ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Saimbeyli’nin Çocukları “ Cahit Arf ” İzinde Matematik Olimpiyatlarına Hazırlanıyor

    İl Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Ali Selamet Saimbeyli’deydi  
Saimbeyli’nin Çocukları “ Cahit Arf ” İzinde Matematik Olimpiyatlarına Hazırlanıyor

Saimbeyli’nin Çocukları “  Cahit Arf ” İzinde Matematik Olimpiyatlarına Hazırlanıyor

 

             Adana İl Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Ali SELAMET, 12 yıllık zorunlu eğitim ile ilgili uygulamalarını, okul ve kurumlarımızın durumlarını yerinde görmek, eğitim öğretim çalışmaları hakkında bilgi almak, yeni eğitim anlayışı ile ilgili paylaşımlarda bulunmak, sorunları yerinde tespit edip çözüm yolları aramak, yöneticilerimize rehberlik yapmak, öğretmenlerimizin mesleki adanmışlıklarını üst seviyeye çıkarmak amacıyla yaptığı ilçe ziyaretleri çerçevesinde Saimbeyli ilçesinde bir dizi temaslarda ve incelemelerde bulundu.

             İl milli eğitim müdür yardımcılarımız ve şube müdürlerimizle birlikte Saimbeyli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü girişinde karşılanan il müdürümüze, çalışmalar hakkında bilgi verildi. Saimbeyli İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Sarıbıyık tarafından Saimbeyli’nin tarihi, kültürel ve ekonomik yapısı ile milli eğitimin çalışmaları hakkında bilgi verildi. 

            Yapılan bilgilendirmeyi müteakip Atatürk İlköğretim Okulu Ahmet Yazıcıoğlu Kütüphanesinde incelemelerde bulunan müdürümüz Okul Müdürü Murat Şengül’den öğrencilerin mevcut durumu ve ihtiyaçlarına yönelik bilgiler aldı. Sınıfları ziyaret eden müdürümüz: “ Şiirde, resimde yetenekli olan öğrencilere Türk ve yabancı ressamlar hakkında bilgi edinmelerini özellikle “Kaplumbağa Terbiyecisi tablosunun yapımcısı Osman Hamdi Bey ve Ressam İbrahim Çallı” ile diğer ressamlarımızın hayatını araştırmalarını, onların sanatçı özelliklerini öğrenmelerini istedi. Öğrencilerin şiir ve şarkılarla renklendirdiği ziyaret müdürümüzün okulun bölümlerini gezmesi, yönetici ve öğretmenlerimizin mevcut ihtiyaçları ve yeni eğitim anlayışı hakkında öğretmenlerle kısa bir toplantı yapması ile son buldu.

             Müdürümüz yönetici ve öğretmenlere yönelik konuşmasında; Öğretmenlere, dertlerinize ortak olmaya, isteklerinizi, önerilerinizi dinlemeye geldik. Bayan öğretmenlerin okulda çoğunlukta olması, öğretmenlerin genç ve dinamik bir yapıya sahip olmasının okul için ve ilçe için bir şans olduğunu ifade eden müdürümüz öğretmenlerden kulüp çalışmaları sosyal etkinlikler ve toplum hizmeti çalışmaları hakkında bilgi istedi. Yapılan her olumlu çabanın yanında olduklarını vurgulayan müdürümüz; Bizim temel amacımız bireyi topluma, hayata hazırlamak ve onların sosyalleşmesini sağlamak ve küresel düzeyde rekabet edebilecek düzeyde yeterli hale getirmektir. Sayın Bakanımızın belirttiği gibi;  En büyük zenginliğimiz ve değerimiz gençlerimizdir. 

             Evet, en büyük geleceğimiz sizlerin yetiştirdiği çocuklarımızdır. Bizim çalıkuşu ruhunu özümsemiş, 24 saat çocuklarla ilgilenecek, çocuğun ruhunu, kalbini ve beynini bir nakkaş gibi işleyecek, öğrencileri kendi çocukları gibi görecek, kendi çocuğu gibi sevecek öğretmenlere ihtiyacımız var. 

