ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ninemin Çeyiz Sandığı Ödül Töreni Sonuçlandı

  Adana Olgunlaşma Enstitüsü´nün düzenlediği "Ninemin Çeyiz Sandığı" adlı yarışmayla, geleneksel el sanatlarından olan "kanaviçe”nin yaşatılması ve korunması hedefleniyor.
Ninemin Çeyiz Sandığı Ödül Töreni Sonuçlandı

Ninemin Çeyiz Sandığı Ödül Töreni Sonuçlandı

             Adana Olgunlaşma Enstitüsü´nün düzenlediği "Ninemin Çeyiz Sandığı" adlı yarışmayla, geleneksel el sanatlarından olan "kanaviçe”nin yaşatılması ve korunması hedefleniyor.

             Adana, Mersin, Kahramanmaraş, Gaziantep, Osmaniye ve Hatay´dan kanaviçe işleyen kadınların katılabileceği yarışma sayesinde Anadolu´nun unutulmuş bir geleneği olan kanaviçelerin gizli kalmış motiflerinin gün ışığına çıkartılması amaçlanıyor.

            Ödül törenine, İl Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Ali Selamet, çok sayıda davetliler katılmıştır.
 
            Yarışma hakkında bilgi veren Enstitü Müdürü İkbal Kalın: “Olgunlaşma Enstitüsü olarak üç yıldır geleneksel el sanatlarımıza yönelik çeşitli yarışmalar düzenliyoruz. İlki boncuk oyalarına yönelikti, geçen yılki yarışmamız iğne oyalarına yönelik bir yarışmaydı. Bu seneki yarışmamız da ise Anadolu´ daki, Çukurova´daki gelinlerin çeyizlerinde sıklıkla yer verdiği kanaviçeyi konu olarak belirledik. Günümüzde kanaviçe ve el işi yerine, hazır motifler, hazır ürünler tercih ediliyor. Ama kanaviçe gerçekten çok değerli, emek verilerek yapılan bir ürün ve sandıklarda bekliyor. Bölge çapında yapacağımız yarışmayla, sandıklarda bekleyen gelinlerimizin çeyizlerini gün yüzüne çıkartıp, modernize ederek tekrar kullanıma kazandırmak istiyoruz.” dedi.

            Törende konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Ali Selamet: “Olgunlaşma Enstitülerimiz, eski motiflerimizin yaşadığını göstermek, bunu gün yüzüne çıkarmak ve devam ettirilmesini sağlamak için çok güzel çalışmalar yapmışlar.

           Adana’mız adına Olgunlaşma Enstitümüz güzel çalışmalara imza atıyor. Bunun için başta okul müdiremiz İkbal Kalın ve çok değerli kurucumuz Aysel Karaçay olmak üzere emek veren herkese çok teşekkür ediyorum. Çalışmalarınızın büyüyerek ve artarak devam etmesini diliyorum.” dedi.

           Başvuruların sonuçlandığı yarışmada en güzel kanaviçeyi belirleyen jüride ise Adana Olgunlaşma Enstitüsü eski müdürü Aysel Karaçay, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) öğretim üyeleri Gözde Ramazanoğlu ve Sema Yalçın yer aldı.

           DMC-TUVA Tekstil sponsorluğun da düzenlenen yarışma sonucunda;

           Birincilik ödülünü Osmaniye Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü öğrencisi Sema Şener “Kanaviçe Çerçeveli Ayna” ile,

           İkincilik ödülünü Adana Olgunlaşma Enstitüsü Usta Öğreticisi Şenay Tosun “Kanaviçe Perde” ile,

           Üçüncülük ödülünü Osmaniye Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü öğrencisi Döne Doruk “Yöresel Motifli Örtü” ile kazanmışlardır.

           Mansiyon ödülüne Osmaniye Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü öğrencisi Sema Şener “Kanaviçe Gazetelik” ile; jüri özel ödülüne ise Adana Olgunlaşma Enstitüsü kursiyeri Sebla Altın “Kanaviçe Davetiyesi” ile layık görülmüşlerdir.

dh

dhdhdhdhdhdh

dhdhdh

ş

 

 

 

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.