ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Karacaoğlan Diyarında

   İl milli eğitim müdür yardımcılarımız ve şube müdürlerimizle birlikte Feke İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü girişinde karşılanan İl Müdürümüze, çalışmalar hakkında bilgi verildi. Feke İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Hasan Küçük tarafından yapılan bilgilendirmeyi müteakip İl Müdürümüz tarafından Feke Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünde incelemelerde bulunuldu.
İl Milli Eğitim Müdürümüz Karacaoğlan Diyarında

İl Milli Eğitim Müdürümüz Karacaoğlan Diyarında

 

          Adana İl Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Ali SELAMET, 12 yıllık zorunlu eğitim ile ilgili uygulamalarını, okul ve kurumlarımızın durumlarını yerinde görmek, eğitim öğretim çalışmaları hakkında bilgi almak, yeni eğitim anlayışı ile ilgili paylaşımlarda bulunmak, sorunları yerinde tespit edip çözüm yolları aramak, yöneticilerimize rehberlik yapmak, öğretmenlerimizin motivasyonlarını ve adanmışlıklarını üst seviyeye çıkarmak amacıyla yaptığı ilçe ziyaretleri çerçevesinde Feke ilçesinde bir dizi temaslarda ve incelemelerde bulundu.

          İl milli eğitim müdür yardımcılarımız ve şube müdürlerimizle birlikte Feke İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü girişinde karşılanan İl Müdürümüze, çalışmalar hakkında bilgi verildi. Feke İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Hasan Küçük tarafından yapılan bilgilendirmeyi müteakip İl Müdürümüz tarafından Feke Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünde incelemelerde bulunuldu.

          Feke Kaymakam Vekilimiz İzzettin Sevgili tarafından da kabul edilen İl Milli Eğitim Müdürümüz başkanlığındaki heyete, Feke İlçesine ziyaretlerinden duyulan memnuniyet dile getirildi. Feke Belediye Başkan Vekilimiz Abdullah Açıkgöz tarafından da son derece sıcak bir şekilde karşılanan heyete, Belediyenin eğitime verdiği katkı ve destekler hakkında bilgi verildi. İlçede arsa yetersizliği görüşmelerde en çok vurgulanan konular arasında yer aldı. 12 yıllık zorunlu eğitim ile birlikte öğrenci sayısında büyük artış gözlenen Feke Lisesinin uzak köylerden gelen ve taşımalı eğitimden yararlandırılması mümkün olmayan öğrenciler için pansiyon sorunun çözümünün büyük önem taşıdığı vurgulandı. Bu çerçevede Feke’de faaliyeti sona eren Askerlik Şubesinin bina ve lojmanları gezilerek incelemelerde bulunuldu. Buradan özellikle orta öğretim kız öğrenci yurdu olarak yararlanılabileceği görüşü ağırlık kazandı. Askerlik Şubesinin Feke İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne tahsisi yönünde çalışmalara hız verilmesi gerektiği dile getirildi.

