılışına Sayın Valimiz Hüseyin Avni Coş, Çukurova Kaymakamı Abdulhamit Erguvan, İl Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Ali Selamet, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Şube Müdürleri, akademisyenler ve öğretmenler katıldı. 

Adana’nın sınav başarısı açısından bakıldığında 60.sırada bulunduğuna dikkat çeken İl Milli Eğitim Müdürümüz  Mehmet Ali Selamet, “ Çiçero bir sözünde:  “Başakların iyi yetişmesine engel, zararlı otlar değil; çiftçinin ihmalidir.” diyor. Ben de diyorum ki: Eğer iyi bir başak yetiştirmek istiyorsak, toprağı zamanında çapalayacağız, tohumu zamanında ekeceğiz, ilacı zamanında vereceğiz ki tohumdan verim elde edelim. Öğrenci de böyledir, zayıf yanlarını giderip güçlü yanlarını ortaya çıkarırsak, başarılarıyla gurur duyarız. Kendimizi o kadar da kötü görmeyelim, kötü değiliz. Zira bakanlığın, ya da diğer bakanlıkların yaptığı ulusal ve uluslararası yarışmalarda hep kürsüdeyiz. Okullara düşen yeni görev: Değişimin dinamiğini kavramış ve yeni durumlara kolayca uyum sağlayabilen, hatta değişimin önderliğini üstlenebilecek kapasitede bireyler yetiştirmektir. Bunun için bireysel öğrenimlerimizin kurumsal düzeye gelmesi, eğitim sistemimiz için yeni ufuklar çizmenin başkalarının eliyle gerçekleşmeyeceğinin bilinmesidir. Eğitim sistemimiz kendisine yeni ufuklar çizecek liderleri beklemektedir. 

Sadece üniversite giriş sınavına dayalı bir başarı beklentisine içerisine girdiğimiz zaman eğitimi amacından saptırmış oluruz diye düşünüyorum.  İki gün sürecek olan bu  çalıştayda, oluşturulan çalışma gruplarınca eğitim alanındaki mevcut durumun değerlendirilmesi, gelişime engel olan problemlerin tespit edilmesi, mahallinde çözülebileceklerin mahallinde, mahallinde çözülemeyecek olanların  ise Millî Eğitim Bakanlığına sunularak, çözümlerin sağlanması yönünde Bakanlığımızın bilgilendirilmesi, Adana’nın eğitim konusunda belirleyici olan sınavlardan YGS-LYS ve SBS gibi sınavlardan en üst seviyede başarıyı yakalaması için neler yapılabileceği” gibi konuların tartışılarak, bir yol haritası oluşturulacağını ifade etti. 

Kenti ekip çalışmasıyla, eğitimde zirveye taşıyacaklarını söyleyen Sayın Valimiz Hüseyin Avni Coş, “ Bu çalıştayı fevkalade önemsiyorum. Adana olarak hak ettiğimiz bir yere ulaşabilmek için hepimizin hem yönetici hem öğretmen arkadaşlarımızın üzerine düşeni yapması lazım. “İlimiz için hayati önem taşıyan bu çalışmadan hayli yararlı sonuçlar beklediğimi ifade etmek istiyorum. Adana olarak, eğitimdeki başarıda hak ettiğimiz bir yere ulaşabilmemiz için hem yönetici hem öğretmen arkadaşlarımızın üzerlerine düşeni yapmaları lazım. Bu nedenle en iyi şekilde ekip şeklinde iyi bir çalışma gerçekleştirmemiz gerekiyor.

Büyük Atatürk, ‘vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır’ diyor. O yüzden vatana olan sevgimizi, icraatlarımızla ortaya koymamız lazım. ‘Ainesi iştir kişinin lafa bakılmaz’ sözü her şeyi açıkça ortaya koşmaktadır. Adana olarak, akademik başarıyı sağmak bizlerin elinde. Herkese değişik oranda görev ve sorumluluklar düşüyor. Bizlere, öğretmenlere, velilere ve öğrencilere düşen görevler var. Bunun için azimli, heyecanlı ve kararlı olmamız gerekiyor. Buna inanırsak, sonuç alabiliriz. Duyarsız kalırsak, sorunu çözmemiz doğal olarak mümkün olmaz. Başarıya inanmak, hedefe odaklanmak temel şarttır. Başarıyı yakalamanın temel esasıdır. Sizlere güveniyorum.  

 Bu çalıştayda yapılacak çalışmaların, güzel sonuçlar ortaya çıkaracağına inanıyorum. Elimizden gelen gayreti ortaya koyma gayret ve heyecanı içerisinde olursak, beklentileri yerine getirebiliriz. . Bu çalıştayın düzenlenmesinden dolayı il İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerine ve emeği geçen katılımcılara teşekkür ediyorum. Tabi bu konuda sistematik olarak en iyi şekilde bir ekip çalışmasını gerçekleştirmemiz gerekiyor. Bu konudaki eksiklik ve aksaklıklarımızı masaya yatırıp, bunları gidermek için hep beraber çözüm üretmemiz ve bulduğumuz çözümleri de kağıt üzerinde bırakmayıp, uygulamaya eksiksiz aktarmamız gerekiyor.” diye konuştu. 

 ooooooooo

 

 

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.