ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Müdürümüz Kurttepe Endüstri Meslek Lisesi İdareci ve Öğretmenleriyle Bir Araya Geldi

Çukurova Kurttepe Endüstri Meslek Lisesi çok amaçlı salonunda gerçekleştirilen toplantıya İl Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Ali Selamet, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Murat Akgül, Okul Müdürü Recep Peker Çulcu ve öğretmenler katıldı.
Milli Eğitim Müdürümüz Kurttepe Endüstri Meslek Lisesi İdareci ve Öğretmenleriyle Bir Araya Geldi

Milli Eğitim Müdürümüz Kurttepe Endüstri Meslek Lise’si İdareci ve Öğretmenleriyle Bir Araya Geldi.

         Çukurova Kurttepe Endüstri Meslek Lisesi çok amaçlı salonunda gerçekleştirilen toplantıya İl Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Ali Selamet, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Murat Akgül, Okul Müdürü Recep Peker Çulcu ve öğretmenler katıldı. 

         İl Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Ali Selamet öğretmenlere hitaben yaptığı konuşmada:

        “Eğitimde üç konunun üzerinde durmalıyız: Birincisi öğrencilerimize bireysel yeterlilik kazandırmak, ikincisi ülkemizin milli ve manevi değerlerini benimsetmek, üçüncüsü de küresel rekabetle mücadele edebilecek bireyler yetiştirmek. Bu nedenle bizlerin daha çok çaba sarf etmesi gerekmektedir. Dünya standartlarını yakalamak için çok çalışmalıyız.

        “Mermeri delen damlanın şiddeti değildir sürekliliğidir” bu da demektir ki dinlenmeden çalışmamız gerekmektedir. 2023 yılında gelişmiş 10 ülke arasına girme hedefimiz var. En önemli göstergelerinden biri eğitimdir. Eğitim her şeyin başıdır, şarttır. Bugün gelişmiş toplumlarda en çok üzerinde durulan konular arasında vatandaşımızın eğitim ihtiyacını ne kadar karşılayabildiğimizdir. Adana’da okuma yazma bilmeyenlerin oranının çok fazla olduğunu, bir kısmının okuma yazma bildiği halde belgesinin olmadığını, 15 bine yakın vatandaşımızın halk eğitim merkezlerinde kursa alındığını ifade etti. Konuşmasının davamın da ise:

         Bugün itibariyle 16 bin öğrenci 12.sınıftan mezun oldu, 6 bin öğrenci olamadı. 12. sınıftan 7 binin üzerinde öğrencimiz de lisede devamsızlıktan kalmıştır. Bizim öğrenciler için 24 derslikli 12 okul daha fazladan yapmamız gerekiyor. Geçen yıl mezun öğrenci sayımız 21 bin,  12 yıl önce 42 bin 553 öğrencinin sadece 21 bin 680’i mezun olmuş. Mezun olanlarında 8007’si üniversiteye yerleştirilmiş. Japonya her vatandaşını üniversite mezunu yapmak için çalışma yaparken, bizim rakamlarımız budur.

         Bizim için önemli olan öğretmenlerin kaç dakika ders anlattığından çok; o dersi ne ölçüde öğrencilerin dikkatini çekerek anlattığıdır. Onların ihtiyaçlarını ve ilgilerini dikkate alarak, onlar için farklı öğrenme stratejileri geliştirebildiğidir. Öğretmenin asıl işi nitelikli öğrenme deneyimleri yaratmaktır.

        Annesi – Babası veya her ikisi de olmayan ya da anne-bananın ayrı yaşadığı, parçalanmış bir aile ortamında kalan 22 bin öğrencimiz var. Bu veriler bir ay önce elimizde yokken önümüzdeki sene bu verilere göre çalışacağız. Öğrenci devamsızlığını takip etmede sorumluluk okul idaresindedir. Her okul müdürünün birinci görevi o gün ilk ders saatinden sonra okula gelmeyen öğrencinin ismini masasında bulunduracak ve öğrencinin ailesini arayarak veliyi bilgilendirecektir. Ekonomik yetersizlikten dolayı öğrenci okula gelemiyorsa hemen tespit edilip; İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bildirilecektir.

       Çiçero bir sözünde:  “Başakların iyi yetişmesine engel, zararlı otlar değil; çiftçinin ihmalidir.” diyor. Ben de diyorum ki: Eğer iyi bir başak yetiştirmek istiyorsak, toprağı zamanında kazacağız, tohumu zamanında ekeceğiz, ilacı zamanında vereceğiz ki tohumdan verim elde edelim. Öğrenci de böyledir, zayıf yanlarını giderip güçlü yanlarını ortaya çıkarırsak, başarılarıyla gurur duyarız. 

      Öğretmenlerimizin eksikleri olsa da elbirliği ile eksiklerimizi tamamlayıp 2023 yılında ilk 10 ülke arasına girme hedefimiz adına çalışmamız devam etmelidir. 

      Eğer bugün burada isek Çanakkale Şehitlerimiz, Güney Doğu Şehitlerimiz, Askerlerimiz ve bizi bu günlere fedakârca hazırlayan öğretmenlerimiz sayesindedir. Öğretmenler olarak bizimde gelecek adına yapacağımız fedakârlıklar olmalıdır. Öğrencilerimizin yeteneklerini keşfedelim onları o yönde destekleyelim.” dedi. 

      Toplantı öğretmenlerin görüş alışverişi ile son buldu.

 

o

o

o

 

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.