         İlçemiz Karacaoğlan Ortaokulu girişinde yönetici, öğretmen ve öğrenciler tarafından çiçeklerle karşılanan Müdürümüze, burada, Şube Müdürü Fehmi Haytaoğlu tarafından, Feke’nin tarihi, kültürel ve ekonomik yapısı ile milli eğitimin çalışmaları hakkında bilgi verildi. 1910 yılında iki okulda başlayan eğitim faaliyetlerinin, 2012-2013 öğretim yılında, iki lise, biri Belenköy İmam Hatip Ortaokulu olmak üzere 7 ortaokul ve 28 ilkokulda toplam 3.403 öğrenciye,171’i kadrolu 28’i ücretli 199 öğretmen tarafından eğitim öğretim verildiği belirtildi. Okullaşmada okul öncesi eğitimde %86, ilköğretimde %100, orta öğretimde %96’ ya ulaşıldı açıklandı. Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü çalışmaları hakkında da bilgi verilen sunumda; okuma yazma oranının ana-kız okuldayız kampanyası sayesinde %99’a ulaştığı, bu durumun Bakanlık denetmenleri tarafından da takdirle karşılandığı vurgulandı. Satranç turnuvaları, ağaçlandırma çalışmaları, FEDEÇ (Feke Dinamik Eğitim Çalıştayı), “Okullar Hayat Olsun” çalışmaları ve gerçekleştirilen projeler hakkında da ayrıntılı bilgiler verildi. SODES projeleri kapsamında iki projenin uygulanmakta olduğu, “Komşular Raketle Masada Buluşuyor” isimli proje ile Feke, Tufanbeyli ve Kozan ilçelerinde bulunan okullara 58 adet masa tenisi masasının kazandırıldığı, açılan 29 masa tenisi kursunda, 580 öğrencinin yararlandığı, bu proje kapsamında yapılan İstanbul gezisinin öğrencilerin ufkunu açtığı belirtildi. Toplam maliyeti 168.375,00 TL olan SODES’le “Küçücük Eller Kocaman Yürekler” adlı proje ile Feke’de, 14 anasınıfının donatımının tamamlanacağı, şenlikler ve geziler yapılacağı açıklandı.

         Feke Lisesinin pansiyonlu liseye dönüştürülmesi ve 500 öğrenci kapasiteli öğrenci yurdu yapılmasının acil bir ihtiyaç olduğu; İlçenin Karacaoğlan Mahallesi Tepe Mevkiinde, mülkiyeti Maliye Hazinesine ait olan 50 dönümlük orman vasfında görülen alanın eğitim tesisi yeri olarak tahsisi gerçekleştirildiği takdirde, bu alana, anaokulu, ortaokul, Anadolu lisesi, meslek lisesi, öğrenci yurdu ve kapalı spor salonunun yapılabileceği, bunun da ilçenin derslik ve yurt ihtiyacını uzun vadede karşılayacağı belirtildi.

         İlçedeki eğitim kurumu müdürleriyle Karacaoğlan Ortaokulu öğretmenlerinin hazır bulunduğu sunumun ardın konuşan Müdürümüz, Feke’de olmaktan mutlu olduğunu, daha sık da gelmek istediğini belirtti. Müdürümüz, mesleğe başlangıçta yaşadıklarıyla ilgili anılarıyla renklendirdiği konuşmasında; İl emrinde bekleyen ve re’sen Feke, Tufanbeyli ve Saimbeyli gibi acil ihtiyacımız olan ilçelere atamak zorunda oldukları öğretmenlerden birisinin kendisine e-posta atarak öğretmen olduğunu, ama her şeyden önce bir anne olduğunu hatırlatan bir öğretmenin olduğunu, merkezde görev yapan bir başka öğretmenin ise kendisinden haftada iki gün boş gün için yardımcı olmasını istediğini, bu tür öğretmenlerin olmasının da doğal olduğunu, her öğretmenimizin aynı hassasiyette olmadığını belirtti. Sayın Bakanımızın belirttiği gibi “Bizim başarımızı belirleyecek en önemli kritik faktör öğretmenlerdir, sonra öğrenci, daha sonra da fizik ortamdır.” Öğretmenlerimizi önemsiyoruz. Öğretmenlerimizi mutlu etmek, sorunlarına kısa sürede çözüm bulmak, onlara daha uygun fiziki ortamlar hazırlamak için uğraşıyoruz. Bugün öğretmenlerimizin yanında olduğumuzu hissettirmek için buradayız. Öğretmenlerimizin kendi çocuklarını düşündükleri kadar görevli oldukları öğrencileri de düşünmek durumundadırlar. Öğretmenlerimiz kendi çocuklarını daha öncelikli düşünmeleri doğru mudur? Bu durumu takdirlerinize bırakıyorum. Bizim de öğretmenlerimizin de bu görevlerde bulunma nedeni öğrencilerdir. Yapılan her şey öğrencilerimiz içindir. Öğretmenlerimizi birer Fatih, birer Yavuz, birer Ömer Seyfettin, birer Mustafa Kemal olmak için sınıfta bekleyen ve onun yolunu gözleyen öğrencilerin beklediği asla unutulmamalıdır. Dün çoluğunu, çocuğunu babasız, annesiz bırakan ve bize bugünleri hazırlayanların üzerimizde hakkı olduğunu belirtti. Öğrencilerin geleceğin valisi, bakanı, başbakanı, doktoru, öğretmeni, mühendisi olduğu, onları bugünden oralarda görmenin gerekliliği üzerinde durdu. İlçeye yeni atanan öğretmenlerin ilçeye, okula ve mesleğe uyum sağlamada sorunları olup olmadığını tek tek soran Müdürümüz, onların Feke’de olmaktan mutlu oldukları yolundaki sözleri üzerine de memnuniyetlerini dile getirdi. Feke’de görev yapan öğretmenlerin genç, dinamik ve büyük bir enerjiye sahip olduklarını, bunun da güçlü bir sinerjiye dönüştüğünü görmekten mutlu olduğunu ifade etti.

