ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Spor Kültürü ve Olimpik Eğitim Projesi uygulaması yapıldı

 Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi  (TMOK)  Kültür ve Olimpik Eğitim Komisyonu tarafından düzenlenen ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Gençlik Spor İl Müdürlüğünce Desteklenen ve ilimizde 4 gün olmak kaydıyla 10-12 yaş grubu 4. ve 5. sınıf öğrencilerine yönelik “Spor Kültürü ve Olimpik Eğitim Projesi”  Seyhan Kültür Merkezinde gerçekleşti.
Spor Kültürü ve Olimpik Eğitim Projesi uygulaması yapıldı

Spor Kültürü ve Olimpik Eğitim Projesi uygulaması yapıldı

               Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi  (TMOK)  Kültür ve Olimpik Eğitim Komisyonu tarafından düzenlenen ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Gençlik Spor İl Müdürlüğünce Desteklenen ve ilimizde 4 gün olmak kaydıyla 10-12 yaş grubu 4. ve 5. sınıf öğrencilerine yönelik “Spor Kültürü ve Olimpik Eğitim Projesi”  Seyhan Kültür Merkezinde gerçekleşti.

              TMOK Spor Kültürü ve Olimpik Eğitim Projesi kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı’nın desteğiyle ilkokul 4. ve 5. sınıf öğrencilerine yönelik sunumlar ‘Kültür ve Olimpik Eğitim Komisyonu’ tarafından 2006 yılından beri sürdürülmektedir.

              Akademisyenler, çocuk psikologları, komisyon üyeleri işbirliği ile titiz bir çalışmanın ürünü olan proje, profesyonel sunucusu ve çok sevilen maskotu ‘Oli’ ile spor kültürünü, Olimpiyat oyunlarını ve felsefesini, Fair-Play’i, sağlıklı beslenmeyi, çevre duyarlılığını çeşitli videolar, çizgi filmler, küçük yarışmalar, renkli görseller aracılığıyla interaktif olarak anlatılmaktadır. Komisyon, TMOK’un paydaşı olduğu Uluslararası İlham Projesi kapsamında ‘Gönüllülük Eğitim Programı’ çalışmalarını UNICEF’le birlikte yürütmekte, yurt dışında düzenlenen ‘Olimpik Akademi’ toplantılarına TMOK’u temsilen katılımcılar göndermektedir.

              Vali Yardımcısı Halis Arslan, Seyhan İlçe Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen törende yaptığı konuşmada, geçmiş yıllarda projeyi Bursa Vali Yardımcısı iken izlediğini ve çok yararlandığını, buna yakın bir çalışmayı da Adana’da 5 yıldır  dar gelirli aile çocuklarına “Sevgiye Uzanan Eller” adıyla uyguladıklarını söyledi.

              Vali yardımcısı Halis Arslan “Proje sayesinde yeni Fatih Terim’ler, İsmail Akçay’lar,  Ahmet Ayık’lar ve gazenfer bilge’ler çıkacak.” dedi.

              Sporun çocuklar üzerindeki olumlu etkilerini yakından bildiğini ifade eden Arslan, şöyle devam etti:

              “Öncelikle Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’ne Adana’da böyle anlamlı projeyi uyguladıkları için teşekkür ederim.  Spor alkole ve uyuşturucuya  karşı en büyük pan zehiridir. Spor insanları bedenen ve ruhen rahatlatır. Ayrıca yaşamın renkli geçmesini sağlar. Yarının geleceği çocukların spor yapmaları için her türlü olanaklar sunuluyor. TMOK’un projesi sayesinde yeni Fatih Terim’ler, İsmail Akçay’lar, Ahmet Ayık’lar ve Gazanfer Bilge’ler çıkacaktır.  Bu gibi projeler Milli Eğitim İl Müdürlüğümüz, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, yerel yöneticiler en önemlisi veliler, aileler ile gönüllüler tarafından desteklenmelidir.”

               Milli Eğitim İl Müdürümüz Mehmet Ali Selamet, projeyi tarlaya atılan tohuma benzeterek, gelecekte bunun meyvelerinin alınacağını belirterek, hizmeti ve emeği geçenlere teşekkür etti.

               Porsun,“Hedef 5 bin Okul, 1 milyon Öğrenci”

              Etkinlikte konuşan TMOK Genel Sekreter Yardımcısı aynı zamanda Kültür ve Olimpik Eğitim Komisyonu Başkanı Bilal Porsun, projenin bilim insanları tarafından hazırlandığını, hedeflerinin öğrencilerin küçük yaşlarda Olimpizm, Fair-Play, spor ile çevre bilinci ve kültürü aşılamak olduğunu kaydetti.

               Proje’nin dünyada tek olduğunu, bu nedenle Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından desteklendiğinin altını çizen Porsun, konuşmasında şunlara yer verdi:

              “Hedefimiz projeyi 81 ile hatta ilçelere taşımaktır. 8 yıldır 4 bin 200 okuldan 900 bin öğrenciye ulaştık. Adana’ya ilk kez geliyoruz ve burada olmaktan dolayı çok mutluyuz. Çünkü Adana’da iyi potansiyel olduğu gibi çalışkan, heyecanlı, bilgili ve donanımlı Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fazlı Bayram Hadi var.  Olimpiyat almak için sadece elit sporcu ve tesis yeterli değil. Spor bilinci ve kültürü olan seyirci de gerekir. Bu projede amacımız, öğrencilere küçük yaşlarda bu eğitimi vermektir. Projeyi izleyen öğrenciler bir spor branşı seçecekler, ayrıca iyi bir spor izleyicisi olacaklar.”

               Porsun, 2020 Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapacak olan Japonya’nın projeye talip olduğunu, TMOK’un bu konuda dileyen tüm ülkelere “oli” projesini vermeye hazır olduklarını da sözlerine ekledi.

               Öğrenciler maskot “OLİ”ye hayran kaldı.

              Akademisyenler, çocuk psikologları, komisyon üyeleri işbirliği ile titiz bir çalışmanın ürünü olan projeyi, profesyonel sunucusu Sibel Yazgan Tel ve sevilen maskotu ‘Oli’ ile 45 dakika süren sunumla gerçekleştirdi.

              Konuşmalardan sonra, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fazlı Bayram Hadi, TMOK Genel Sekreter Yardımcısı Bilal Porsun ile Proje Sunucusu Sibel Yazgan Tel’e plaket verdi. TMOK yöneticileri Bilal Porsun ile Oktar Tertemiz de katkılarından dolayı Vali Yardımcısı Halis Arslan, Milli Eğitim İl Müdürümüz Mehmet Ali Selamet, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fazlı Bayram Hadi, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hamit Şentürk, Gençlik Hizmetleri ve Spor Şube Müdürü Kazım Tekin, Gençlik Hizmetleri Okul Sporları Birim Sorumlusu Nida Kaya, Gençlik Hizmetleri Spor Servisi Şefi Hanifi Altun’a plaket ve teşekkür belgesi verdiler.

              Etkinliğe, İlköğretim Okulu  öğrencilerinin yanı sıra, Gençlik Hizmetleri ve Şube Müdürleri Cemal Demirağ, Mahmut Kır, Murat Adıgüzel, Halit Yılmazel ve Murat Adıgüzel ile Okul Sporları Federasyonu İl Temsilcisi Kamil Dikici, Çukurova Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Pervin Bilir, öğretim görevlileri Tolga Çelik ve Harun Tosun ile BESYO öğrencileri katıldı. 

olii

olii

olii

olii

olii

olii

olii

 

 

 

oliii

oliii

 

 

 

 

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.