ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Hayalleriniz Olsun. Büyük Düşünün

  İl Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Ali Selamet, Adana Kız Lisesi Pansiyonunu Denetledi.
Hayalleriniz Olsun. Büyük Düşünün

Hayalleriniz Olsun. Büyük Düşünün 

İl Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Ali Selamet, Adana Kız Lisesi Pansiyonunu Denetledi. 

            İl Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Ali Selamet akşam saatlerinde İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Muharrem Gelen ve beraberindeki heyetle birlikte orta öğretim sınıf kız öğrenci yurdunu denetleyerek, pansiyonlardaki nöbetçi öğretmenlerden bilgi aldı. 

            Daha sonra pansiyonun yatakhane, yemekhane ve diğer bölümlerini gezen Müdürümüz, etüt salonunda ders çalışan öğrencilerle sohbet ederek, öğrencilerin sorunlarını dinledi. Öğrencilerin, hayallerini, beklentilerini, gelecekle ilgili düşünceleri konusunda bilgi edindi. Konuşmasına küçük bir hikâyeyle başlayan müdürümüz;

Siz Hiç Hayallerinizden Sıfır Aldınız mı?

Bu öykü, çiftlikten çiftliğe, yarıştan yarışa koşarak atları terbiye etmeye çalışan gezgin bir at terbiyecisinin genç oğlunun hikâyesidir. Babasının işi nedeniyle çocuğun orta öğretimi kesintilere uğramıştı. Orta ikideyken, büyüdüğü zaman ne olmak ve ne yapmak istediği konusunda bir kompozisyon yazmasını istedi hocası. Çocuk, bütün gece oturup günün birinde at çiftliğine sahip olmayı hedeflediğini anlatan, 7 sayfalık bir kompozisyon yazdı. Hayalini en ince ayrıntılarıyla anlattı. Hatta hayalindeki 200 dönümlük çiftliğin krokisini de çizdi. Binaların, ahırların ve koşu yollarının yerlerini gösterdi. Krokiye, 200 dönümlük arazinin üzerine oturacak 500 metrekarelik evin ayrıntılı planını da ekledi. Ertesi gün hocasına sunduğu 7 sayfalık ödev, tam kalbinin sesiydi. İki gün sonra ödevi geri aldı. Kâğıdın üzerinde kırmızı kalemle yazılmış kocaman bir "0" ve "Dersten sonra beni gör!" uyarısı vardı. "Neden "0" aldım?" diye merakla sordu hocasına çocuk. "Bu senin yaşında bir çocuk için gerçekçi olmayan bir hayal." dedi, hocası.. "Paran yok. Gezginci bir aileden geliyorsun. Kaynağınız yok. At çiftliği kurmak büyük para gerektirir. Önce araziyi satın alman lazım. Damızlık hayvanlar da alman gerekiyor. Bunu başarman imkânsız." dedi ve ekledi: "Eğer ödevini gerçekçi hedefler belirledikten sonra yeniden yazarsan, o zaman notunu yeniden gözden geçiririm." Çocuk evine döndü ve uzun uzun düşündü. Babasına danıştı. "Oğlum!" dedi, babası "Bu konuda kararını kendin vermelisin. Bu senin hayatın için oldukça önemli bir seçim seçim!" Çocuk bir hafta kadar düşündükten sonra ödevini hiçbir değişiklik yapmadan geri götürdü hocasına..

Orta 2 öğrencisi, bugün 200 dönümlük arazi üzerindeki 500 metrekarelik villasında oturuyor. Yıllar önce yazdığı ödev şöminenin üzerinde çerçevelenmiş olarak asılı.

Öykünün en can alıcı yanı şu: Aynı öğretmen, geçen yaz 30 öğrencisini bu çiftliğe kamp kurmaya getirdi. Çiftlikten ayrılırken eski öğrencisine "Bak!" dedi, "Sana şimdi söyleyebilirim. Ben senin öğretmeninken, hayal hırsızıydım. O yıllarda öğrencilerimden pek çok hayal çaldım. Allah´tan ki sen, hayalinden vazgeçmeyecek kadar inatçı biriydin." 

Konuşmasını hikâyeyle renklendiren müdürümüz; “Hayalleriniz olsun. Büyük düşünün. Sadece devlette bir işe girmek ve maaş almak olarak hayal kurmanın çok çok ötesinde hayalleriniz olmalı. En büyük güç insanın kendi kabiliyeti ve direncidir. Sizler bizim geleceğimizin teminatsınız. Küresel rekabette ayakta kalabilecek, çağı yakalamak değil, çağ kapatıp, çağ açacak, çağı şekillendirecek yeterlilikte ve özgüvene sahip olarak kendi değerlerimizle bezenmiş bir şekilde yetişmeniz en büyük emelimizdir. Önümüzdeki yüzyılın ilim adamları, yöneticileri, öğretmeleri doktorları sizler olacaksınız. Dünyada marka olacak büyük şirketler kurmayı ve adınızı herkesin beynine nakşedecek mucitler olmayı hedeflemeniz ve bunu başarmanız ülkemizin dünyadaki diğer ülkeler arasında hak ettiği yeri almasını sağlayacaktır. Dünyanın kaderini bu uğurda sancı çekenler değiştirecektir. Bu yüzden çağın teknolojik gelişmelerinden mutlaka yararlanmalı kendinizi en iyi şekilde yetiştirmelisiniz. Bizler de bunun için üzerimize düşen her şeyi yapacağız; okuyan, araştıran, sorgulayan, sonuç alabilen, ülkesini, bayrağını, tarihini seven birer insan olarak yetişmeniz en büyük amacımızdır. Bizim de öğretmenlerimizin de bu görevlerde bulunma nedeni öğrencilerimizdir. 

Her şeyden önemlisi bu milletin, sizin gibi zeki, vatanını seven, görev bilincinde olan öğrencilere ihtiyacı olduğunu hiç ama hiç unutmayın. Tüm imkânlarımızı sizlerin hizmetine sunma çabası içindeyiz.” dedi. 

Konuşmasının devamında, kendisinin de pansiyonda öğrenci olarak kaldığını ve yönetici olarak görev yaptığını ifade eden müdürümüz; “Bir tane denizyıldızını kurtarmanın bir ömre bedel olduğuna inanıyorum. “Ben”, “sen”, “o” kavramları yerine “BİZ” kavramı etrafında toplanmalıyız. 

El ele verirsek başaramayacağımız hiçbir engel yok. Sizlere güveniyor, sizleri seviyoruz. Öğrencilerimizin gözlerinde bu ışığı görüyorum. Öğretmenlerimizin dirahşan çehrelerinde bunu görüyorum. Öğrencilerimize başarılar diliyorum. Büyük bir özveriyle çalışan ve öğrencilerimize büyük bir sevgi ile kucağını açmış şefkat kahramanı öğretmenlerimizi kutluyorum. 12 yıllık zorunlu eğitime sorunsuz geçişte büyük emek harcayan değerli öğretmenlerimize Sayın Bakanımızın teşekkürlerini bu vesileyle iletmek istiyorum, dedi.

h

h

h

h

h

h

hh

 

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.