ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Adana´da Yetiştirme Kurslarına Büyük İlgi

  Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ortaokul ve liselerde ilk olarak geçen yıl açılmaya başlayan ücretsiz yetiştirme kurslarına talepler bu yıl daha da arttı. 
Adana´da Yetiştirme Kurslarına Büyük İlgi

 Adana´da Yetiştirme Kurslarına Büyük İlgi  

            Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ortaokul ve liselerde ilk olarak geçen yıl açılmaya başlayan ücretsiz yetiştirme kurslarına talepler bu yıl daha da arttı. 

 

            Dershanelerin kapatılması sürecinde ortaya çıkabilecek ihtiyacı karşılamak için Milli Eğitim Bakanlığınca büyük önem verilen yetiştirme kursları, Adana´nın tüm ilçelerinde büyük ilgi görüyor. Kurslar, 15 ilçede toplam 477 kurs merkezinde yaklaşık 130.000 öğrenci ile etkili bir şekilde devam ediyor. Açılan kurslarda, ortaokul ve liseye devam eden öğrencilerin yanı sıra açık öğretim lisesine kayıtlı öğrenciler ile daha önce mezun olmuş öğrenciler de eğitim görmektedir.

 

            Kurs başvuruları bu yıl Milli Eğitim Bakanlığı tarafından İnternet üzerinden alındı. Bu kapsamda her öğrenciye kullanıcı adı ve şifre tanımlandı. Kurs almak istedikleri dersleri ve öğretmenleri İnternet üzerinden kendileri seçen öğrencilerin kurslara yoğun ilgisi, Adanalılarda yetiştirme kurslarının faydasına ilişkin bilincin oluştuğunu göstermektedir.

 

            İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar´ın talimatıyla geçtiğimiz yıl İl Milli Eğitim Müdürlüğü Hayat Boyu Öğrenme Bölümü ve Ar-Ge Birimi tarafından yetiştirme kurslarının verimliliğini artırmakla ilgili çalıştay düzenlenmişti. Değişik tür ve seviyedeki okullardan idareci, öğretmen, öğrenci ve velilerin katılımıyla gerçekleştirilen çalıştayda yetiştirme kurslarının verimliliğinin nasıl artırılabileceği tüm yönleriyle ele alınmıştı. Öğretmen, öğrenci ve veli anketleriyle de desteklenen çalıştayın sonuç raporu doğrultusunda yürütülen çeşitli çalışmaların bu yılki kurslara olumlu etki sağladığı görülmektedir. 

 

            Daha çok öğrencimizin faydalanabilmesi için resmi yazışmaların yanı sıra şehir merkezindeki büyük reklam panolarında yetiştirme kurslarının tanıtımını yapan İl Milli Eğitim Müdürlüğü, vatandaşlar tarafından duyulan ihtiyacı büyük oranda karşılayan kursların daha da verimli hale gelebilmesi için okul, öğretmen, öğrenci ve velilere her türlü desteği sunmaya çalışmaktadır. Kurs merkezinde kendi seçtikleri öğretmenlerden ihtiyaç duydukları dersleri alan öğrenciler aynı zamanda Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden sunulan hizmetlerden diledikleri zaman ve diledikleri yerde yararlanabilmektedirler. Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü, çeşitli dokümanlar ile kurslarda görev alan öğretmen ve öğrencilere destek sunmaktadır.           

 

I. Dönem ve II. Dönem Kurslarının yanı sıra III. Dönem Yaz Kursları ile yaz tatili süresince de devam ettirilecek olan kursların genel denetimi İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. İdareci, öğretmen ve öğrencilerin oldukça istekli olduklarının gözlendiği yetiştirme kurslarının Adana’nın eğitimine katkısının önümüzdeki günlerde daha belirgin olarak ortaya çıkması bekleniyor.

 

 

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.