ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Medine Müdafii Fahreddin Paşa İHL´nin açılışı Bakanımız Sayın Ömer Dinçer Tarafından Yapıldı

Sayın Bakanımız Ömer  Dinçer , yeni eğitim-öğretim döneminde hizmete giren Yüreğir Medine Müdafii Fahreddin Paşa İmam-Hatip Lisesi´nin açılışında yaptığı konuşmada, Bakanlığının son zamanlarda alınan yeni tedbir ve değişikliklerle çocukların küresel düzeyde bilgi ve becerilerle donatılması için elinden gelen gayreti ortaya koyduğunu söyledi.
Medine Müdafii Fahreddin Paşa İHL´nin açılışı Bakanımız Sayın Ömer Dinçer Tarafından Yapıldı

Medine Müdafii Fahreddin Paşa İHL´nin açılışı Bakanımız Sayın Ömer Dinçer Tarafından Yapıldı

 

       İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mehmet Ali Selamet Konuşmasında: 

       Bugün açılışını yaptığımız Medine Müdafii Fahreddin Paşa İmam Hatip Lisesi de bu amaca hizmet edecek önemli bir eğitim kurumumuzdur. İhale bedeli 4.633.340 TL olanokulumuzun 14 Mart 2011 yılında ihalesi yapılmış, 13 Eylül 2011 tarihinde de inşaatı tamamlanmıştır. 2012-2013 öğretim yılında açılan 32 derslikli 1152 öğrenci kapasiteli okulumuzda halen 205 öğrenci 9. sınıfta öğrenim görmektedir. Bir müdür, 1 müdür yardımcısı 10 öğretmen görev yapmaktadır.

       Sayın Bakanım,

       Okulumuzun açılışı vesilesiyle İlimize gelerek bizlerini onurlandırmanız, öğrenci, öğretmen ve eğitim yöneticilerimizin çalışmalarında önemli bir motivasyon kaynağı olacak, çalışma aşk ve şevkimizi artıracaktır. dedi.

       Açılışta konuşan  Sayın Valimiz  Hüseyin Avni Coş, eğitim öğretime açılan Medine Müdafii Fahreddin Paşa İmam-Hatip Lisesi’nin bölge için büyük önem arz etmekte olduğunu söyledi. Okulun Milli Eğitimime büyük hizmetler vereceğini belirten Sayın Valimiz  Hüseyin Avni Coş, "Buradan Milli değerlerimize sahip gençlerimizin yetiştireceğine inanıyorum. Bu önemli eğitim yuvasının hayırlı ve uğurlu olmasını Yüce Allah’tan diliyorum. Bu okulumuza isim verirken saygıdeğer Bakanımıza arz etmiştim. Yakın tarihimizdeki önemli kahramanlardan olan Medine Müdafii Fahreddin Paşa’nın ismini özellikle verdik. Hem mukaddes topraklarla olan tarihi bağlarımızı gençlerimize hatırlatmak, hem de bir Türk askerinin mukaddes değerler için nasıl büyük bir aşkla, şevkle, kanı canı pahasına görevini yerine getirdiği konusundaki o fedakarlık ve kahramanlıkların gençlerimize örnek olmasını, gençlerimizin Milli hedeflere ulaşma konusundaki gayretlerinde moral ve şevk unsuru olmasını diliyor, okulun Milli Eğitimimize Yüreğir ilçemize ve Adana’mıza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum" dedi.

       Sayın Bakanımız Ömer Dinçer , yeni eğitim-öğretim döneminde hizmete giren Yüreğir Medine Müdafii Fahreddin Paşa İmam-Hatip Lisesi´nin açılışında yaptığı konuşmada, Bakanlığının son zamanlarda alınan yeni tedbir ve değişikliklerle çocukların küresel düzeyde bilgi ve becerilerle donatılması için elinden gelen gayreti ortaya koyduğunu söyledi.

       Milli Eğitim Bakanlığı´nın Teşkilat Kanunu değiştirilirken çocuklarla ilgili 3 ana hedef ortaya koyduklarını belirten Sayın Bakanımız Ömer Dinçer, ´´Bunlardan birincisi çocukların uluslararası alanda rekabet edebileceği bilgi ve yeteneklerle donatılması, ikincisi ulusal düzeyde toplumun ve piyasanın ihtiyaç duyduğu bilgi ve becerilerle donatılması, üçüncüsü ise toplumsal ve ahlaki değerlerle sosyal sorumluluk duygusuyla bir tarih bilinci ve bir millet olma şuuruyla bezenmesi konusunda ortaya koyduğumuz hedefler´´ dedi.

       Sayın Bakanımız Ömer Dinçer, bu üç hedefi geçekleştirmek için ellerinden geleni yaptıklarını ifade ederek, şöyle devam etti:

       Son yıllarda eğitimle ilgili olarak dünyayla aramızda ciddi bir mesafe açılmış görülüyor. Bu mesafeyi kapatmak için de çok yoğun çalışmalar ve çabalar içerisindeyiz. O nedenle biz eğitimin zorunlu olarak 12 yıla çıkarılmasıyla ilgili değişikliği öngördük. Çünkü dünyada ortalama eğitim seviyesi 12 yıl iken, Türkiye´de bu oran 6.1 civarındaydı. Başka bir ifadeyle aslında dünya ortalama lise mezunu sayılırken, Türkiye orta birinci sınıftan terk gözüküyordu.

