ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Dumansız Hava ve Verimli Toprak İçin Anız Yangınlarına Hayır!

Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından anız yangınlarının önlenmesi için "Anız Yangınlarına Hayır!" yürüyüşü düzenlendi.
 Dumansız Hava ve Verimli Toprak İçin Anız Yangınlarına Hayır!

Dumansız Hava ve Verimli Toprak İçin Anız Yangınlarına Hayır!

 

Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından anız yangınlarının önlenmesi için "Anız Yangınlarına Hayır!" yürüyüşü düzenlendi.

 

Valilik bahçesinde toplanan 30 okuldan 5 bin 250 öğrenci ve öğretmen, Turhan Cemal Beriker İlköğretim Okulu bando takımı eşliğinde yürüyüş yaptı. Ellerinde "Anız Yangını Ekolojik   Dengeyi Bozar" yazılı dövizler taşıyıp "Duman Solumak İstemiyoruz" sloganları atan öğrenciler, Uğur Mumcu Meydanı´ndan ilerleyerek Atatürk Parkı´na ulaştı.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Selamet, burada yaptığı konuşmada, tarımsal üretimin ana kaynağı olan toprağın biyolojik, kimyasal ve fiziksel yapısı ile çevrenin korunarak, doğal denge içerisinde toprağın verimliliğinin sürdürülebilirliği için gerekli önlemler arasında özel bir yer tutan anızların yakılmasının toprağın yapısına ve çevreye vereceği zararın büyüklüğünden bahsetti.

 

Müdürümüz konuşmasını şöyle sürdürdü: “Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliğinin” 12 ve 13. maddelerinde açıklandığı üzere “Toplum Hizmeti ve Çalışma Esasları” çerçevesinde toplum duyarlılığının arttırmak, öğrencilerimizi ve velilerimizi bilinçlendirmek amacıyla 2013 yılı Mayıs ayı içerisinde tüm okullarımızda “Anız Yangınlarının Zararları” konusu işlenmektedir.

 

            Yapılan bu faaliyetler içinde biri de bu gün düzenlediğimiz “Anız Yangınlarına Hayır” yürüyüşüdür.

 

            Anızlar, topraktaki organik madde oranını arttırır, su tutar, sel ve erozyon ile bitkideki verim kaybını önler, ekolojik dengeyi sağlar, hayvanlara yem ve otlak olur.

 

            Anız yangınları ise topraktaki, böcekleri öldürür, organik maddeleri yakar, biyolojik dengeyi ve mineral yapısın bozar, verim kaybına neden olur, çoraklaştırır, ekolojik  dengeyi sarsar, trafik kazalarına ve canlıların diri diri yanmasına neden olur, ormanlara zarar verir.

 

            Sağlık açısından, solunum ve kalp hastalığını tetikler; insanların, canlıların haklarına saldırıdır.

 

            “Yine geldi Hasat Sakın Anız Yakma!” düşüncesinden hareketle anız yakmanın cehalet olduğunu, toprakları yok ettiğini, yerdekine, topraktakine merhamet edilmesi gerektiğini, dumansız ve is kokusuz bir hava için anız yangınlarının olmaması gerektiğini tüm kamuoyu ile paylaşıyoruz.

 

Yaptığımız ve yapacağımız faaliyetleri toplum hizmeti ve çalışma esasları çerçevesinde değerlendiriyor, sağlıklı yaşam, güzel çevre, dumansız hava ve verimli toprak için anız yangınlarına “Hayır” diyoruz.”  dedi.

 

Öğrenci ve öğretmenler, saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı okuduktan sonra etkinliği bitirdi.

Dumansız Hava ve Verimli Toprak İçin Anız Yangınlarına Hayır 

 

Dumansız Hava ve Verimli Toprak İçin Anız Yangınlarına Hayır

 Dumansız Hava ve Verimli Toprak İçin Anız Yangınlarına HayırDumansız Hava ve Verimli Toprak İçin Anız Yangınlarına HayırDumansız Hava ve Verimli Toprak İçin Anız Yangınlarına HayırDumansız Hava ve Verimli Toprak İçin Anız Yangınlarına HayırDumansız Hava ve Verimli Toprak İçin Anız Yangınlarına HayırDumansız Hava ve Verimli Toprak İçin Anız Yangınlarına Hayır

 

 

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.