ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çukurova 6. Kitap ve Eğitim Fuarı Okurlarını Bekliyor

   Tüyap Adana Fuarcılık A.Ş.Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğiyle, Adana Büyükşehir Belediyesi desteği ile Çukurova 6. Kitap Fuarı yoğun katılım ve  ilgi ile açıldı.  
Çukurova 6. Kitap ve Eğitim Fuarı Okurlarını Bekliyor

Çukurova 6. Kitap ve Eğitim Fuarı Okurlarını Bekliyor

 

       Tüyap Adana Fuarcılık A.Ş.Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğiyle, Adana Büyükşehir Belediyesi desteği ile Çukurova 6. Kitap Fuarı yoğun katılım ve  ilgi ile açıldı.

       Düzenlenen törenle açılışa katılan Sayın Adana Valimiz Hüseyin Avni Coş, Adana Büyük şehir Başkan Vekili Sayın Zihni Aldırmaz, İl Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Ali Selamet, Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Sayın Metin Celal, TÜYAP Kültür Fuarları Genel Koordinatörü Sayın Deniz Kavukçuoğlu ve TÜYAP Adana Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü Sayın İlhan Ersözlü tarafından TÜYAP Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezinde açılış yapıldı.

       205 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımıyla düzenlenen Çukurova 6. Kitap Fuarı kapsamında panel, söyleşi, şiir dinletisi ve çocuk etkinlikleri gibi 60 kültür etkinliğinde ve imza günlerinde 300 yazar kitapseverlerle buluşması bekleniyor. Aralarında Ahmet Telli, Can Dündar, Behçet Çelik, Canan Tan, Gülten Dayıoğlu, Nasuh Mahruki, Mine Soysal, Oya Baydar, Onur Öymen, Semih Gümüş ve pek çok değerli şair, yazar ve bilim insanının bulunduğu konuklar 6 gün süresince okurlarla bir araya gelecektir.

        TÜYAP Adana Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü, açılış töreninde yaptığı konuşmada, fuarların her yıl büyüyerek, genişleyerek, Adana ve bölge sanayisine, kültürüne, ekonomisine, sosyal yapısına katkı sağladığını, 2012 yılında 17 ülkeden 988 firmaya 12 fuarda ev sahipliği yapıldığını belirtti. 


        Ersözlü, bu fuarlara 56 ilden 438 bin ziyaretçinin geldiğini, fuara katılan firmalarla yapılan ticari bağlantılar ve fuar aracılığıyla gelen ziyaretçilerin şehir ekonomisine sağladığı katkının her yıl arttığınıbelirtti. Fuara katılan firmaların toplam 300 milyon dolarlık iş hacmi yarattığını anlatan Ersözlü, şunları kaydetti: 
"Fuar alanlarında oluşan iş hacminin yanı sıra şehrin ekonomisine de katkı sağlanıyor. Geçen yıl gelen ziyaretçilerin yüzde 40´ı şehir dışından geldi. Gelen ziyaretçiler ortalama 1,5 gün kentte kalıyorlar. Ortalama 750-800 lira gelir bırakıyorlar. Çeşitli illerden ve yurt dışından gelen ziyaretçilerin Adana´nın şehir ekonomisine sağladığı katkı 125 milyon lira seviyesinde oldu." 

        TÜYAP Kültür ve Sanat Fuarları Genel Koordinatörü Deniz Kavukçuoğlu da bu yıl fuarda 60 civarında etkinlik gerçekleşeceğini, çocuk kitap kapaklarından oluşan bir serginin bulunduğunu, 205 yayınevinin fuara katıldığını söyledi. 

        Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Metin Celal, bir şehirde kitap fuarının yaşaması ve var olması için şehrin onu sahiplenmesi gerektiğini, Çukurova´nın derin kültürü ve edebiyat sevgisiyle baştan bu yana fuarı sahiplendiğini anlattı.