       Yine dünyanın pek çok ülkesinde 12 yıl gibi uzun süreli eğitimlerde kademeli eğitim düzenlemesi yapılmıştı ve kademeli olarak geçişlerde esneklik söz konusuydu. Biz de yaptığımız düzenlemede bunu uygulamaya koyduk.´´

        Eğitim sistemini demokratikleştiriyor ve esnek hale getiriyoruz

        Başka bir ifadeyle aslında çocuğumuzun nerede, nasıl, ne kadar, hangi tür bilgiyi kimden alacağına dair tasarımı devlet eliyle yapıyor ve onun öğrenmesi için uğraşıyorduk´´ diyen Sayın Bakanımız Ömer Dinçer, şunları kaydetti:

        Aynı şeyi öğretmenimiz için de yapıyorduk. Devletten vatandaşa doğru, çocuklarımıza doğru tek yönlü bir etki iletişim söz konusuydu. Ve yine devletin gözünde bütün çocuklar, toplumun bütün fertleri eşit ve aynıydılar. Çocukların farklı ve özel olabileceğini her çocuğun farklı kabiliyet ve potansiyelinin olabileceğini hesap etmiyor veya toplumun farklı kesimlerinin farklı kültürel ögelerinin, farklı katmanlarının veya yerel faktörlerin etkili olabileceğini kabul etmiyor, tüm ulusal düzeyde aynı olduğunu düşünüyordu. Aslında bunun anlamı şuydu; Devlet çocuklarımız ve toplum için bir elbise biçiyor, bunu herkese giydirmeye çalışıyordu. Eğer siz o elbiseye sığmayacaksanız, sizin o elbiseye sığacak şekilde kendinizi ayarlamanızı istiyordu. Halbuki yeni eğitim anlayışında artık bunu öngörmüyoruz.´´

       Sayın Bakanımız Ömer Dinçer, yeni eğitim anlayışında daha demokratik ve daha esnek bir yapıyla, daha çok talep odaklı, öğrenci ve öğrenme odaklı bir yaklaşımı sunmaya başladıklarını ifade ederek, ´´Artık çocuklarımızın her birisinin aynı değil, birbirinden farklı olacaklarını, her birisinin özel bir birey olduğunu kabul ediyor ve bu doğrultuda onların ilgilerine göre eğitim yapmaya çaba sarf ediyoruz. Yine toplumun bütün kesimlerini aynı değil, farklı olabileceklerini kabul ediyor, farklı kültürel ve toplumsal kesimlerin ihtiyaçlarını karşılayacak düzenlemeler yapıyoruz. Bunun adı kısaca eğitim sistemini demokratikleştiriyor ve esnek hale getiriyoruz demektir.´´

       Kademeli eğitim sistemi

       Sayın Bakanımız Ömer Dinçer, o nedenle seçimlik dersler koyduklarını, kademeli bir eğitim sistemini öngördüklerini, bölümler, programlar, okullar arasında geçişi sağlayacak tedbirler aldıklarını, meslek lisesi, imam hatip lisesi ve normal lise gibi liseler arasındaki katsayı farklılıklarını ortadan kaldırdıklarını söyledi.

       Bütün bunların yerine gelmesiyle alakalı olarak katedilmesi gereken bir dünya mesafe olduğunu, onları da önümüzdeki yıllarda telafi etmeye çalışacaklarını anlatan Bakan Dinçer, şöyle devam etti:

        Ama hemen şunu söylemek istiyorum. Bunun için bizim 3 temel şarta ihtiyacımız var. Küresel düzeyde çocuklarımızın rekabet edebilir olması için 3 temel şartı sağlamamız lazım. Bunlar adeta ön koşullar ve şartlar gibi. Bunlardan biri fiziki alt yapının tamamlanması, ikincisi teknolojik altyapının tamamlanması ve modern dünyayla rekabet edebilecek bilişim sistemlerinin eğitime dahil edilmesi ve üçüncüsü ise öğretmenimizin bu konuda gelişen dünya teknolojisi karşısında veya yeni durumlar karşısında bilgi ve becerilerini sürekli geliştirecek bir ortamın hazırlanması. Bu üçünün karışımında ise öğrenimi kolaylaştıracak sosyo-psikolojik iklimin geliştirilmesi yatıyor.´´

        Sayın Bakanımız Ömer Dinçer, bu açıdan bakıldığında öğretmenlerle ilgili her türlü tedbiri aldıklarını da belirterek, konuşmasını şöyle tamamladı:

        Onların kendi mesleki kariyerlerini geliştirecekleri altyapıda çok önemli değişiklikler yapıyoruz. Geçtiğimiz yıl Haziran sonrasında okullar kapandıktan sonra tam 258 bin öğretmenimizi 3 hafta süreyle eğitime aldık. Yine eğitimden iki hafta önce 400 bine yakın öğretmenimizi eğitime almıştık. Artık bu eğitimleri daha sistematik olarak yapacağız ve öğretmenlerimizin mesleki kariyerlerinin her bir basamağında daha düzenli ve sistematik eğitimler olacak bir altyapının çalışmalarını tamamlamış bulunuyoruz.´´

Adana´da eğitime yapılan yatırımlarla ilgili bilgiler veren Bakan Dinçer daha sonra Adana Valimiz Sayın Hüseyin Avni Coş, AK Parti Adana milletvekilleri Sayın Fatoş Gürkan, Sayın Necdet Ünüvar, Sayın Ali Küçükaydın,Sayın Mehmet Şükrü Erdinç ve İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mehmet Ali Selamet ve diğer protokol üyeleri ile okulun açılışını yaptı.

Burada bir sınıfa girerek öğrencilerle sohbet eden Bakan Dinçer, ardından Seyhan Belediyesi tarafından restore edilen Tepebağ Mahallesi´ndeki Gazipaşa İlköğretim Okulu´nda incelemelerde bulundu.

fg

fg

fg

fg

fg

fg

 

 

 

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.