        Feke Lisesinde Okulu gezen Müdürümüz, öğretmenlerimizle yaptığı sohbet sırasında öğretmenin önemini vurguladı. Her öğretmenin bir yıl, beş yıl, on yıl sonraya ait hedefleri olması gerektiğini, herkesin en iyi, en başarılı öğretmen olarak gösterilme iddia ve çabasında olması gerektiğini vurguladı. Valimiz Sayın Hüseyin Avni Coş’un okullarda özellikle Türk Sanat ve Türk Halk Müziğinin çocuklara sevdirilmesi ve öğretilmesini istediğini bu yönde etkinlikler yapılması gerektiğini ifade eden Müdürümüz, halk müziği, sanat müziği etkinliğiniz, şiir dinletiniz için de bir gün Feke’ye gelmek isterim, dedi. 12 yıllık zorunlu eğitimle ilköğretimi bitiren bütün öğrencilerin orta öğretime devamlarının zorunlu hale geldiğini, bazı öğrencilerin 9. Sınıfa devam etmediklerini bildiklerini, bu öğrencilerin tek tek bulunup, ziyaret edilmesi, aileleri ile görüşülmesi, okula erişimde sorun yaşayan öğrencilerin sorunlarının çözümü konusunda destek verilmesi ve rehberlik yapılması gerektiğini, aşamadıkları sorunları da İle bildirmelerini istedi. Akademik başarının da artırılmasının önemini vurgulayan Müdürümüz, okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımızın okuma yazma öğrenmeleri konusunda gösterdikleri çabadan dolayı öğretmenlerimizi kutladı.

        Bütün öğretmenler adına söz alan Fizik Öğretmeni Esen Duran; “20 yıllık öğretmenlik hayatımda bir İl Milli Eğitim Müdürünün bir okul ziyaretinde bulunduğunu ve öğretmenlerle bu kadar samimi ve içten toplantı yaptığını görmedim. Çok heyecanlı ve mutluyum bana bir ilki yaşama şansı verdiğiniz için. Okulumuzda ve ilçemizde bu ziyaretinizin herkesi motive edeceğine inanıyorum. Size özellikle teşekkür ediyorum.” dedi.

        Feke Anadolu Öğretmen Lisesinde derse giren, pansiyonu gezen Müdürümüz, öğrencilerimizin dilek ve temennilerini dinledi. Dershane talepleri için, bu ihtiyacın mahallen çözümünü önerdi. İstedikten sonra yapılamayacak şey olmadığını dile getiren Müdürümüz, son derece bakımlı, temiz bir ortam görmekten mutlu olduğunu dile getirdi. Hayırsever Ak Enerji tarafından sağlanan prefabrik yurtta yapılan incelemenin ardından bir köy İlkokulu olan Süphandere İlkokuluna hareket edildi. Süphandere İlkokulunda yönetici ve öğretmenler tarafından sıcak bir şekilde karşılanan İl Müdürümüz ve ekibi, okulu gezdi, yönetici ve öğretmenlerimizi dinledi, yeni eğitim anlayışı hakkında düşüncelerini paylaştı.

