ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eğitimde Değişim “Değişim Liderliği” Projesi İle Başladı

Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Kalkınma Bakanlığı ile Çukurova Kalkınma Ajansı tarafından doğrudan faaliyet desteği kapsamında finanse edilen “Değişim Liderliği Projesi” Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezinde yoğun katılım eşliğinde düzenlenen törenle başladı.
Eğitimde Değişim “Değişim Liderliği” Projesi İle Başladı

 Eğitimde Değişim “Değişim Liderliği” Projesi İle Başladı 

Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Kalkınma Bakanlığı ile Çukurova Kalkınma Ajansı tarafından doğrudan faaliyet desteği kapsamında finanse edilen “Değişim Liderliği Projesi” Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezinde yoğun katılım eşliğinde düzenlenen törenle başladı. 

“Değişim Liderleri Projesi” Güzel Sanatlar Lisesi’nin hazırlamış olduğu müzik dinletisi ile başladı. Düzenlenen programa, Valimiz Sayın Mustafa Büyük, Adana Milletvekili Mehmet Şükrü Erdinç, Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emin Karip, Vali Yardımcısı Cengiz Horozoğlu, Çukurova Kaymakamı Dr. Mehmet Ali Özkan, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan Akpınar, İl Müftüsü Arif Gökce, İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Özer, Türk Telekom Sebit Genel Müdür Yardımcısı Sadi Türeli, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları ve İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin yan sıra bin beş yüze yakın okul yöneticisi katıldı. 

Saygı duruşu, İstiklal Marşının ardından açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan Akpınar; “Müdürlüğümüze bağlı 1.138 okulda 25.060 öğretmenle 469.692 öğrenciyle eğitim öğretim hizmeti veriyoruz. Kamu alanında değişimin eğitim öğretim hizmetlerimize olumlu yansıyabilmesi ancak bu kadroları mesleki yeterliliklerinin geliştirilmesi ile yeterli olabileceğinden yola çıkarak “Değişim Liderleri Projesi” adı altında bu eğitim programını planladık.” dedi. Projenin sağlayacağı yararları anlatan Akpınar; “21. Yüzyıl hedeflerini bilen liderlik ve iletişim becerileri gelişmiş eğitim yönetim alanında yetkin sadece okullarına değil, okulların yer aldığı mahalle ve bölgelere de liderlik yapabilecek eğitim yöneticileri yetiştirme hedefi ile yola çıkıyoruz.” dedi. 

Ak Parti Adana Milletvekili Mehmet Şükrü Erdinç ise; ”Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğün de çok ciddi değişiklikler var. “Adana’mızda güzel bir kadro şekillendi. Okullarda da birçok değişiklikler yapıldı. en yeni görevine başlayan yöneticilerimize başarılar diliyorum. Milli Eğitim bu toplumun en önemli unsurlarından biridir. Hükümetimiz geldiğimiz noktada en büyük bütçe payını eğitime ayırmaktadır. Biz insanımızın daha iyi, daha güzel yerlere gelebilmesi için eğitimin daha önemli, daha etkin bir şekilde kullanılmasını önemsiyoruz. Düzenlenecek bu bir haftalık eğitimin yararlı olacağını düşünüyorum; çünkü öğrenmenin yaşı yok. Şunu belirtmekte de fayda var, görev aldığınız bölgelerde sizler o yaşadığınız yerlerde o toplumun liderleri konumundasınız yapacağınız her hareket ve çalışmanın çevrenizde bulunan her kesimi etkileyeceğini ve her kesime de örnek oluşturacağınızı düşünüyorum. Bu çalışmaları yaparken sizler toplumu oluşturan bireylerin aileden sonra ilk şekillendiği yerlerde görev yapıyorsunuz yaptığınız görev kutsal, toplumumuzun daha ileriye gidebilmesi için sizinle birlikte çalışan öğretmen arkadaşlarımız ile birlikte gençlerimizi, çocuklarımızı, büyüklerimizi, çevremizdeki insanları eğitirken toplumun nasıl şekilleneceği sizlerin liderlik anlayışı ile mümkün olacaktır.” dedi. 

Adana’nın konumunun önemli ve gelişime açık olduğunu belirten Valimiz Sayın Mustafa Büyük, eğitimin önemli olduğu vurgusu yaparak; “Okul müdürü arkadaşlarımız bu gün daha çok gayret göstermelidir. Eğitimde başarıyı arttırma noktasında karar vererek birinci derecede sorumlu olduklarının bilincinde olmaları gerekiyor. Okul müdürleri okullarının kapasiteleri ve fiziki şartları noktasında çok önemli sorumluluklar yükleniyorlar. Beklentilerimiz öğrencilerimizin okuldaki velilerimizin eğitilmesi başarısı geleceğe hazırlanma noktasındaki önemli mücadelede uyumlu bir iş birliği ortamını hazırlamaları değişimin her zaman sorunlu olduğu düşünülür ama bugün için çok daha anlamlı olduğunu görüyorum.” dedi. 

Açılış dersini Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emin Karip verdi. 

Valimiz Sayın Mustafa Büyük, Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emin Karip ve Prof. Dr. Aytaç Açıkalın’a destek ve katılımlarından dolayı teşekkür ederek tablo hediye etti. 

Okul Müdürlerinin, liderlik ve eğitim yönetimi yeterliklerinin geliştirilmesi amacıyla “Eğitim Yönetimi ve Denetimi” akademik programlarının temel konularının yer alacağı program, mini bir master programı olarak tasarlandı. SEBİT Eğitim ve Bilgi Teknolojileri tarafından programda yer alan dersler vitaminogretmen.com üzerinden Canlı Yayın ile tüm eğitimcilere ulaştırılıyor. 

Okul Yöneticilerinin 30 saatlik eğitim alacağı program kapsamında eğitim camiasının uzman isimleri bir araya geldi. Prof. Dr. Aytaç Açıkalın, Prof. Dr. Ayhan Aydın, Prof. Dr. İnayet Aydın, Doç. Dr. Nurdan Kalaycı, Doç. Dr. Kürşad Yılmaz, Doç. Dr. Yahya Altınkurt, Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Kırdök, Emekli TTKB Başkan Yardımcısı H. Alp Boydak, Adana Valiliği Özel Kalem Müdürü ve aynı zamanda “Protokol Kuralları” kitabının yazarı Ayhan Şahin ve Küresel Eğitim Liderleri platformunun kurucusu Gökhan Yücel; okul müdürlerine beş gün boyunca eğitim verecek. 

Beş gün sürecek olan eğitimin okul müdürlerine ve ilimiz eğitimine büyük katkı sağlaması planlanıyor.

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.