ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bizim Temel Hedefimiz Nitelikli İyi Eğitim Almış İnsan Yetiştirmek

Adana İl Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Ali SELAMET, 12 yıllık zorunlu eğitim ile ilgili uygulamalarını, okul ve kurumlarımızın durumlarını yerinde görmek, eğitim öğretim çalışmaları hakkında bilgi almak, yeni eğitim anlayışı ile ilgili paylaşımlarda bulunmak, sorunları yerinde tespit edip çözüm yolları aramak, yöneticilerimize rehberlik yapmak, öğretmenlerimizin motivasyonlarını ve mesleğe adanmışlıklarını üst seviyeye çıkarmak amacıyla yaptığı ilçe ziyaretleri çerçevesinde Pozantı ilçesinde bir dizi temaslarda ve incelemelerde bulundu.  
Bizim Temel Hedefimiz Nitelikli İyi Eğitim Almış İnsan Yetiştirmek

Bizim Temel Hedefimiz Nitelikli İyi Eğitim Almış İnsan Yetiştirmek 

            Adana İl Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Ali SELAMET, 12 yıllık zorunlu eğitim ile ilgili uygulamalarını, okul ve kurumlarımızın durumlarını yerinde görmek, eğitim öğretim çalışmaları hakkında bilgi almak, yeni eğitim anlayışı ile ilgili paylaşımlarda bulunmak, sorunları yerinde tespit edip çözüm yolları aramak, yöneticilerimize rehberlik yapmak, öğretmenlerimizin motivasyonlarını ve mesleğe adanmışlıklarını üst seviyeye çıkarmak amacıyla yaptığı ilçe ziyaretleri çerçevesinde Pozantı ilçesinde bir dizi temaslarda ve incelemelerde bulundu.

           İl milli eğitim müdür yardımcılarımız, İl eğitim denetmenleri başkan yardımcımız,  şube müdürlerimizle birlikte Pozantı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü girişinde karşılanan İl müdürümüze, çalışmalar hakkında bilgi verildi. 

           Pozantı Kaymakam Kürşad Özdemir tarafından da kabul edilen il milli eğitim müdürümüz başkanlığındaki heyete, Pozantı İlçesine ziyaretlerinden duyulan memnuniyet dile getirildi. Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay tarafından da son derece sıcak bir şekilde karşılanan heyete, Belediyenin eğitime verdiği katkı,  ilçede verilen seminerlerle ilgili bilgi verildi.

           Atatürk İlköğretim Okulu Müdürü Fatih Murat Duman’dan okul hakkında bilgi alan müdürümüz öğretmenler odasında öğretmenlerle kısa bir toplantı yaptı. Atatürk Ortaokulu toplantı salonunda İlçe Milli Eğitim Müdürü Fuat Özkan tarafından, Pozantı’nın tarihi, kültürel ve ekonomik yapısı ile milli eğitimin çalışmaları hakkında brifing  verildi. 

           Atatürk Ortaokulunda İlçedeki eğitim kurumu yöneticileri ve öğretmenlerinin hazır bulunduğu sunumun ardından konuşan müdürümüz, Pozantı’da olmaktan mutlu olduğunu, daha sık da gelmek istediğini belirtti. Müdürümüz konuşmasının devamında Pozantı da görev yapan öğretmenlerin genç, dinamik ve büyük bir enerjiye sahip olduklarını, görmekten mutluluk duyduğunu ifade eden müdürümüz, yönetici ve öğretmenlerimizin yaptıkları işten heyecan ve haz duyarak aktif bir şekilde çalışmalarını arzu ediyoruz. Ülkemizin ve milletimizin eğitimcilerden beklentisinin çok fazla olduğunu biliyoruz. Bu yüzden bizlere büyük görevler ve sorumluluklar düşüyor. Bizim temel hedefimiz nitelikli iyi eğitim almış insan yetiştirmek. Sayın Bakanımızın da ifadeleri içinde yer alan;  Üç temel hedefimiz var bizim.  Bir, çocuklarımız küresel dünyada ayakta kalabilmek için hangi bilgi ve yeteneğe ihtiyaç duyuyorlar, ona sahip olacaklar.  İki, ulusal düzeyde toplumumuzun ve piyasanın ihtiyaç ve beklentilerine sahip olacak. Üç, sosyal sorumluluk sahibi, toplumsal ve ahlaki değerlerin farkında olan tarih bilinci olan çocuklar olacaklar. Bu hedefleri geliştirirsek Türkiye de değişir. Yapılan her şey öğrencilerimiz içindir. Yeni sistemle öğrencilerimiz daha demokratik ortamda, ilgi ve yeteneklerine göre eğitim alabilecekler.” dedi. 

           İlçeye yeni atanan öğretmenlerin ilçeye, okula ve mesleğe uyum sağlamada sorunları olup olmadığını tek tek soran müdürümüz, onların Pozantı’da olmaktan mutlu oldukları yolundaki sözleri üzerine de memnuniyetlerini dile getirdi. İl milli eğitim müdürünün okullarında olmasından büyük mutluluk duyduklarını ifade eden öğretmenler, ziyaretin kendileri adına çok yararlı olduğunu, kurumun en üst yöneticisine bilgi aktarma fırsatı bulduklarını söylediler.  

           Daha sonra Gökbez Ahmet Oğuz Akal İlkokulunuda ziyaret eden müdürümüz; Okul Müdürü İsa Ali Değirmenci ile sınıfları dolaşarak çocuklara çiçek dağıttı.