             İlçede okul ziyaretlerine devam eden müdürümüz, Fatih Sultan Mehmet İlköğretim Okulu Müdürü Yunus Emre Özdemir’den okul ile ilgili bilgiler alarak okulda incelemelerde bulundu. Daha sonra Saimbeyli Lisesinde incelemelerde bulunan müdürümüz Okul Müdürü Ayşegül Tunçay’dan okulla ilgili bilgiler aldı. Öğretmenler odasında yöneticiler ve öğretmenlerle toplantı yapan müdürümüz; “Bir konuyu dert edinen bir sorunu çözmek isteyen insanların önünde hiçbir engel olmadığını belirterek, büyük gücün insanın kabiliyeti ve düşüncesi olduğunu” ifade etti. Bizim de başarımızı belirleyecek en önemli kritik faktör öğretmenler, sonra öğrenci, daha sonra da fizik ortamdır.” Kendisinden kapalı spor salonu isteyen beden eğitimi öğretmenine; “Okul gelişim yönetim ekiplerinin kurulup kurulmadığını, bu konuda bir çalışma başlatılıp başlatılmadığını” sordu. Onlara, “öğretmenler olarak bu konuda bir planlama yapmalarını, ilçede bir hareket başlatmalarını, ihtiyaç halinde kendilerinin de destek vereceğini” belirtti. Daha sonra; Öğretmenlerimizi önemsiyoruz. Öğretmenlerimizi mutlu etmek, sorunlarına kısa sürede çözüm bulmak, onlara daha uygun fiziki ortamlar hazırlamak için uğraşıyoruz. Öğretmenlerimizin öğrenciye hizmet götürürken önüne çıkan engelleri aşmasında yardımcı olmak, bizim için önemli bir sorumluluktur. Bugün öğretmenlerimizin yanında olduğumuzu hissettirmek için buradayız. Mesleki varlığımızın en önemli gerekçesi olarak öğrencilerimizi, öğretmenlerimiz, kendi çocuklarını düşündükleri kadar düşünmek durumundadırlar. Öğretmenlerden öğrencilerin üniversite giriş sınavına hazırlanması için ders dışında ücretsiz olarak ek dersler yapıldığını, Matematik Öğretmeni Toygun Türköz’den öğrencilerini matematik olimpiyatlarına hazırladığını öğrenen müdürümüz Cahit Arf’ın bir sözüne atıfta bulunarak; “Matematik de resim, müzik ve heykel gibi bir sanattır.” diyerek ilçedeki akademik başarının da artırılmasının çok önemli olduğunu, geleceğin Cahit Arf’ları olmak isteyen öğrencilerin olduğunu, belki de bu sizlerin arasından yetişecektir.” dedi. 

            Vilayetler Hizmetler Birliği Saimbeyli Lisesi Kız Öğrenci Yurdu, Saimbeyli Lise Pansiyonu, Himmetli İlköğretim Okulu ve Orta Okulunda incelemelerde bulunan müdürümüz, Yatılı İlköğretim Okulu Müdürü İsmail hakkı Duran’dan bilgiler aldı. Yatakhaneleri tek tek gezen müdürümüz, öğrencilerin wc ve banyolarını da inceledi. Ortamı uygun gören Müdürümüze, çocuklara yatmadan önce bisküvi, çikolata vb. yiyecekler verildiği belirtildi. Özellikle son sınıf öğrencileri için geç saatlere kadar ders çalışma imkânı ve ortamı sunulduğu görüldü. Öğrencilere oda oda iyi geceler dileyen ve küçük öğrencilerin battaniyelerini üzerlerine örten müdürümüz, pansiyon binasının 1. katında bulunan mutfak ve yemek salonunu da gezdi. Erzak deposunu, mutfak bölümlerini inceledi. Ardından etütleri gezdi. Her öğrencinin yetenek ve becerilerinin farkında olmasını istedi. Bilgi teknoloji sınıfından öğrencilerin daha çok yararlandırılmasını istedi. Daha önceki okullarda olduğu gibi burada da öğrencilere e-posta adresini verdi. İsteklerini, dilek ve şikâyetlerini rahat yazabileceklerini belirtti.  

            Müdürümüz Saimbeyli ilçesinde görev yapan yönetici ve öğretmenlerimizin her birinin bir takım çalışması içinde görmekten mutluluk duyduğunu, emeği geçen bütün yönetici ve öğretmenlerimizi kutladıklarını ifade etti.

ged

ged

ged

ged

ged

gedged

gedgedged

 

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.