        Celal, 2012 yılındaki kitap yayınlarıyla ilgili bilgiler vererek, şöyle devam etti:"Geçen yıl 42 bin 337 çeşit kitap yayınlandı, 480 milyon 257 bin 824 adet kitap üretildi. 2012 yılında kişi başına 6,4 kitap düştüğünü görüyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı´nın yaptığı okur araştırmasında, TÜYAP´ ın kitap fuarlarında yaptığı anketlerde görüyoruz ki; 7-14 yaş kuşağı çok büyük bir okur kitlesini oluşturuyor. Bu dünyada nadir görülen bir şeydir. Bütün dünyada yaşlılar kitap okuyor, gençler-çocuklar bilgisayar ve televizyonla ilgileniyor. Türkiye´de bunun tersine bir gelişim söz konusu. Türkiye dünyanın 17´nci büyük ülkesi bunun büyük bir çoğunluğunu da okurlar alıyor. Bu yüzden Sayın Valimize, Belediye Başkanımıza ama özellikle Sayın İl Milli Eğitim Müdürümüze çok teşekkür ederim. Geçen yıl yapılan araştırmalarda anladık ki, kitap başlıklarına göre Türkiye yayıncılığı 14. sırada, sektör büyüklüğünde ise 1 milyar 150 milyon avro ile dünyanın en büyük 15. yayıncılık sektörüdür." 

        İl Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Ali Selamet, yaptığı konuşmasında;” Yıllarca kitapların yırtılmaması ve kaybolmaması için koruma içgüdüsü ile hareket ettik. Kitaplarımızı kapalı kilitli dolaplarda ve mümkün mertebe müdür odalarının yanına, idari katlara kurduk.  Sonra da neden kitap okumuyoruz diye hayıflandık durduk. Temel sorun kitaba erişimdir. Başta öğrenciler olmak üzere bireyin kitaba erişimini kolaylaştırmak gerektiğinin altını çizmek istiyorum. Kitabı ve kitap okumayı devamlı insanımızın gündeminde tutmak gerekmektedir. Okullarımızın kütüphaneleri Okullar Hayat Olsun Projesi kapsamında bütün vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuştur.” dedi. 

        Okullarımızda yeni açmış olduğumuz Z (zenginleştirilmiş) kütüphaneler, hem öğrencinin hem de diğer vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuştur. Z kütüphanelerinin en önemli özelliği kitaba erişimin kolaylığı, kitap okumak ve araştırma yapmak için rahat bir ortamın sunulmasıdır. dedi. 

        “Adana’daki okullarımızın17’sinde kütüphaneler Z kütüphanesine dönüştürülmüştür. Diğer okullarımızın kütüphanelerini de hızla dönüştürme çalışmalarımız devam etmektedir. Okullarımızın kütüphanelerinin dönüştürülmesinde ve zenginleştirilmesinde katkı sağlayan hayırseverlerimize ve sivil toplum örgütlerimize teşekkür ediyorum.” dedi. 

        “Diğer okullarımızda Z kütüphanesinin oluşturulması ve kütüphanelerimizin kitap bakımından zenginleştirilmesinde yeni hayırsever desteğine ihtiyaç duyduğumuzu bir kez daha hatırlatmak istiyorum.” dedi. 

        Sayın Valimiz Hüseyin Avni Coş ise fuarın etkisinin doğuda Şanlıurfa´ya, batıda Mersin, kuzeyde ise Kapodokya´ ya kadar ulaşması gerektiğini, bunun için gayret sarf edilmesi gerektiğini anlattı. 

        En kısa sürede 500 bin ziyaretçi sayısının aşılması gerektiğini belirten Sayın Valimiz, "Sadece 500 bini aşkın öğrenci ve öğretmenimiz var. Bunların fuarı ziyaret etmesi sağlanmalı" dedi.  

        Sayın Valimiz Avni Coş, İl Milli Eğitim müdürümüz Mehmet Ali Selamet ve beraberindeki heyet emniyet, sağlık, belediye ve diğer tüm stantları tek tek dolaştılar.  

        TÜYAP Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi´ndeki fuarın 20 Ocak tarihine kadar açık kalacağı bildirildi. 

 

y

y

y

y

y

y

y

hı

y

 

 

 

 

 

 

 

 

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.