ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bireylerimizin En Kaliteli Eğitimi Almasını Sağlamak İçin Tüm İmkânlarımız İle Çalışacağız

Seyhan Nezihe Yalvaç Turizm ve Otelcilik Anadolu Lisesinde gerçekleştirilen toplantıya İl Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Ali Selamet, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Hacı Mustafa Erdoğan,  Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Müdürleri ile RAM Müdürleri katıldı.
Bireylerimizin En Kaliteli Eğitimi Almasını Sağlamak İçin Tüm İmkânlarımız İle Çalışacağız

Bireylerimizin En Kaliteli Eğitimi Almasını Sağlamak İçin Tüm İmkânlarımız İle Çalışacağız

 

       Seyhan Nezihe Yalvaç Turizm ve Otelcilik Anadolu Lisesinde gerçekleştirilen toplantıya İl Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Ali Selamet, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Hacı Mustafa Erdoğan, Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Müdürleri ile  RAM  Müdürleri katıldı.

       Toplantının açılış konuşmasını yapan, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Hacı Mustafa Erdoğan toplantı gündemini açıklayarak sözü Müdürümüz Mehmet Ali Selamete verdi.

       Müdürümüz yaptığı konuşmada: “ Özel eğitim ihtiyacı duyan bireylerle ilgili olarak ülkemizde son dönemde ciddi çalışmalar yapılmaktadır. Çeşitli yasal düzenlemelere gidilerek, özel eğitime ihtiyaç duyan bireylerin hakları güvence altına alındı. Ancak sadece yasal düzenlemeler yapmak yaşanan sorunları ortadan kaldırmakta yeterli olmamaktadır. Bu düzenlemelerin hayata geçirilmesinde toplumsal bilincin de gelişmesi gerekmektedir. Özel eğitim konusunda daha duyarlı bir toplum olmak zorundayız. İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak biz engelli vatandaşlarımızı önemsiyoruz. Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri bu anlamda engelli vatandaşlarımıza hizmet veren önemli kurumlarımızdandır. Rehabilitasyon merkezleri en ücra köylerde bile özel eğitime ihtiyacı olan vatandaşlarımızı bularak onlara hizmet götürmektedir.

       Günümüzün çağdaş eğitim düşüncesi eğitime en çok ihtiyaç duyan bireylere ne kadar hizmet götürdüğünüz ile ölçülmektedir. Bu anlayış içerisinde siz rehabilitasyon merkezleri ile toplanarak ilimizde özel eğitim alanında yaşanan problemler ve duyulan ihtiyaçları belirlemeyi amaçlamaktayız.”dedi.

       Toplantının devamında yaptığı konuşmada ise “Biz okul müdürleri ile yaptığımız toplantılarda sınav başarısının önemli olduğunu, ancak eğitime özel ihtiyaç duyan bireylerin eğitiminin de önemli olduğunu dile getirdik. Tüm öğrencilerimizin okula devamını sağlamak genel hedefimizidir. İlimizde 96 adet özel eğitim öğretmenine ihtiyaç olduğu görülmekte, yetişmiş öğretmen olmadığından bu ihtiyaç karşılanamamakta bu ihtiyacı karşılamak amacıyla özel eğitim sertifikası veren bir kurs açtık. 513 sınıf öğretmenimiz bu kursa başvuru yaptı. Biz öğretmenlerimizin eğitim alması için gerekli tüm tedbirleri alıyoruz. Bu eğitimi alan sınıf öğretmenleri özel eğitim alanında farklı bilinç kazanacaklardır.

        Ayrıca okullarımız da özel eğitime ihtiyaç duyan öğrencilerimizin rahat kullanımını sağlamaya yönelik fiziki düzenlemeleri de yapıyoruz. Biz özel eğitim ve rehabilitasyon kurumlarını takımımızın bir parçası olarak görüyor ve önemsiyoruz. Özel rehabilitasyon kurumları olarak kendi marka değerinizi kendiniz belirlersiniz, vatandaşa hizmet genel prensibiniz ve felsefeniz olmalıdır.

        Sizden beklentimiz destek eğitimi verdiğiniz öğrencilerin mutlaka derslere katılımını sağlamanızdır, eğer katılmıyorsa bunu açıkça belgelemelisiniz. Usulsüz işlemlerin önüne geçmek için gerekli hukuki ve cezai işlemler devreye sokulacaktır. Biz bu toplantı sonucu alınan kararları değerlendirip bir rapor haline getireceğiz ve gerekli tedbirleri almak için çalışacağız, sizlerin de gerekli hassasiyeti göstereceğinize, kayıtları usulüne uygun şekilde tutacağınıza inanıyorum.  Ayrıca kurumunuzdaki kamera kayıtlarını da saklamanız ve istendiğinde yetkililere ibraz etmeniz gerekmektedir, bu konuda göstereceğiniz hassasiyet kurumunuzun imajını olumlu yönde etkileyecektir.

        İlimizde özel eğitime ihtiyaç duyup da, “Ben bu eğitimlerden faydalanamıyorum”  diyen hiçbir vatandaşımız kalmayana kadar ve özel eğitim desteği alan bireylerimizin en kaliteli eğitimi almasını sağlamak için tüm imkânlarımız ile çalışacağız.” dedi. 

        Toplantı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon müdürlerinin görüş alış verişi ile son buldu.

 

l

 l

l

l

l

l

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.