ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Özgül Öğrenme Güçlüğü ve Çözüm Yolları

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün Çukurova Üniversitesi ile ortaklaşa yürüttüğü sempozyumun yerel bazda uygulanması ve yaygınlaştırılması için çok sayıda davetliler katılmıştır.
Özgül Öğrenme Güçlüğü ve Çözüm Yolları

Özgül Öğrenme Güçlüğü ve Çözüm Yolları 

Özel Bilfen Okulları Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen Disleksi sempozyumuna Vali Yardımcısı Dr. Mehmet Ali ÖZKAN, İl Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Ali Selamet,İl Milli Eğitim Şube Müdürleri Hediye Titiz, Metin Erduran, Prof. Dr. Ümran Korkmazlar, Prof. Dr. Ayşe Avcı, Uzm. Psk. Nida Özşahin Terkuran, Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Kırdök, Doç. Dr. Ayşegül Yolga Tahiroğlu, Yrd. Doç.Dr. Goncagül Çelik, Yrd. Doç. Dr. Osman Aslan ve çok sayıda davetli katıldı.

 

Açılış konuşmasını yapan Disleksi Derneği Başkanı Oguzhan Kırdök “1990 yıllarda özel eğitim dersinde öğrenme güçlüğü ile ilgili olarak bir aydınlanma yaşadım. Öğretmene derdim ki harfler hızla hareket ediyor,  yazı olarak değil de resim olarak hareket ediyor. Amacımız, disleksi (okuma ve yazma güçlüğü) hakkında yapılan proje çalışmalarını tanıtmak, katılımcıların deneyimlerini paylaşmak, bu düşünce ve uygulamaları il geneline yaymaktır. Bu proje ile birlikte merkez ilçelerde konuyla ilgili bilgi vereceğiz.” dedi.

Disleksi programında olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Yardımcısı Dr. Mehmet Ali ÖZKAN ise, “ Sayın hocam, biz de bu kavramla yeni tanışmış olduk, Kitapçığı karıştırdım kendi alanında ün yapmış insanların Can Dündar, Leonarda Da Vinci, Albert Einstein, Muhammet Ali gibi Dislektik ünlülerin de olduğunu gördüm. Toplum olarak eğitim çalışmalarına yeterince yöneldiğimiz ölçüde gelişeceğiz. Devletin en önemli görevi eğitimdir. Eğitim politikalarının amacı da halkı eğitmek ve ulusal kültürü yükseltmektir. Adana’nın da gayet iyi bir durumda olduğunu görmekten onur duyuyorum. Sayın Valimizin Eşinin de ifade ettiği gibi 01 plakası gibi eğitimde de Adana ilimizi 1. sıraya yükseltmek için çalışmalarımız hızla devam etmektedir.” dedi.

Sempozyumda konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Ali Selamet, ülkemizde özellikle de Adana’da okuma yazma güçlüğü çeken öğrencilerin tespit edilmesi ve bu alanda sorunların çözülmesi için bu projenin çok etkili olacağını söyleyerek projeyi hazırlayanlara teşekkür etti.           Müdürümüz konuşmasını şöyle devam ettirdi: “Projenin asıl amacı Dislektik (genellikle okuma ve yazma ve basit düzeyde matematik problemi olan bireyler) bireylerin erken yaşta -1 veya 2. sınıfta- tespit edilip, önlemlerin alınması ve onlara değişik metod ve yöntemlerle okuma ve yazmanın öğretilmesini, ayrıca toplumun dışına itilmeyerek kendilerini de değerli bir birey hissetmelerini sağlamaktır. Şayet bu erken yaşlarda tespit edilmezse sonraki yaşlarda daha büyük problemler olarak da ortaya çıkmaktadır.”

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün Çukurova Üniversitesi ile ortaklaşa yürüttüğü sempozyumun yerel bazda uygulanması ve yaygınlaştırılması için çok sayıda davetliler katılmıştır.

            Sempozyum katılımcılara teşekkür belgesi verilmesi ile son buldu.

o

 

o

o

o

o

o

 

 

 

 

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.