ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN TURAN AKPINAR’IN 2017-2018 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI MESAJI

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN TURAN AKPINAR’IN 2017-2018 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI MESAJI

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN TURAN AKPINAR’IN 2017-2018 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI MESAJI

 

Bugün, ilimizde 1268 okulda, 463.484 öğrencimiz, 29.100 öğretmen ve idarecimizle 2017-2018 eğitim-öğretim yılına başlıyoruz. Öncelikle bu eğitim öğretim yılının ilimiz ve ülkemiz için başarılarla dolu bir yıl olmasını diliyor, bir kez daha yeni bir yıla sizlerle birlikte başlamanın coşku ve heyecanını bütün kalbimle yaşadığımı söylemek istiyorum.

            Adana İl Milli Eğitimi olarak 2016-2017 Eğitim-Öğretim yılında yaptığımız projeler ve çalışmalarda ilimizin eğitim seviyesini daha iyiye ulaştırmak oldu. Okullaşmada, okulların onarım çalışmalarında, derslik sayısının artırılması ve buna bağlı olarak derslik başına düşen öğrenci ve öğretmen sayılarının iyileştirilmesi konularında önemli ilerlemeler kaydettik.

Bizi en çok onurlandıran da ilimiz geneline 2015 yılından beri yürüttüğümüz ODAK Projemizin Bakanlığımız tarafından, TÜRKİYE BİRİNCİLİĞİ ödülüne layık görülmesi oldu. TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarlarında Türkiye’de en çok başvuru yapan il olduk. Erasmus + Avrupa Birliği Projeleri 2017 yılı teklif çağrısı dönemi hibe almaya hak kazanan projeler içinde ise Yetişkin Eğitimi Personel Hareketliliği alanında TÜRKİYE BİRİNCİSİ; Okul Eğitimi Personel Hareketliliği alanında TÜRKİYE İKİNCİSİ ve Mesleki Eğitim alanında TÜRKİYE ÜÇÜNCÜSÜ olarak başarılarımıza yenilerini ekledik. Bu projelere emek veren tüm mesai arkadaşlarımı kutluyor; bu yıl yapacağımız çalışmalarla da ilerlemeye, eğitimde kaliteyi artırmaya devam edeceğimizi belirtmek istiyorum.

Bizler iyi bir eğitimin ön koşularından birinin kaliteli eğitim ortamları olduğunun bilincindeyiz. Bu nedenle de gerek okul inşaatı gerekse okul onarım çalışmalarına fazlasıyla önem vermekteyiz.  2016- 2017 yılında ilimizde 27 yeni okul yapıldı ve açıldı. 40 okul inşaatımız devam ediyor. Proje aşamasında ki okul sayımız ise 56’dır. 38 projemizde bakanlığa teklif edilmiş olup, yılsonu itibariyle ihale süreçleri gerçekleştirilmiş olacaktır. Ayrıca Suriyeli öğrenciler için Bakanlığımızca 8 prefabrik 9 betorname olmak üzere yaklaşık 400 derslikli 17 projenin ihale işlemleri devam etmektedir. Bunların yanı sıra Müdürlüğümüzce 113 okul onarımı gerçekleştirilmiştir.

Bütün bu çalışmalarda bugüne kadar bizi desteklemiş olan, bizlere öncülük eden başta Sayın Bakanımıza, Sayın Valimize, Milletvekillerimize ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

 

Sevgili öğrencilerim,

2017-2018 Eğitim -Öğretim yılı hepinize hayırlı olsun. Sizler ailelerinizin olduğu kadar bizim de evlatlarımızsınız. Bir ülkenin geleceği; yetişen evlatları, gençleridir. Sizler Türkiye’nin umudu, gelecek güzel günlere inancı, yarınlarısınız. Sizin yüzlerinizde biz geleceğin hekimlerini, mühendislerini, bilim adamlarını görüyoruz, bundandır size sonsuz inancımız. Sevgili çocuklarım sizlerden beklentimiz kendinizi her şeyin en iyisine layık bulmanız. En iyi hayatı, en iyi mesleği hedeflemenizdir. Başarı vazgeçilmeziniz olsun, çalışmaktan yorulmaktan korkmayın, her yorgunluk istediğiniz hedefe ulaştığınızda unutulacaktır. Okullarınıza hoş geldiniz, sizleri heyecanla bekledik, iyi ki döndünüz. Hepinize sağlıklı, başarılı, mutlu bir eğitim öğretim yılı diliyorum.

 

Kıymetli anne-babalar,

Canınızdan kıymetli evlatlarınızın okullara başlamasıyla sizlerin de görev ve sorumluluklarının arttığını, bu eğitim-öğretim döneminde de her konuda olduğu gibi çocuklarınızı destekleyeceğinizi biliyoruz. Bir veli olarak çocuklarınızın öğretmenleriyle iletişim içinde olmanızı önemle rica ediyorum.

Çocuğunuz okul başarısı yanında fizyolojik ve psikolojik gelişimini de takip ediniz. Çocuklarınızın başarıları kadar başarısızlıklarını da dikkate alıp gerçekçi ve başarabilecekleri amaçlar edinmelerine rehberlik ediniz. Siz onları koşulsuz sevensiniz, unutmayın ki onların en büyük güç kaynağı sizin sevginiz ve desteğinizdir. Siz arkalarında olduğunuz sürece onların başaramayacakları bir konu yoktur.  Değerli velilerimiz, bu yıl da sizlerle işbirliği içinde, çocuklarınızın başarılı, mutlu bir eğitim yılı geçirmeleri için çok çalışacağız. Bu çalışmalarda bize vereceğiniz destek için şimdiden teşekkür ediyor. Sizlere çocuklarınızın başarılarıyla taçlanmış bir eğitim ve öğretim yılı diliyorum.

 

Değerli öğretmen arkadaşlarım,

Öğretmen bir toplumun özüdür, kimliğidir, rengidir. Geriye dönüp bakıldığında ilmiyle, irfanıyla, maneviyatı, yapıcılığı ve yol göstericiliği ile anılan tek insan öğretmendir. Mesleğimizi diğer tüm mesleklerden ayrı ve özel kılan da budur. Bizler imzasız eserler bırakıyoruz bu dünyaya. Kıymetli öğretmen arkadaşlarım, her çocuğun şahsına özel olduğunu bilmek gerekiyor, parmak izlerimiz nasıl birbirinden farklıysa bir örneği daha yoksa çocuklarımız da öyledir. Öğrencilerinizin her birinin farklı yetenekleri, farklı öğrenme şekilleri olduğunu unutmayın; onlara bu açıdan baktığınızda bir çocuğun başarıya ulaşmama gibi bir ihtimali olamaz.

Her insanın mutlaka başarılı olacağı bir alan vardır, önemli olan ve biz eğitimcilere düşen görev de budur: Yeteneği ve ilgisi doğrultusunda öğrencimizi bu alana yönlendirmeliyiz. Kıymetli meslektaşlarım, ülkemizin geleceği olan çocuklarımız için büyük bir özveriyle çalıştığınızı ve çalışacağınızı biliyor; sizlere başarılı ve sağlıklı bir eğitim öğretim yılı diliyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılının ülkemize, ilimize, öğrencilerimize, velilerimize, öğretmenlerimize hayırlı olmasını diliyor, saygılarımı sunuyorum.

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.