ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ceyhan’da Karavanda Anaokulu Eğitimi

Adana’da okul yaptıracak arsa bulamayınca Sokrates’in "Eğitim için mekan önemli değil; dağ, bayır her yerde eğitim görülebilir." fikrinden esinlenen Ceyhan kaymakamımız, karavanda mobil anaokulu kurarak; parkta, cami avlusunda, mahalle arasında eğitim-öğretim dönemi başlattı.
Ceyhan’da  Karavanda  Anaokulu Eğitimi

Ceyhan’da  Karavanda  Anaokulu Eğitimi

Adana’da okul yaptıracak arsa bulamayınca Sokrates’in "Eğitim için mekan önemli değil; dağ, bayır her yerde eğitim görülebilir." fikrinden esinlenen Ceyhan kaymakamımız, karavanda mobil anaokulu kurarak; parkta, cami avlusunda, mahalle arasında eğitim-öğretim dönemi başlattı.

Nüfusun yüzde 40’ını Doğu ve Güneydoğu Anadolu’dan göç eden insanların oluşturduğu Adana’nın Ceyhan ilçesinde, sürekli artan nüfusla birlikte en büyük sorunlardan biri de artan çocuk nüfusuna kaliteli eğitim vermek. Nüfus sürekli arttığı için dersliklerin 25’er çocuktan oluşması da bir hayli güç oluyor. Bu nedenle kaymakamlık ve ilçe milli eğitim müdürlüğü sürekli arsa bulup okul yaptırmanın telaşını yaşamaktadır. Ancak şehir merkezinde arsa bulup okul yaptırmak bir hayli zor olduğu için, özellikle anaokulu dönemindeki çocukların okula gönderilme oranı bir hayli düşük olmaktadır. Mahalle arasında da kaymakamlık ve milli eğitim müdürlüğü arsa bulamayınca, Kaymakam Gürbüz Karakuş, Sokrates’in "Eğitim için mekan önemli değil; dağ, bayır her yerde eğitim görülebilir." fikrinden yola çıkarak ilçe merkezinde her yerde eğitim yapılabileceği fikrini ortaya attı.

Daha sonra bunu nasıl gerçekleştireceklerini düşünürken, bazı illerde karavanı dersliğe çevirerek eğitim yapıldığını öğrenince, Sosyal Destek Programı (SODES) projesi hazırlayarak mobil eğitime geçmek için kollar sıvandı. Bu kapsamda 25 bin lira maliyetle içinde buzdolabı, mutfağı, lavabosu, kütüphanesi, kliması olan 6 tane karavandan mobil anaokulu yaptırıldı. Karavanlar Ceyhan’da bir parka, cami avlusuna, bir evin arsasına, köye ve dezavantajlı ailelerin çocuklarının bulunduğu mahallelere yerleştirildi. Mobil anaokulları vatandaşlardan da yoğun ilgi görürken, 25 kişilik sınıflar haline getirilerek şimdi çocuklara eğitim veriyor.

Kaymakam Karakuş, ‘gülen yüzler mobil anaokulu’ sloganıyla çocuklara eğitim vermeye başladıklarını söyleyerek, "Ceyhan ilçesi dışarıdan çok göç alan bir ilçedir. Bu nedenle derslikler sürekli yetersiz kalıyor. Özellikle anaokulunda çok yetersiz kaldık. Arsa bulup okul yaptırmak hem çok maliyetli hem de çok uzun sürüyor. Okul yaptırmak için ilçe merkezinde de arsa bulamıyoruz. Bu nedenle çözüm ararken Sokrates’in ‘Her yerde eğitim yapılır.’ fikrinden esinlenerek, mobil eğitime geçmeye karar verdik. Sakarya’da 6 tane karavan yaptırarak mobil eğitime geçtik. Şimdi Ceyhan’da parkta, cami avlusunda, mahalle arasında mobil eğitim veriyoruz." dedi.

Adana İl Milli Eğitim Müdürümüz  Mehmet  Ali Selamet, okul öncesi eğitimin öğrencilerin hem fiziki hem de beyinsel açıdan gelişimi için çok önemli olduğunu anlatarak, "Okul öncesi eğitimi çocuklarımızın gelişimi açısından çok önemsiyoruz. Ceyhan’da da arsa problemi olduğu için kaymakamımız mobil eğitim ile sorunu çözmüş. Biz bütün çocuklarımızın okul öncesi eğitimi alması taraftarıyız. Bu gelişmiş AB ülkelerinde de böyledir. Çoğu AB ülkesinde okul öncesi eğitim yüzde 90’ların üzerindedir." ifadelerini kullandı.

hfv

 hfv

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.