ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ MEHMET ALİ SELAMET´İN İLKÖĞRETİM HAFTASI MESAJI

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ MEHMET ALİ SELAMET´İN İLKÖĞRETİM HAFTASI MESAJI
İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ MEHMET ALİ SELAMET´İN İLKÖĞRETİM HAFTASI MESAJI

         Sayın Valim, 

         Sevgili Öğrenciler, Değerli Öğretmenler, Kıymetli Veliler, 

Yeni bir öğretim yılına başlamanın sevincini, coşkusunu ve heyecanını yaşadığımız bu günde hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum. 

Sevgili Öğrenciler, 

         Hani bir şarkı var ya “Sen mühimsin.” Diyor. Siz mühimsiniz, bizim için mühimsiniz, aileniz için mühimsiniz, ülkemiz için mühimsiniz, hatta dünya için mühimsiniz. İnanıp da başaramayacağınız hiçbir şey yoktur. Sizler, 66 ay öğretmeninizle buluşacağınız günü sevgiyle, ümitle, heyecanla beklediniz. Öğretmenleriniz sizleri, yaz boyu özlemle hasrete bekledi. Bugün, sevgililerin buluşma günüdür. 

         Bugün okula yeni adım atmanın heyecanını yaşayan 68 bin öğrencimiz var. Geriye dönüp baktığımızda hafızalarımızdan silinmeyen izler arasında yer alır okula başladığımız ilk gün. Sizler daha şanslısınız, çünkü siz en az 12 yıl okuyacaksınız.  Sizler, dünyadaki akranlarınıza göre daha iyi yetişmenin ve onlarla rekabet edebilecek bilgi, beceri, kabiliyet ve yeterlilikte olmanın haklı gururunu yaşayacaksınız. 

        Sizleri başarılı görmek, bizlerin her zaman en büyük arzusudur. Sizler de aldığınız eğitimin yanında, bütün bilgi kaynaklarını kullanarak kendinizi geliştirmeli ve sizin uzatacağınız eli bekleyen insanları unutmamalısınız. Milletimize ve insanlığa faydalı olmayı temel hedef seçmelisiniz. Unutmayınız ki, gerçekleştireceğiniz büyük hedefler, en az siz, aileniz ve milletimiz kadar bütün insanlığın hayatını güzelleştirecektir. 

Değerli Öğretmenler, 

        Sizler geleceğimizin mimarlarısınız. Başöğretmenimiz Atatürk’ün de belirttiği gibi, “Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.” bilinciyle çalıştığınızın ve başakların iyi yetişmesi için; onlara, toprak olduğunuzun, su olduğunuzun, hava olduğunuzun farkındayız. 

        Babasının -belki de- hayatta bir kez bile sarılıp “Aferin Oğlum! Demediği öğrencinize sarılıp ona özgüven aşılamak, onu hayata hazırlamak, sabah kahvaltı yapamadan gelen bir öğrencinizle bir simidi paylaştığınızı, üzerinde hırkası olmayan bir öğrencinize ceketinizi verip ona sarılıp ısıttığınızı, sobayı yakarken hayatınızı kaybetmeye kadar varacak fedakârlıkta bulunduğunuzu, Edison’un ampulü bulmak için yaptığı gibi 5000 denemeden sonra bile bu yolu da denedim ama öğrencimin öğrenmesi için bir 5000 yol daha denerim diyecek kadar azimli ve gayretli olduğunuzu biliyorum. Bizler size güveniyoruz. Milletimiz de size güveniyor. 

        Hazreti Ali; “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.” diyor, ama sizler bunun karşılığında da -belki- bir teşekkür bile beklemiyorsunuz. 

Kıymetli Veliler, 

        Sizler, bugün, çocuklarınızın bir taraftan okula başlamasının sevincini yaşarken bir taraftan da onların evden ayrılmasının ve onunla birlikte geçirdiğiniz zamanın azalmasının hüznünü yaşıyorsunuz. Ama onların yarın başarıları ile daha da mutlu olacak, onlarla daha fazla gurur duyacaksınız. 

        Bu yıl, bazı velilerimizin gerek istedikleri okula kayıt yaptıramamış olmaları, gerekse istediği öğretmeni seçememiş olmalarının burukluğunu yaşadığını biliyorum. Öğrencinin başarısında en belirleyici unsur öğrencinin kendisidir. Sizlerden ricam, okullarımıza, yöneticilerimize ve öğretmenlerimize güvenin. Onlar öğrencilerimizi geleceğe hazırlamak için cansı parene çalışıyorlar. En iyi okul, çocuğun evine en yakın okuldur. Öğretmenlerimizin çocuklarınızın daha iyi yetişmesinden başka amacı ve sevinci olamaz. Öğretmenlerimizi karşınızda değil, yanınızda hissediniz. Bu süreçte öğretmenlerimizin -en az sizin kadar- çocuklarınızın elinden tutacağından emin olun. Yönetici ve öğretmenlerimizi etik olmayan isteklerle lütfen baskı altına almaya çalışmayınız. Fiziki mekânlarındaeksikliği bulunan okullarımızın eksikliklerini sizlerin de destekleriyle en kısa sürede giderecek ve bütün okullarımızın standartlarını yükselteceğiz. 

        İlköğretim haftanızı kutlar, yeni öğretim yılının başta öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz olmak üzere yönetici ve velilerimize hayırlar getirmesini, sağlıklı, huzurlu, güvenli ve başarılı geçmesini diler, saygı ve sevgilerimi sunarım.

 

 

                                                                                                                                                                Mehmet Ali SELAMET

                                                                                                                                                                İl Milli Eğitim Müdürü

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.