ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ

Çukurova Neziha Yalvaç Uygulama Otelinde gerçekleşen Çalıştaya Mesleki ve Teknik Eğitim Daire Başkanı Süleyman Akgül, İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar,  Şube Müdürü Yaşar Baki Altınbaş, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ömer Oflaz, Mesleki Eğitimden sorumlu Şube Müdürü Beyali Özli,  Belediye temsilcileri, Sivil Toplum Kurumları temsilcileri, Mesleki ve Teknik Liselerin Okul Müdürleri ve öğrencileri katıldı.
       MESLEKİ  VE TEKNİK EĞİTİM ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ

       MESLEKİ  VE TEKNİK EĞİTİM ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ

Çukurova Neziha Yalvaç Uygulama Otelinde gerçekleşen Çalıştaya Mesleki ve Teknik Eğitim Daire Başkanı Süleyman Akgül, İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar,  Şube Müdürü Yaşar Baki Altınbaş, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ömer Oflaz, Mesleki Eğitimden sorumlu Şube Müdürü Beyali Özli,  Belediye temsilcileri, Sivil Toplum Kurumları temsilcileri, Mesleki ve Teknik Liselerin Okul Müdürleri ve öğrencileri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda açılış konuşmasını İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Ömer Oflaz yaptı.

İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Ömer Oflaz açış konuşmasında ” İlimizde 64 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi mevcut olup bu liselerimizde toplam 37 bin 971 bin öğrenci mesleki eğitim görmektedir. Bu okullarımızın bünyesinde bulunan 7 mesleki eğitim merkezi ile 5 bağımsız mesleki eğitim merkezimiz faaliyettedir. Yani ilimizde toplam 12 mesleki eğitim merkezimiz bulunmaktadır. Bunlara ek olarak 6 okulumuzun bünyesinde mesleki eğitim kurumu içinde İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurumuna teklif verildi.” Bilgisini verdi.

İl Milli Müdürümüz Turan Akpınar’ da konuşmasında

“Yeni Türkiye;  hedefleri olan, büyüyen ve gelişen bir ülkedir ve ülkemizin nüfus çoğunluğunu gençler oluşturmaktadır. Genç nüfuslu bir ülke olarak önceliğimiz elbette ki eğitim. Doğru eğitim almış bir nesil, gelişmişliğin en büyük göstergesi olacaktır.” Dedi.

Kalifiye eleman yetiştirmenin yolunun mesleki eğitimden geçtiğini ifade eden Akpınar, “Bilim ve teknolojideki gelişmelere paralel olarak hızla gelişen endüstrimizin ihtiyaç duyduğu teknik insan gücünün yetiştirilmesi için öğrencilerimizin mesleki eğitimi tanıması, mesleki eğitim konusunda bilinçlendirilmesi ilgi ve yetenekleri doğrultusunda mesleki eğitime yönlendirilmesi gerekmektedir. Çünkü mesleki eğitim almayan kişiyi piyasada yetiştirmek oldukça zordur. Yani sadece genel lise eğitimi almış insanlarla işgücü verimliliğini arttırmak mümkün değildir.” dedi.

Sektör temsilcileriyle işbirliğinin de önemini vurgulayan Akpınar, bu konuda yapılan her çalışmanın ve bugünkü çalıştayın Mesleki Eğitime katkı sağlayacağına inandığını ifade etti.

Mesleki ve Teknik Eğitim Daire Başkanımız Süleyman Akgül  “Bakanlığımız Mesleki ve Teknik Eğitimde büyük bir atılım gerçekleştirdi. 2 Aralık 2016 tarihinde T.B.M.M’ de kabul edilen 6764 sayılı yasayla birlikte reform niteliğinde birçok yenilik gerçekleştirildi. Bunların içinde En çok dikkat çekeni ise sanayi sektörümüze çıraklık yoluyla kazandırdığımız insan gücüdür.” dedi.

 Mesleki ve Teknik Eğitim Daire Başkanımız ayrıca “Mesleki ve Teknik Eğitim Müdürlüğü olarak alt mevzuat düzenlemelerini sektörlerimizle birlikte hazırlıyoruz. Bakanlığımızca yine 142 Meslek dalındaki programlarımız hazırlanarak Talim Terbiye Kuruluna sunuldu.” bilgisini verdi.

         İlimiz Mesleki Eğitimde yaşanan temel problemler ve çözüm önerileri; Mesleki ve Teknik Eğitimde yeni yapılan düzenlemelerin yansımaları; Mesleki ve Teknik Eğitimle ilgili farkındalık oluşturmak üzere ilimizde yapılan ve yapılabilecek çalışmalar; Mesleki ve Teknik Eğitimde okul-sektör işbirliğinin sağlanmasında yapılabilecek çalışmalar konu başlıklarının görüşüldüğü çalıştay da katılımcılar görüş alışverişinde bulundu.

 

              Mesleki ve Teknik Eğitim Daire Başkanımız Süleyman Akgül  Çalıştay bitiminde ev sahipliği için Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze ve tüm katılımcılara teşekkür ederek verimli bir çalıştay gerçekleştirildiğini belirti.

02-08-201702-08-201702-08-201702-08-201702-08-201702-08-201702-08-201702-08-201702-08-201702-08-201702-08-201702-08-201702-08-2017

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.