ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okul Öncesi Uçurtma Şenliği Düzenlendi

8. Okul Öncesi Eğitim Şenlikleri kapsamında Merkez Park’ta Uçurtma Şenliği düzenlendi.
Okul Öncesi Uçurtma Şenliği Düzenlendi

8. Okul Öncesi Eğitim Şenlikleri kapsamında Merkez Park’ta Uçurtma Şenliği düzenlendi.

21 Mayıs 2012 Pazartesi günü başlayan 8. Okul Öncesi Eğitim Şenlikleri kapsamında birçok etkinlik düzenlendi. Bu etkinliklerin sonuncusu olan Uçurtma Şenliği’ne İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Selamet, okul müdürleri, öğrenciler ve veliler katıldı.

Adana’daki bağımsız anaokulları çadır kurarak, şenliğe gelen misafirlere ikramlarda bulundu,  okul öncesi eğitimin önemini anlatmaya çalıştı.

Çadırları ziyaret eden velileri, okullarına davet eden okul görevlileri çocuğun dil gelişiminin önemli bir kısmını bu çağda gerçekleştiğini her çocuğun mutlaka bu eğitimi alması gerektiğini söyleyerek,  48-60 aylık çocukların bu eğitimi zorunlu olarak alacağını ifade ettiler.   

Uçurtma Şenliği’nin açılışına katılan ve çadırları gezerek görevliler ve velilerle sohbet eden, çocuklarla birlikte uçurtma uçuran İl  Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali SELAMET okul öncesi eğitimle ilgili şunları söyledi: “Bir Türk atasözü “Ağaç yaş iken eğilir.” diyorH.Jinott ise bir sözünde; "Çocuklar donmamış beton gibidir, üzerine ne düşerse izbırakır" demektedir, bu sözlerden de anlaşılacağı gibi okul öncesi dönemde çocuğa "verilenler veya verilemeyenler" onun geleceğini belirlemektedir.

Okul Öncesi Eğitimi, 48-60   ay grubundaki çocukların gelişim düzeylerine ve bireysel özelliklerine uygun, zengin uyarıcı çevre imkânları sağlayan onların bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal yönden gelişmelerini destekleyen, kendilerini toplumun kültürel değerleri doğrultusunda en iyi biçimde yönlendiren ve ilköğretime hazırlayan, temel eğitim bütünlüğü içinde yer alan bir eğitim sürecidir. Eğitim ihtiyacımızın, önemli ve ağırlıklı bir bölümü olan eğitim sistemimizin ilk basamağını teşkil eden Okul Öncesi Eğitim ülkemizin geleceği bakımından hayati önem taşımaktadır.

Bu yüzden biz de Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak insan yaşamındaki eğitim öğretimin hatta hayatın temeli sayılan okul öncesi eğitime gereken önemi veriyoruz. Okul Öncesi Eğitimdeki okullaşma oranlarını %100’ün üzerine çıkarmaya çalışıyoruz. Yaptığımız projelerle eğitimde kaliteyi arttırmayı hedefliyoruz.

 

 

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.