ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ali Utku´nun Adını Anaokuluna Verdiğimiz İsim ile Yaşatacağız

  6 yaşındaki Ali Utku Yücel´in adının verildiği Mavi Çocuk Anaokulu  düzenlenen törenle açıldı
Ali Utku´nun Adını Anaokuluna Verdiğimiz İsim ile Yaşatacağız

Ali Utku´nun Adını Anaokuluna Verdiğimiz İsim ile Yaşatacağız

6 yaşındaki Ali Utku Yücel´in adının verildiği Mavi Çocuk Anaokulu  düzenlenen törenle açıldı.

Adana´da beynindeki tümör nedeniyle ameliyat olduktan sonra 28 Şubat´ta beyin ölümü gerçekleşen ve babası tarafından organları bağışlanan 6 yaşındaki Ali Utku Yücel´in adının verildiği Mavi Çocuk Utku Anaokulu, düzenlenen törenle açıldı.

Mavi Çocuk Utku Anaokulu´nun açılışı için yapılan törene  Adana Valimiz Hüseyin Avni Coş, Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, Adana İl Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Ali Selamet,  Utku Yücel´in babası gazeteci Kemal Yücel, sivil toplum kuruluşları, okul müdürleri, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldılar.

Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yaptırılan ve Çevre düzenlemesi ne ait peyzaj çalışması Yüreğir Belediyesi tarafından sağlanan  8 derslikli ve 120 öğrenci kapasiteli tip proje 2011 yılında ihale edilip 2013- 2014 eğitim-öğretim yılı için hizmete açıldı. Adana Demirspor taraftarı olduğu için ´Mavi Çocuk´ olarak anılan Ali Utku Yücel´in adı da Adana Valiliği´nce bu okula verildi.

 Açılışta konuşan Kemal Yücel, "Mutluluğumu anlatmam çok zor. Siz değerli davetlilere organ bağışının öneminden bahsetmek istemiyorum. Ama oğlum yaşamını yitirdikten sonra, hissettiğim duyguların tarifi çok güç. Sizin canınızdan, kanınızdan bir parça başka bedende hayat buluyor. Ali Utku şu an bizimle birlikte burada.  Bu heyecana o da ortak oluyor. Bu kararın verilmesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum." dedi.

Adana İl Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Ali Selamet  ise konuşmasında “Büyük bir mütefekkirin ifadesi içerisinde “İnsan asarı ile yad olunur.” diyor. Belki bu gün bunu neden yaptığımızın farkında da olamayabiliriz. Ama sayın valimizin adana ya bıraktığı izler çok anlamlıdır. Bu izler yıllar sonra da  hatırlanacaktır.  Bu izlerin anlamı o zaman daha iyi anlaşılacaktır, diye düşünüyorum. Zira biz şunu çok iyi biliyoruz birçok iz bırakmış insanın hayatındayken değerinin verilmediğini biliyoruz. Maalesef hayattan göç ettikten sonra o insanların değerlerini anlıyoruz. 

Sayın Valimiz böyle bir genç yüreğin yaşaması konusunda verdiği mücadeleyi de çok iyi biliyoruz. Çocuğumuz bütün mücadelelere rağmen hayatını kaybettikten sonra başta ailesi olmak üzere o çocuğumuzun organlarının bir başka vücutta yaşaması verilen mücadele sonucunda da o hayatın devam ettiğini gösterebilmek adına ve  öğrencilerimizin eğitim alacakları böyle bir yuvada adının yaşatılması çok önemlidir. Bu önemli okulumuza bu önemli ismin verilmesinden dolayı ve bu konuda eğitime sonsuz destek verdiğinden dolayı ben sayın valimize teşekkür ediyorum.” dedi.

Okul öncesine de değinen Selamet, Okul öncesi önemlidir. Bugün belki okullarımızın, öğretmenlerimizin tatile gidecekleri son mesai günü ama anaokullarımızda yaz okullarımız devam ediyor. Beş ve altı yaşına kadar çocuklarımızın gelişim alanlarının büyük bir çoğunluğunu tamamladığı bir yaşta yazın okul öncesinde eğitime devam edeceğiz. Ailelerimiz çocuklarını yaz okullarına göndersinler. Okullarımız devamlı açıktır. Bu okulumuzun da isminin de hayırlı olmasını diliyorum.  “ dedi.

Valimiz Hüseyin Avni Coş ise "Ali Utku yani mavi çocuk artık hepimizin evladı, onun anısı  bu çatı altında hep yaşayacaktır. Kendisi bağışlanan organları ile yaşıtlarına hayat verdi. Dostluğun ve arkadaşlığın önemini bizlere daha iyi anlattı." diye konuştu.

Vali Coş, okuldaki öğrencilere, ellerine batmaması için bıçakla dikenlerini kestiği kırmızı gülleri dağıttı.

Sınıfların gezilmesinin ardından verilen ikramlarla tören son buldu.

0

0

0

0

0

0

0

 

 

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.