       Tekrar Feke’ye dönülüp Lütfiye Ayşe Baytok Yatılı Bölge Orta Okuluna ulaşıldığında, karanlık bastırmıştı ve öğrenciler etüt için sınıflarına girmişti. Okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler tarafından çiçekle karşılanan Müdürümüz, bütün etüt sınıflarını dolaştı. Öğrencilerin kutsal emanetler olduğunu, mesleki varlığımızın en önemli gerekçesi olarak öğrencilerimizi gördüğünü bir kez daha vurguladı.  Eğitimin toplumlar için öneminin giderek artığını belirten Müdürümüz, bilginin nasıl alındığı değil, bunların niteliğinin nasıl öne çıktığını söyledi. Hayat boyu öğrenme felsefesinin giderek tüm toplumlarda daha fazla yer etmeye başladığını bildirdi. Öğrenim sürecinden çok, sonuçların önemli olduğunu dile getiren müdürümüz öğretmenler ile yaptığı konuşmada; Sevgi varsa öğrenme de var. Öğretmenlerimizden öğrencilerimize daha yakın ilgi göstermenizi istiyorum. Sevginin olmadığı yerde öğrenme de güçleşiyor bütün öğrencilerin beslenme, barınma, taşıma, eğitim ve diğer ihtiyaçlarının mevcut şartlarda en iyi şekilde karşılandığını gördüklerini, bundan duyduğu memnun olduklarını, emeği geçen herkese teşekkür ederim, dedi. Öğrencilerle sohbet etti. Şarkılar, şiirler söyletti. Öğrencilerin hayal ettikleri her şeye ulaşacaklarını söyledi. Her öğrencinin yetenek ve becerilerinin farklında olmasını istedi. Özellikle burada kalan Feke Lisesi öğrencilerinin rahat tavrı, uyum ve memnuniyetinin Müdürümüzü etkilediği görüldü. Bilgi teknoloji sınıfından öğrencilerin daha çok yararlandırılmasını, hatta derslik ve koridorlara ek bilgisayarlar konulmasını istedi. Daha önce okullarda olduğu gibi burada da öğrencilere e-posta adresini verdi. İsteklerini, dilek ve şikâyetlerini rahat yazabileceklerini belirtti.

       Yatakhaneleri tek tek gezen Müdürümüz, öğrencilerin wc ve banyolarını da inceledi. Ortamı uygun gören Müdürümüze, çocuklara yatmadan önce bisküvi, çikolata vb yiyecekler verildiği söylendi. Özellikle son sınıf öğrencileri için geç saatlere kadar ders çalışma imkânı ve ortamı sunulduğu görüldü. Öğrencilere koğuş koğuş iyi geceler dileyen ve küçük öğrencilerin battaniyelerini üzerlerine örten Müdürümüz, pansiyon binasının zemin katında bulunan mutfak ve yemek salonunu da gezdi. Erzak deposunu, mutfak bölümlerini tek tek inceledi.

        Daha sonra öğretmen evine geçen Müdürümüz burada ilçeye rehberlik için gelen ve öğretmenevinde konaklayan il eğitim denetmenleriyle ilçenin bir değerlendirmesini yaptı.

       Müdürümüz Feke ilçesinde görev yapan yönetici ve öğretmenlerimizin her birinin bir takım çalışması içinde, olumsuz koşulları nasıl bertaraf ettiklerine şahit olduklarını, bundan memnun kaldıklarını, emeği geçen bütün yönetici ve öğretmenlerimizi kutladıklarını ifade etti.

dg

dgdg

dg

dg

sryh

sryh

sryh

sryh

sryh

sryhtgyı

tgyı

tgyı

tgyı

tgyı

tgyı

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.