           Öğrencilerinde şiir okumalarını ve yorumlamalarını isteyen ve işledikleri konu hakkında bilgi alan müdürümüz; öğrencilerin Atatürk sevgisini, coşkusunu dinledi. Müdürümüz daha sonrasın da İmam Hatip Lisesi Müdürü Mehmet Ali Şahin’den okul hakkında bilgiler aldı. Sınıfları dolaşarak öğrencilerle sohbet eden müdürümüz bu güne kadar öğrendikleri konularla ilgili bilgiler aldı. Zafer Sabancı Anadolu Lisesinde incelemelerde bulunan Müdürümüz okul müdürü Metin Sural’dan okul hakkında bilgiler aldı. Sınıfları dolaşarak öğrencilerle sohbet eden müdürümüz; satranç kulübü ve tarih kulübünün toplantısına katılarak çalışmalarını yerinde inceledi gezdi. Tarih öğretmeni Barış Özdil’den kulübü hakkında bilgiler aldı. Okullarımızın projeler konusunda daha aktif olmasını arzu ediyorum. Müdürlerimizin çağdaş yönetim anlayışı içinde inandığını okullarını öğretmenleriyle birlikte yönetmesinin başarıyı daha da artıracağına inanıyorum” dedi. 

           Yatılı Bölge Ortaokulu’nda derse giren, pansiyonu gezen Müdürümüz, öğrencilerimizin dilek ve temennilerini dinledi. Müdürümüz, öğrencilerin kutsal emanetler olduğunu, mesleki varlığımızın en önemli gerekçesi olarak öğrencilerimizi gördüğünü bir kez daha vurguladı. Eğitimin toplumlar için öneminin giderek artığını belirten Müdürümüz, her öğrenci mutlaka öğrenebilir. Edinmeniz gereken beş temel prensip var, bu beş prensibi kendinize kılavuz edininiz. “ Oku, anla, planla, çöz, kontrol et.” Bu beş prensibi uygularsanız iseniz başarı merdivenlerini hızla çıkarsınız.”dedi. 

           Öğretmenler ile yaptığı konuşmada; Yöneticilerimiz, Öğretmenlerimiz problemin bir parçası değil, çözümün bir parçası olmalıdır. Kendilerini devamlı yenilemeli ve geliştirmeliler. Farkında olmak her zaman çözüme giden ilk adımdır. Her hayal ise gelecek olan bir başarının projesidir. Kafanızda en çok neyi düşünürseniz, en çok onu başarırsınız” dedi. Dünyanın hızlı değiştiğini de ifade eden müdürümüz “ Ülkemizin gelişmesi eğitimcilerin çalışmalarına bağlı. Bugünkü çocuklar gelecekte ülkeye yön verecek. Kendine güvenen, problemleri çözebilen ve geleceğe güvenle bakan iyi bir nesil yetiştirmeliyiz. Hedefe ulaşmak için planlı, programlı ve proje tabanlı çalışmalıyız” dedi. Okullarımızda sevgi ortamı oluşturmalı, bahçelerinden başlamak üzere her bir köşesini güzelleştirmeliyiz.  Kitap okuma alışkanlığına sahip öğrencilerin sınavlarda daha başarılı olduğunu ifade eden müdürümüz, “Öğrencilerimizi kitap okuma alışkanlığı konusunda daha fazla motive edilmesi gerektiğini ifade ederek kütüphanelerin “z” kütüphane haline dönüştürmek için çaba göstermeliyiz.”  dedi. Öğrencilerle sohbet etti. Şarkılar, şiirler söyletti. Öğrencilerin hayal ettikleri her şeye ulaşacaklarını söyledi. Her öğrencinin yetenek ve becerilerinin farklında olmasını istedi. 

           Yatakhaneleri tek tek gezen Müdürümüz, öğrencilerin wc ve banyolarını da inceledi. Ortamı uygun gören Müdürümüze, çocuklara yatmadan önce bisküvi, çikolata vb yiyecekler verildiği söylendi. Özellikle son sınıf öğrencileri için geç saatlere kadar ders çalışma imkânı ve ortamı sunulduğu görüldü. Öğrencilere koğuş koğuş iyi geceler dileyen ve küçük öğrencilerin battaniyelerini üzerlerine örten müdürümüz, pansiyon binasının zemin katında bulunan mutfak ve yemek salonunu da gezdi. Erzak deposunu, mutfak bölümlerini tek tek inceledi. İmam Hatip Lisesi Öğrenci Yurdunda incelemelerde bulunan müdürümüz; Okul Müdürü Mehmet Ali Şahin’den yurt hakkında bilgiler aldı. Yatakhanelerdeki öğrencileri ziyaret ederek hasta olanlarla yakından ilgilendi. 

            Daha sonra müdürümüz Pozantı ilçesinde görev yapan yönetici ve öğretmenlerimizin her birinin bir takım çalışması içinde, olumsuz koşulların olumlu hale getirilmesi için çalıştıklarına şahit olduklarını, bundan memnun kaldıklarını, emeği geçen bütün yönetici ve öğretmenlerimizi kutladıklarını ifade etti.

fhufhudsg

fhu

fhu

dsg

fhufhu

fhufhu

fhufhu

sg

sg

 

 

 

 

 

 

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.