ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mehmet Ali SELAMET´in 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mehmet Ali SELAMET´in 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı
İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mehmet Ali SELAMET´in 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı

Çok Kıymetli Adanalılar,
Ümit Tomurcuklarımız Sevgili Öğrenciler, 

Bugün, Büyük Millet Meclisinin açılışının 93. yılı olan, Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1924 yılında bayram olarak kutlanmasına karar verilen ve 1929 yılında da çocuklara armağan edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınınız kutlu olsun.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, yüce milletimiz ve yüce milletin soluklarına muhtaç insanlık için, iyiliklere, güzelliklere, huzura ve barışa vesile olması adına kutlu olsun.

Büyük Millet Meclisinin açılış tarihiyle birlikte egemenliğin milletin kalbine nakşedildiği mutlu bir an olan bu güne gelinen süreçte, milletimizin tarih sahnesinden silinmesi için o günden bu güne ne kadar planlar yapıldığını, büyük milletimizin bu planları nasıl bozduğunu ve bugün dünyanın en güçlü ülkeleri arasında nasıl yer aldığını, artık hepimiz, çok iyi biliyoruz.

Bugün, bu coğrafya üzerinde emeli olanlar şunu bilmelidirler ki, emellerine ulaşma fırsatını, asla bulamayacaklardır.

Sevgili Öğrenciler,

Sizler büyüyeceksiniz. Siz büyüdükçe milletimiz gelişecek, siz büyüdükçe umutlar yeşerecek, siz büyüdükçe dünya büyüyecek. Dünyada akan kanı, damlayan gözyaşlarını, sizler dindireceksiniz. Gerçekleştireceğiniz büyük hedefler, en az sizler kadar, diğer insanların da hayatlarını güzelleştirecek, onlara huzur getirecektir. Bu nedenle, her biriniz, bu vatanın en kıymetli varlıkları ve paha biçilmez değerlerisiniz.

Unutmayınız ki, evrensel değerleri benimseyen ve özümseyen, bilgiye önem veren ve bilgi üreten, insana ve düşünceye saygı gösteren, ülke içindeki ve dünyadaki diğer olaylara karşı duyarlılık gösteren, hoşgörü, sevgi ve merhamet dolu bireyler, yalnızca kendi ülkesinin değil,  bütün dünyanın zenginliğidir. Ülkemizin neresinde yaşarsa yaşasınlar, hangi ülkede yaşarsa yaşasınlar, onların yüreklerindeki ışık, bütün insanlığı aydınlatacaktır.

Sadece sınav başarısına odaklanmak istemiyor, sizlerin hayatta başarılı olması için gayret ediyoruz. Hiç birinizin eğitime, okula erişmede engellenmesine, sorun yaşamasına, zorluklarla baş etmede yetersiz kalmasına, kısaca yolda dökülüp kalmasına fırsat vermeyecek ve buna gönlümüz asla razı olmayacaktır.

Sevgili Öğrenciler,

Kaybolmaya yüz tutmuş somut olmayan kültürel mirasımızı somutlaşmak, kültürümüzün yaşamasını ve gelecek kuşaklara aktarımını kolaylaştırmak amacıyla düzenlediğimiz Çocuk Kongresi için 20 ilden 50 üstün zekâlı çocuğumuz aramızda. Onların, bayramı bizimle birlikte olmayı seçmeleri bu bayramı bizim için daha anlamlı kılmakta ve mutluluğumuzu artırmaktadır. 

Başöğretmenimiz Büyük Atatürk’ün sizlere olan şu hitabını hiç unutmayınız.

“Küçük hanımlar, küçük beyler!

Sizler, hepiniz, geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız! Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz. Kendinizin ne kadar mühim, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz.”

Sevgili Çocuklar,

Samimiyetle  gönül derinliklerimizi kendisine açabileceğimiz, irfani dağlar gibi sağlam karakterli hakikat erleri öğretmenlerimizin sayesinde, ekonomik sıkıntıların, yoklukların, hastalıkların, kötü emelli ser gerdanların üst üste üzerimize çullandığı, en utandırıcı sefaletlerin ruhumuzu kemirip irademizi aşındırdığı zamanda bile, ışıldayan ümitlerimizle, hep onların dirilten soluklarını kulaklarımızın dibinde duyacak ve ümitle bir kez daha canlanacağız.

Bugünün heyecanını kalbinin derinliklerinde yaşayan ve ülkemizin yedi iklim coğrafyasındaki en değerli desenleri olan bütün çocuklarımızın Bayramını en içten dileklerimle kutluyor, aydınlık ve umut dolu yarınlar temenni ediyorum. 

 

Mehmet Ali SELAMET

 Milli Eğitim Müdürü v.

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.