ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Hayatın Her Anı, Öğrenme Zamanı.” Öğrenme Şenliği Başladı

“Hayatın Her Anı, Öğrenme Zamanı.” Öğrenme Şenliği Başladı

“Hayatın Her Anı, Öğrenme Zamanı.” Öğrenme Şenliği Başladı.

Valiliğimizin himayelerinde İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından, vatandaşlarımızın devletimizin sunduğu yaygın eğitim hizmetlerini yakından tanıması ve bu hizmetlerden daha çok yararlanması amacıyla “Hayatın Her Anı, Öğrenme Zamanı.” Sloganı ile düzenlenen “Adana Öğrenme Şenliği”nin açılışı, Vali Mahmut DEMİRTAŞ, Eşleri Beyhan DEMİRTAŞ Hanımefendi, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin SÖZLÜ, Seyhan Kaymakamı Şenol BOZACIOĞLU, İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan AKPINAR, İl Milli Eğitim Müdürümüzün Eşleri Muazzez AKPINAR, kurum ve daire müdürlerinin katıldığı programla gerçekleştirildi.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan AKPINAR, Atatürk Parkında düzenlenen açılış töreninde yaptığı konuşmada;  ‘Öğrenme Şenlikleri’nin, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünün sınırlı sayıda ilde başlattığı anlamlı bir etkinlik olduğunu dile getirdi. İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Halk Eğitim Merkezleri, Olgunlaşma Enstitüsü, Mesleki Eğitim Merkezleri ve Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin Öğrenme Şenliğinde yerlerini aldığını, belediyelerin, üniversitelerin ve Sivil Toplum Kuruluşları ile Resmi Kurumların da katılımıyla etki kapasitesi yüksek bir öğrenme şenliğinin gerçekleştirildiğini sözlerine ekledi.

             Şenliğin 24-25 Ekim 2017 tarihlerinde iki gün süreceğini söyleyen AKPINAR, "Öğrenme Şenlikleri" ile amacımız, Hayat Boyu Öğrenme kurumlarımızda verilen eğitimlerin içerikleri ve eğitim süreçleri hakkında vatandaşlarımızı bilgilendirmektir. Bununla birlikte muhtelif mesleklerde öğrenme aktivitelerinden kesitler sunarak ziyaretçilere hoş deneyimler yaşatmayı planlamaktayız.” dedi.

            Konuşmasının devamında Hayat Boyu Öğrenme şubemiz ve kurumlarımız aracılığıyla 2016-2017 yılında 200 bini aşkın vatandaşımıza hizmet sunulduğunu,  kurslara katılım oranının %9,3´üne ulaşıldığını kaydetti. Hayat Boyu Öğrenme sisteminde tanımlı, yaklaşık 3200 çeşit kurs bulunduğunu, bunlardan 600 civarında kurs türünün, yöre ihtiyaçları da dikkate alınarak ilimizde uygulama alanı bulduğuna dikkat çeken AKPINAR, ortaya çıkan yeni ihtiyaçlara göre kurs çeşitliliğinin sürekli güncellendiğini söyledi.

            Vatandaşlarımıza yönelik çalışmaların yanında, misafirimiz olan Suriyeli kardeşlerimize ve projeler çerçevesinde birçok dezavantajlı kesime yönelik eğitim çalışmalarının da tüm hızıyla devam ettiğini belirten İl Milli Eğitim Müdürümüz, İlimizde sunulan eğitim hizmetlerinin kalite ve çeşit olarak arttırılması yönündeki çalışmalarının artarak devam edeceğini söyleyerek konuşmasını tamamladı.

            İl Milli Eğitim Müdürümüzün ardından konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin SÖZLÜ de hayat boyu öğrenmenin önemini vurguladı. “İlim Çin’de de olsa alınız” diye emreden bir dine mensup olduklarını belirten SÖZLÜ, öğrenmenin yaşı ve hududu olmadığını sözlerine ekledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, her gün yeni bir şeyler öğrenilmesi gerektiğini kaydederek, "Örgün eğitimin içerisinde olmasak da Allah´ın bize vermiş olduğu nimetlerin karşılığını ödemek üzere yaşadığımız toplumda faydalı bir birey olmanın sorumluluğunu yerine getirmek üzere her gün yeni bir şeyler öğrenmeliyiz. Şenlik bunun da mesajını verecektir" diye konuştu.

            Vali Mahmut Demirtaş ise yaptığı konuşmada, öğrenmenin sadece okulla, diploma sahibi olmayla sınırlandırılmaması gerektiğini belirtti. Konuşmasında “Bilgi toplumu iyi eğitimli bireylerden oluşur. Beşeri sermayesini geliştirmiş bir toplum hem ekonomik kalkınmada hem de insani kalkınmada başarılı olacaktır. Bu sebeple en iyi yatırım insana yapılan yatırımdır.   Eğitime dair zihnimizde oluşturduğumuz tüm sabit fikirleri, bir kenara atalım. Son nefesimize kadar öğrenmekten, kendimizi geliştirmekten asla vazgeçmeyelim.” dedi. 

Vatandaşlarımızın Öğrenme Şenlikleri ile hayat boyu öğrenme kapsamında farklı eğitim alanlarını tanıma fırsatı bulacaklarını söyleyen Vali DEMİRTAŞ, bu sebeple Öğrenme Şenliklerini sadece ürünlerin sergilendiği bir platform olarak değerlendirmemeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

Valilik olarak vatandaşların hayat boyu öğrenmeye erişimini kolaylaştırmak adına her türlü çalışmanın yapılacağını ve hayat boyu eğitimin destekleneceğini, istek ve talepler doğrultusunda ilimizin ihtiyacı olan kursların açılmaya devam edeceğini ifade etti.

            Yapılan konuşmaların ardından Seyhan Olgunlaşma Enstitüsü tarafından "Ova´dan Saray´a" adlı defile sunumu gerçekleştirildi. Etkinliğin ardından Öğrenme Şenliğinin açılış kurdelesi Vali Mahmut DEMİRTAŞ, Eşleri Beyhan DEMİRTAŞ Hanımefendi, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin SÖZLÜ, Seyhan Kaymakamı Şenol BOZACIOĞLU, İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan AKPINAR, İl Milli Eğitim Müdürümüzün Eşleri Muazzez AKPINAR, kurum ve daire müdürlerimiz tarafından kesildi.

Açılışın ardından Vali Mahmut DEMİRTAŞ, Eşleri Beyhan DEMİRTAŞ Hanımefendi ve beraberindekiler, İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan AKPINAR ve Eşleri Muazzez AKPINAR Hanımefendinin refakatinde hazırlanan stantları inceleyip, kurslarla ilgili bilgi aldılar.

            24-25 Ekim 2017 Tarihlerinde, sabah 10.00 ile akşam 20.00 arasında, Adana Öğrenme Şenliği kapsamında Atatürk Parkında hazırlanan stantlar ziyaret edilebilir.


26-10-201726-10-201726-10-201726-10-201726-10-201726-10-201726-10-201726-10-201726-10-201726-10-201726-10-201726-10-201726-10-2017

 

 

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.