ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Rehber Öğretmenlerine Yönelik “Risk Altındaki Çocuklara Yaklaşım, Çocuk İstismarı ve İhmali, Hukuki Boyutları” Konulu Panel Düzenlendi

Rehber öğretmenlerine yönelik “Risk Altındaki Çocuklara Yaklaşım, Çocuk İstismarı ve İhmali, Hukuki Boyutları Konulu Panel” yoğun katılımcı eşliğinde Süleyman Demirel Öğretmenevinde başladı.
Rehber Öğretmenlerine Yönelik “Risk Altındaki Çocuklara Yaklaşım, Çocuk İstismarı ve İhmali, Hukuki Boyutları” Konulu Panel Düzenlendi

 Rehber Öğretmenlerine Yönelik “Risk Altındaki Çocuklara Yaklaşım, Çocuk İstismarı ve İhmali, Hukuki Boyutları” Konulu Panel Düzenlendi 

Rehber öğretmenlerine yönelik “Risk Altındaki Çocuklara Yaklaşım, Çocuk İstismarı ve İhmali, Hukuki Boyutları Konulu Panel” yoğun katılımcı eşliğinde Süleyman Demirel Öğretmenevinde başladı. 

Düzenlenen Panele, Vali Yardımcısı Sayın Cengiz Horozoğlu, İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan Akpınar ve İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Murat Bilal, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan ve Cumhuriyet Başsavcısı Vekili Cumali Tülü, Halk Sağlığı Şube Müdürü Dr. Sedat Önal, Seyhan Rotary Kulübü Başkanı Murat Yıldırım, Beş Ocak Rotary Kulübü Başkanı Doğanay Kürkçü ve Rehber Öğretmenlerinin yansıra panel sunumunu yapmak üzere Çukurova Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı Prof. Dr. Ahmet Hilal, Mersin Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı Doç. Dr. Hakan Kar ve Halis Tokgöz katıldı.    

Açılış konuşmaları eşliğinde başlayan Panelde, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Seyhan Rotary ve Beş Ocak Rotary kulübü adına Dr. Doğanay Kürkçü bir konuşma yaparak, “Amaçlarının bu olgularla en fazla karşılaşma olasılığı olan pedagojik formasyon ve rehber öğretmenlerine yönelik; bilgilerini tazelemek, farkındalığını arttırmak, bu konuda çözüm üretirken hangi yöntemleri kullanmaları gerektiği, konuyu nasıl ve nereye kadar taşıyacakları hakkında yol haritası çizmek maksadıyla bu paneli düzenledik” dedi. 

Rehber öğretmenlerinin okullarda önemli bir görev yürüttüğünü dile getiren İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan Akpınar, “Rehber öğretmenlerimiz okullarımız için bugün olmazsa olmaz durumdadır. Eğitim verebilmenin temel unsuru öğrencilerin okullara erişimini, katılımını sağlamak, bu anlamda Türkiye ortalamasına göre ciddi bir yol kat etmiş bulunuyoruz. Eğitimin diğer bir boyutu ise yapılan binalardır.  Çocuklarımızın kaliteli ve nitelikli eğitim almasını istiyoruz. Bu konuda son derece ileri mesafeler kat ettik. 19. Milli Eğitim Şurasına baktığımız zaman dört gündem maddesi görüşüldü. Bunlardan bir tanesi okulların güvenliği ve çocuklarımızın güvenliğidir. Bu konu önemsendiği için şura gündemine geldi. İşte bugün yapılacak olan eğitiminde ne kadar önemli olduğunu bilmemiz gerekiyor. Gerek internette,  gerek okul hayatında ve sosyal hayatta çocuklarımızın güvenliği son derece önemli” dedi. 

Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, “Çocuklarımız dün olduğundan daha fazla risk ve tehdit altında onlarla ilgili süreçleri çok dikkatli ve özenli şekilde yürütmeliyiz ve onları geleceğe hazırlamak için onları korumalıyız. Onlar bizim, Milletimizin ve ülkemizin eğitim camiamızın ve hukuk camiamızın olmassa olmaz öncelikleridir. Rehber öğretmenlerimizin farkındalıklarının çok yüksek olması gerekiyor. süreçleri çok etkili şekilde takip etmeleri gerekiyor. Bakanlıklarımızın müşterek çalışmaları var. Diyalog halindeyiz” şeklinde konuştu. 

Vali Yardımcısı Sayın Cengiz Horozoğlu ise “Çocuk istismarı ve ihmaline gerek toplumsal olarak, eğitim olarak ve devlet olarak hukuki çerçeve içerisinde çok büyük bir şekilde önem vermemiz gerektiğini özellikle belirtmek istiyorum. Bu gibi konuların nispeten önlenebilmesi için topluma yönelik geniş çaplı eğitim faaliyetinin olması gerektiğini belirtmek istiyorum. Bu tabloda ise öğretmenler bir nefer olarak çalışacaklardır. Ben inanıyorum ki bu seminer süresince alacakları eğitimle rehber öğretmenlerimiz kendilerini çok daha donanımlı olarak hissedeceklerdir. Bu panelin başta öğretmenlerimiz olmak üzere ve emeği geçenlere hayırlı olmasını diliyorum” dedi.  

Konuşmaların ardından panel sunumunu ve bilgi paylaşımı yapmak üzere Çukurova Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı Prof. Dr. Ahmet Hilal, Mersin Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı Doç. Dr. Hakan Kar ve Halis Tokgöz Rehber Öğretmenleri ile “Risk Altındaki Çocuklara yaklaşım, Çocuk İstismarı ve İhmali, Hukuki Boyutları” konulu programla devam edildi. 

İki gün sürmesi öngörülen panelin Rehber Öğretmenlerine büyük katkı sağlaması düşünülüyor.

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.