ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan Akpınar’ın 2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılı Sonu Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan Akpınar’ın 2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılı Sonu Mesajı

 İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan Akpınar’ın 2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılı Sonu Mesajı  

Topluma şekil vermenin en temel araçlarından biri eğitimdir. Eğitim; eğitilenlere sorunlarını çözme yeterliği kazandırmayı hedefler. Eğitim; kişilerin bedensel, zihinsel, ruhsal ve duygusal bakımdan dengeli ve sağlıklı bir kişiliğe ve karaktere sahip olarak yetişmelerini hedefler. Eğitim; eğitilenlerin hür ve bilimsel düşünebilen, geniş bir dünya görüşüne sahip, insan haklarına saygılı, kişilik ve teşebbüse değer veren, topluma karşı sorumlu, yapıcı, yaratıcı ve verimli bireyler olarak yetişmelerini hedefler.

 

Yoğun geçen bir eğitim öğretim yılının daha sonuna gelmiş bulunuyoruz. 2014-2015 Eğitim Öğretim yılı boyunca özveri ile çalışan bütün yönetici, öğretmen ve yardımcı personelimizi tebrik ediyorum. Çabaları ve çalışmaları için teşekkür ediyorum. 

 

Değerli öğretmen arkadaşlarım;

 

Bilginin hızla çoğaldığı, yayıldığı ve tüketildiği yüzyılımızda bilgiye ulaşma ve bilgiyi değerlendirme önem kazanmıştır. Öğretmenlerin; sevgi dolu, sabırlı, hoşgörülü, yenilikleri takip eden, bilgilerini güncelleyen, öğrenmeye açık birer meşale olması beklenir. Çocuklarımızı sevgiyle beslemek, çağdaş eğitimin gerekleri doğrultusunda yetiştirmek ve bir sonraki okul hayatına en iyi şekilde onları hazırlamak mesleğimizin erdemlerindendir. Sağlam ve birbirini destekleyen bir toplum bilinci oluşturma konusunda herkesin sorumluluğu olmakla birlikte bu konuda en büyük görev öğretmenlere düşmektedir. Gerçekçi hedeflerle ve yol göstererek öğrencilerin özgüven elde etmelerini sağlamayı gayret edinmeli, öğrencilerin ahlaki gelişimlerine (dürüst, adil, başkalarının isteklerine, haklarına ve sahip olduklarına saygı gösterme, davranışlarının sorumluluğunu alma, gibi) içten ilgi göstermek gerekmektedir. Öğrencilerimizi, hem Türkiye’de hem de uluslararası düzeyde liderlik görevleri üstlenecek bilinçli vatandaşlar olarak yetiştirmeye çaba göstermeliyiz.

 

Öğrencilerimizin yetişmesi için yıl boyunca verdiğiniz emeklerden dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. 

 

Sevgili Öğrenciler;

 

Karnelerinizi alacaksınız. Bazılarınız sevinecek, bazılarınız ise üzüleceksiniz. Başarılı öğrencilerimizin sevinmeleri haklarıdır. Onları yürekten kutluyorum. Karnesinde zayıf notu olan öğrencilerimiz ise başarısızlıklarının nedenini düşünüp çözerlerse, açılacak kurslarda telafi sınavlarında başarısızlıklarını aşacaklardır. Tatilde dinlenmek öğrencilerimizin hakkıdır. Buna ihtiyaçları da olduğuna inanıyorum. Ancak insanlık zamanla yarışıyor. Boşa harcanacak bir saniyemiz olmamalıdır. Tatilde tüm zamanınızı oyun veya eğlenmeye değil, okumaya da ayırırsanız iyi bir iş yapmış olursunuz diye düşünüyorum. Geçmişteki başarısızlığınıza takılıp kalmayın. İçinizdeki büyük gücü keşfedin. Başarılar sizi bekliyor. 

 

LYS Sınavına girecek Sevgili Öğrenciler,

 

Öğrencilerimizin gelecekleri için son derece önemli olan LYS´de her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük başarılar elde edeceklerine olan inancım tamdır. Yarınlarımızı emanet edeceğimiz sevgili gençlerimiz; hepiniz hayallerinizdeki mesleğe ulaşmak için bu sınava çok çalıştınız. Uzun zamandır birçok fedakârlıklara katlanarak yapmış olduğunuz çalışmaların meyvesini şimdi toplayacaksınız. Unutmayınız ki; bu sınavda sahip olduğunuz bilgi kadar, motivasyonunuz da başarınızı etkileyecektir. Bu kapsamda sevgili gençlerimizden kaygı ve heyecan duygularını bir yana bırakarak, morallerini yüksek tutmalarını istiyorum. 

 

Kıymetli Veliler;

 

Bugün 2014-2015 eğitim-öğretim yılının sonuna geldik ve çocuklarımız karne heyecanı yaşıyorlar. Çocuklarınızın karnelerini değerlendirirken doğrudan notlara odaklanmak yerine çocuğun özelliklerini fark etmeye, onların eksiklerini ve gerçekten neye ihtiyacı olduğunu belirlemeye çalışınız. Her çocuk özel, farklı yetenek ve gelişim özelliklerine sahiptir. Eğitimde başarı için çocuğu doğru tanıma ve onun özellikleriyle uyumlu eğitime yönlendirme karne başarısı kadar önem taşır. Unutmayınız ki bu karne çocuğunuz kadar, sizler için de bir değerlendirme yapma fırsatı vermektedir. Yıl boyunca anne ve baba olarak onun başarısı için neleri yeterince yaptığınızı ve yapamadığınızı görmenizi sağlar. Çocuklarınızın sorunları ile ilgilenerek onlara gerekli ilgiyi, şefkat ve sevgiyi göstermeniz en önemli görevleriniz arasındadır. Çocukları eleştirmeniz ya da onlarla ilgilenmememiz çeşitli sorunları beraberinde getireceğini unutmayın. Bu anlamda çocuklarınızla yakından ilgileneceğinizi düşünüyorum. Çocuklarınıza vereceğiniz mesajlar ve destekleyici tavırlarla çocuğun hem kendini güvenli ve değerli hissetmesini, hem de tatilini daha huzurlu ve verimli geçirmesini sağlayabilirsiniz. 

 

Tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum. Tüm meslektaşlarıma, bir eğitim yılı boyunca yararlı ve fedakâr çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Velilerimize sağlık, başarı ve mutluluk dolu günler temenni ediyorum. 

 

                                                                                                         Turan AKPINAR
                                                                                                       Adana İl Milli Eğitim Müdürü

 

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.