ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Rehber Öğretmenlerimiz Öğrencilerimizin Gönlünde Taht Kurmalıdır

  İl Milli Eğitim Müdürümüz Yeni Öğretmenevi Toplantı Salonu’nda il ve ilçelerde görev yapan rehber öğretmenlerle toplantı yaptı.
Rehber Öğretmenlerimiz Öğrencilerimizin Gönlünde Taht Kurmalıdır

Rehber Öğretmenlerimiz Öğrencilerimizin Gönlünde Taht Kurmalıdır

İl Milli Eğitim Müdürümüz Yeni Öğretmenevi Toplantı Salonu’nda il ve ilçelerde görev yapan rehber öğretmenlerle toplantı yaptı.

Toplantının açılış konuşmasını Adana İl Milli Eğitim Şube Müdürü Hacı Mustafa Erdoğan yaparak sözü İl Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Ali Selamet’e bıraktı.

İl Milli Eğitim Müdürümüz, toplantıda yaptığı konuşmada, “ Rehberlik araştırma merkezlerimizle, öğretmenlerimizle vatandaşın ihtiyacına cevap verecek duruma gelmeliyiz. Bir öğrenci rehberlik ihtiyacını alamamışsa bunun sorumluluğunu, öğretmenimizin içinde hissetmesi gerekir. Eğitimini veremediğimiz herkesin sorumlusu biziz. Sizler örnek olacaksınız. Siz farklısınız. Okulun havasını yaptıklarınızla, çalışmalarınızla değiştirebilirsiniz. Sizler öğrencilerinize, bizlere farkındalığınızı hissettirin. Bir öğrenci rol olsun diye bir öğretmene ‘seni seviyorum’ demez. Rehber öğretmenlerimiz öğrencilerimizin gönlünde taht kurmalıdır. Sizlerin öğrenciyle bir not bağınız yoktur. Çocuk, ailesine anlatamadığını size anlatabilmelidir. Bizim işimiz sorunla uğraşmak, önemli olan görev alanınızdaki sorunları çözmektir.” dedi.

Konuşmasının devamında, rehber öğretmenlerin yaptığı çalışmalarla okullardaki diğer öğretmenlerinde işini kolaylaştıracağını aktaran Müdürümüz, rehber öğretmenlerin okullarında ön plana çıkması gerektiği söyledi. Rehber öğretmenlerin "Bir çocuğu nasıl kurtarabiliriz." diye düşünmeleri gerektiğini savunarak, şöyle devam etti: "Problemli öğrencilerimiz ve aileleri vardır. Bunlara yardımcı olmalısınız. Bu nedenle son derece dikkatli olmak zorundayız.” dedi.

Müdürümüz, öğretmenlerin hedeflerinin ,misyonlarının, ideallerinin olması gerektiğinin altını çizdi. Öğretmenliğin belli bir meslek tanımlamasına giremeyeceğini, öğretmenliğin gelecek tasarımcılığı olduğunu hatırlatarak bu iş, basit duyguların altında ezilecek bir iş değildir, diye konuştu.

Müdürümüz ayrıca, “Ben neden uzak yerde çalışıyorum, neden ücretim düşük?” gibi düşünceler bu yüksek duygunun yanında geçersizdir. Yarınlar sizlerin eseri olacaktır. Yol arkadaşı olarak sizlerden ricam, yaptığınız işi öylesine büyütün ki yaşamdaki diğer sorunlar küçücük kalsın. Geleceğini şekillendirdiğiniz çocuklar için, bir idealiniz, hedefiniz olsun. Bizim yolda düşürecek, kaybedecek hiçbir ferdimiz yoktur. Karşılıklı olarak birbirimizi anlamaya çalışalım. Sizlerin donanımlı, sabırlı, üretken ve çözüme odaklı olmanız, ilimizin ve ülkemizin geleceği için çok önemlidir. Türkiye´yi daha iyi noktalara taşımak için bizim size ihtiyacımız var. Bizler okullarda görev yapan rehber öğretmenlerin verimli çalışmaları halinde neler yapabileceklerini çok iyi biliyoruz, her zaman rehber öğretmenlerin destekçisiyiz.” dedi.

Toplantı, katılımcı rehber öğretmenlerinin görüş bildirmesi ile son buldu.

erhjte

erhjte

erhjte

 

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.