ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eğitimin Kalitesinin Arttırılması Eylem Planının Uygulanması ile Mümkündür

  Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda Eğitimin Kalitesinin Arttırılması Stratejisi Eylem Planı uygulaması toplantısı yapıldı.
Eğitimin Kalitesinin Arttırılması Eylem Planının Uygulanması ile Mümkündür

 

Eğitimin Kalitesinin Arttırılması Eylem Planının Uygulanması ile Mümkündür

 

Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda Eğitimin Kalitesinin Arttırılması Stratejisi Eylem Planı uygulaması toplantısı yapıldı.

Toplantıya İl Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Ali Selamet, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hamit Şentürk, Şube Müdürleri Ali Bilgiç, Recai Ardıç, okul müdürleri, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Toplantıda konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Ali Selamet konuşmasında, “İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak, okullarda güvenli ortamın sağlanmasına yönelik koruyucu ve önleyici tedbirler konusunda yapılan çalışmalarımızı son zamanlarda arttırarak devam etmekteyiz. Başarı ekip işidir. Bizim kaybedecek, ihmal edilecek, göz ardı edilecek bir tek öğrencimiz, bir tek insanımız olamaz. Biz, kimsesizlerin kimsesi olmalıyız. Biz her çocuğumuzu, her bir vatandaşımızı ayrı bir değer olarak görüyoruz. Onların kabiliyetlerini açığa çıkarmak ve geliştirmek, onları geleceğe hazırlamak, onlara özgüven vermek bizim en temel görevlerimizdendir. Öğrenci devamsızlığının ve disiplin olaylarının asgariye indirilmesi eylem planının uygulanması ile mümkündür. Eğitim, çocukların ve gençlerin toplum yaşayışında yerlerini almaları için gerekli bilgi, beceri ve anlayışları elde etmelerine, kişiliklerini geliştirmelerine yardım etmedir.  Bu açıdan düşündüğümüzde eğitimin bir milletin varlığında ne derece önemli olduğu anlaşılır. Zira genç nesil, ülkenin geleceğinin de teminatıdır. Adana’da okula gitmeyen çocuğumuzun kalmaması ve onların okula kazandırılması, görevden öte, ülkemize olan bir borcumuzdur. Nitekim okula hiç kayıt yaptırmayan veya gitmeyen öğrencilerin kazanılması amacıyla oluşturulmuş olan Yetiştirici Sınıf Öğretim Programı(YSÖP)sayesinde son birkaç yıldır Adana’da çok sayıda öğrenci kazanılmıştır. Yetiştirici Sınıf Öğretim Programı kapsamında yapılan çalışmalar sonucunda okula kaydı yapılan veya sürekli devamsız iken okula devamı sağlanan çok sayıda öğrencimiz bulunmaktadır. Bizim temel hedefimiz okuyan, okuduğunu anlayan, araştıran, sorgulayan bireyler yetiştirmektir. Değinmek istediğim bir diğer konuda  2008´de‘ Haydi Kızlar Okula’ kampanyası kapsamında 151 bin 423 okuma bilmeyen vatandaş ile 15-59 yaş arası 90 bin 854 kızımızın okuma yazma öğrenmesi hedeflenmiştir. 2012 Şubat ayında kadar yüzde 8,56´lık bir başarı ile 12 bin 934 vatandaşımıza birinci kademe okur - yazarlık belgesi verildi. Bu konudaki gayretli çalışmalarımız ile Adana 67. sırada yer aldı.  Sayın Valimiz Hüseyin Avni Coş ve Kaymakamlarımızın da desteğiyle kısa bir süre içinde hedeflediğimiz 15-59 yaş arası 77 bin 920 vatandaş ile ilgili kimlik tespiti yaptık. İlkokul öğretmeni ve müdürler vasıtasıyla bu kişilere ulaştık. Son 3 yılda alınan mesafeyi 1 ayda almış olmak, bir başarı olması ile beraber temel hedefimiz elde edilen gelişmeyi korumak değil, çok daha ileriye götürmektir.

Katılımlarınız için teşekkür ediyor, emeği geçen arkadaşlarımızı kutluyor ve bu çalışmanın başarılı geçmesini diliyorum.” dedi.

Toplantıda bir diğer konuşmayı da Sayın Vali Yardımcımız Dr. Mehmet Ali Özkan yaptı. Konuşmasında,“ Adana’mız göç alan bir şehirdir. Memur şehri değil, tarım şehriyiz. Ana Kız Okuldayız Okuma Yazma Kampanyası kapsamında Sayın Valimiz Hüseyin Avni Coş’un başkanlığında 06.03.2012 tarihinde yapılan değerlendirme toplantısında verdiği talimatın ardından elbirliği ile yapılan çalışmalarda 2300 kurs açılmıştır. Bu kurslara 24.740 kişinin katılımı sağlanmış ve 17.689 kişiye belge verilmiştir. Kısa bir sürede 3 yılda ulaşılandan daha fazla kişiye ulaşılmış ve belge verilmiştir. Ayrıca alan taramaları sonucu tespit edilerek TÜİK Bölge Müdürlüğüne sistemdeki okumaz yazmaz görünen kişi sayısından düşülmek üzere bildirilen kişi sayısı da 42.742 kişidir. Kampanya başlangıç tarihi olan 08 Eylül 2008 tarihinden itibaren belge verilen toplam 32.014 kişi ile birlikte ulaşılan toplam kişi sayısı 74756’tir. Öğrencilerimizin devamsızlığı ve disiplin olayları çok ciddi bir sorundur. Engelleri ortadan kaldırmalıyız.” dedi.

Yüreğir Cumhuriyet İlköğretim Okulu Rehber Öğretmeni Hilal Tamtürk tarafından katılımcılara “Öğrenci Devamsızlığının ve Disiplin Olaylarının Asgariye İndirilmesi Eylem Planı” sunumu yapıldı.

            Toplantı, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinin görüş bildirmesi ile son buldu.

upşıupşı

 

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.