ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Erken Eğitimi Seç!

  İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mehmet Ali Selamet, ilde anaokulu yapacak arsa bulamadıklarını belirterek, hayırseverlerden arsa bağışı veya kiralanması konusunda kendilerine yardımcı olmalarını istedi.  
Erken Eğitimi Seç!

Erken Eğitimi Seç! 

            İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mehmet Ali Selamet, ilde anaokulu yapacak arsa bulamadıklarını belirterek, hayırseverlerden arsa bağışı veya Anaokulu yapmak üzere müstakil bina kiralama konusunda kendilerine yardımcı olmalarını istedi. 

            Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında Adana´da seferberlik başlatıldı. Bu kapsamda ilk olarak yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları, kamu kurumları, üniversiteler, meslek odaları, sendikalar ve ilgili paydaşların katılımıyla Adana Eylem Planı Çalıştayı başladı. Seyhan Otel´de başlayan ve 3 gün sürecek çalışma kapsamında ilgili kurum ve kuruluşlar, sivil toplum kuruluşları, aile hekimleri, din görevlileri ve işverenler, okul öncesi eğitim konusunda bilgilendirilecek.

            Çalıştayın açılışında konuşan İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mehmet Ali Selamet, İlde okuma-yazma bilmeyen veya temel eğitim mezunu olmayanlarının oranının yüzde 27.02, Türkiye ortalamasının ise 25.33 olduğunu ifade eden Selamet, "Okul öncesine baktığımızda ise 3-5 yaşında eğitim Adana´da yüzde 23.16 iken, Türkiye genelinde yüzde 29.85, 4-5 yaş grubunda Adana yüzde 33.27 iken Türkiye geneli 43.10, 5 yaş grubunda ise Adana yüzde 56.54 iken Türkiye ortalaması yüzde 65.94." dedi. 

            Sayın İl Milli Eğitim Müdürümüz; “Bakanlığımızın yeniden yapılanması kapsamında KHK’ de kararname ile bir değişiklik yapıldı. Bunda aslında sadece yapı değişikliği yapılmadı. Bakanlığımızın temel felsefesinde de bir değişiklik yapıldı. Biz gelecek yıllarda nasıl bir öğrenci istiyoruz bunun da felsefesi ortaya konuldu. Biz nasıl öğrenci istiyoruz; 

            1- Bireysel yeteneklerini en üst düzeye çıkarmış, bireysel becerilerini geliştirmiş bir birey, 

            2- Milletimizin, ülkemizin milli değerleri ile bezenmiş,  kendisini bu konuda geliştirmiş bir birey, 

            3- Diğer ülkelerde yaşayan akranlarıyla rekabet edebilecek bir güce, bir enerjiye ve bir beceriye sahip bir birey olması için çaba sarf ediyoruz. 

            Sayın Müdürümüz; “Bunun gerçekleşebilmesi için de çocuklarımızı daha erken çağda eğitime almamız ve öğrencilerimize daha fazla eğitim vermemiz gerekiyor.”dedi.

            Sayın Bakanımız son Adana ziyaretinde, yer bulunması halinde 2 yıl içerisinde bütün okul ihtiyaçlarını karşılama sözü verdiğini dile getiren Sayın İl Milli Eğitim Müdürümüz, "Bizim okul öncesinde geri kalmamızın, eksikliğimizin temeli nedir diye sorarsak, aslında vatandaşlarımızın okul öncesine karşı olumsuz önyargısı yok. Okul olsa çocuklarını gönderecekler. Ama o konuda maalesef anaokulu yapabileceğimiz uygun arsa bulmamız zor. Uzun süredir okul yapacak arsa arıyoruz ama yeterli değil. Bu noktada Adanalı hemşerilerimizden destek bekliyorum. İstirham ediyorum, kullanmadıkları birkaç dönümlük yerleri varsa oralara da ev yapmak yerine, bize okul öncesi binası yapmak üzere bağışta bulunsunlar veya birkaç katlı bahçeli kullanmadıkları bağımsız binaları varsa bunları bağışlarlarsa seviniriz ama gerekirse de kiralamak suretiyle buraları anaokulu olarak dönüştürmek istiyoruz. Para sıkıntımız yok, okul binası yapmak için kaynak sıkıntımız yok ama arsa sıkıntımız var." dedi.

             Programda daha sonra Proje İletişim Sorumlusu Didem Akan ile Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Grup Başkanı Dr. Elif Baker projeyle ilgili bilgiler verdi. Programa Vali Yardımcısı Mehmet Ali Özkan, Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Özer ile paydaşlar da katıldı. 

 

46u

 46u

 

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.