ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Cumhuriyetimizin 91.yıl Dönümü Adana’da Sevinçle Kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 91. Kuruluş Yıl Dönümü Adana´da Düzenlenen Törenle Kutlandı.
Cumhuriyetimizin 91.yıl Dönümü Adana’da Sevinçle Kutlandı

Cumhuriyetimizin 91.yıl Dönümü Adana’da Sevinçle Kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 91. Kuruluş Yıl Dönümü Adana´da Düzenlenen Törenle Kutlandı.

Sayın Valimiz Mustafa Büyük, Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında ilk olarak Valilik Makamı’nda düzenlenen törende tebrikleri kabul etti.

Daha sonra İstasyon Meydanı’nda düzenlenen kutlama törenine geçen Sayın Valimiz Mustafa Büyük, törene katılan vatandaşların bayramını kutladı.

Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı´nın okunmasının ardından törende bir konuşma yapan Sayın Valimiz Mustafa Büyük, Cumhuriyetin 91. kuruluş yıl dönümünü ve Cumhuriyet Bayramını heyecanla, gururla, onurla, coşkuyla, umutla kutlarken, başta kurtuluş mücadelesinin Büyük Önderi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Cumhuriyet ilanına karar veren TBMM’nin tüm üyelerinin, bütün Şehitlerin, Gazilerin, isimli ve isimsiz tüm kahramanların aziz hatırası önünde saygıyla eğildiğini söyledi.

Sayın Valimiz Mustafa Büyük, Cumhuriyetin milletin bağımsızlık ve hürriyetinden asla taviz vermeyeceğinin ifadesi olduğunu vurgulayarak; "Cumhuriyet, milletimizin çağdaş dünyada hak ettiği yeri alma kararlılığının göstergesidir. Cumhuriyet, birlik ve beraberlik içinde hareket ettiğimizde, olmaz denileni başardığımızın kanıtıdır. Cumhuriyetimiz Atatürk´ün önderliğinde milletimizin, azim ve kararlılığıyla vücut bulmuş büyük bir eserdir. Bu eser, büyük bir vizyonla daima ileriye bakan, özgüvenini sağlam tutan, heyecanla ve şevkle çalışan bir neslin, bugünkü nesillere armağanıdır. Milletimiz, ne mutlu ki, Cumhuriyetimizi demokrasiyle de taçlandırarak, "çağdaş uygarlık" seviyesine ulaşma hedefinde büyük mesafeler almıştır. Artık hedefimiz, ülkemizi çağdaş dünyanın da ilerisine taşımaktır. Milli hedeflerimize ulaşmak için ihtiyaç duyduğumuz güç, istiklal mücadelemizi zafere ulaştıran milli ruhda gizlidir" dedi.

"Cumhuriyetin ilanı, dünya tarihine damga vuran milletimizin şanlı tarihindeki en önemli dönüm noktalarından biridir" diyerek konuşmasını sürdüren Sayın Valimiz; "Cumhuriyet, Türk milletinin bağımsızlık ve hürriyetinden asla taviz vermeyeceğinin bir ifadesidir. Cumhuriyet, birlik ve beraberlik içinde hareket ettiğimiz sürece olmaz denilenleri başardığımızın bir göstergesidir. Cumhuriyet, milletimizin çağdaş dünyada hak ettiği yeri alma kararlılığının bir göstergesidir. Cumhuriyet; milli hayatı bitmiş sanılan büyük bir milletin yurdumuzun her köşesini sulayan kanların bedeli, özgür ve bağımsız yaşama isteğimizin sembolüdür. Bu onur bizim. Bu gurur bizim. Bu sevinç bizim. Bu coşku bizim" diye konuştu.

Sayın Valimiz Mustafa Büyük, konuşmasını devamında ise, "Mukaddes vatanımızın birliği ve milletimizin bağımsızlığı uğruna verilen mücadelenin tacı olan Cumhuriyetimizin kurulduğu bu anlamlı yıldönümünde, Cumhuriyetimizi bize armağan eden büyük Atatürk ve silah arkadaşlarını, bu toprakları canları pahasına bizlere vatan yapan Aziz Şehitlerimizi ve Gazilerimizi milletçe rahmet, minnet ve şükranla anıyor, büyük Türk Milletinin ve siz kıymetli Adanalıların Cumhuriyet Bayramını kutluyor, hepinize sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum" dedi.

Valimiz Büyük´ün konuşmasının ardından öğrenciler tarafından günün anlam ve önemini belirten şiirler okundu.

Sayın Valimiz Mustafa Büyük,  daha sonra Cumhuriyet Bayramı kutlamaları  kapsamında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüller verdi.

Cumhuriyetin  91. kuruluş yıl dönümü, geçit töreninin ardından sona erdi.Büyük bir coşkuyla kutlanan Cumhuriyet Bayramı törenine Sayın Vali Mustafa Büyük, Adana Milletvekilleri Ümit Özgümüş, Seyfettin Yılmaz, 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Satı Bahadır Köse, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.