ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okullarda İmtiyazlı Sınıflar Olmayacak!

  Anayasanın 42´nci maddesinde: "Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz. İlköğretim, kız ve erkek bütün vatandaşlar için zorunludur ve Devlet okullarında parasızdır.
Okullarda İmtiyazlı Sınıflar Olmayacak!

Okullarda İmtiyazlı Sınıflar Olmayacak!

            Anayasanın 42´nci maddesinde: "Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz. İlköğretim, kız ve erkek bütün vatandaşlar için zorunludur ve Devlet okullarında parasızdır.” İlgi (a) Kanunun 4´üncü maddesinde: "Eğitim kurumları dil, din, ırk, cinsiyet ayırımı gözetilmeksizin herkese açıktır. Eğitimde hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz."  Fırsat eşitliği sağlanır. Denilmektedir.  

            Yönetmelik hükümlerine göre ise: "İlköğretim kurumlarında herkese imkân ve fırsat eşitliği sağlanır. İlköğretim kurumlarında karma eğitim-öğretim yapılır. İlköğretimde öğrenciler, oldukları gibi kabul edilerek değer verilir. İlköğretimde öğrenci, kendi yaş grubu içinde bir bütün olarak yetiştirilir ve değerlendirilir." hükümleri yer almaktadır. 

            Öğrenci kayıtları, okullar bazında belirlenerek ilan edilen kayıt alanları esas alınarak yapılacaktır. Her okul için belirlenerek, ilan edilen yerleşim yerleri dışındaki adreslerde oturan öğrencilerin kayıt talepleri kabul edilmeyecektir. Okullarda öğrencilerin başarı, sosyo -ekonomik ve kültürel durumlarına göre özel sınıf oluşturulmayacaktır. Hiçbir öğrenciye imtiyazlı olacak şekilde öğretmen seçimi yapılmayacak. Öğrenci kayıt işlemleri sırasında, gerçeğe aykırı beyanda bulunan veliler hakkında da 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 68 inci maddesinin birinci fıkrasının (c) bendine göre işlem yapılacaktır. Gerekli inceleme ve araştırmayı yapmadan öğrenci kaydı yapan okul yöneticileri hakkında da ayrıca işlem yapılacaktır. 

             Zaman zaman şube ve öğretmenlerin belirlenmesinde: Yapılan bağış miktarı, öğrenci sınav notları, dönem başarı puanları esas alınarak şubeler oluşturup,  o şube için öğretmen belirlendiği bilgisi alınmaktadır. Bunun için her öğrenci ve velisine eşitlik ilkesi ve insan haklarına uygun muamele edilecektir. Aksine davranan eğitim kurumu yöneticileri hakkında yasal işlem uygulanacaktır. 

             Bu durumun geleceğimizin teminatı çocuklarımız için telafisi mümkün olmayan zararlara yol açması kaçınılmazdır. Velilerimizin de ikametlerine yakın okula öğrencilerini kaydettirmesini bütün öğretmenlerimize güvenmelerini istiyoruz.

 

hj

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.