ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Suriyeli Çocukların Eğitimi İle İlgili Çalıştay Adana’da Yapıldı

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün düzenlemiş olduğu, İlimizde bulunan Suriyeli Çocukların Okullaşma oranlarının arttırılması için Eylem planı hazırlık çalıştayı, İBİS Otelinde düzenlenen çalışma ile gerçekleştirildi.
Suriyeli Çocukların Eğitimi İle İlgili Çalıştay Adana’da Yapıldı

 Suriyeli Çocukların Eğitimi İle İlgili Çalıştay Adana’da Yapıldı  

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün düzenlemiş olduğu, İlimizde bulunan Suriyeli Çocukların Okullaşma oranlarının arttırılması için Eylem planı hazırlık çalıştayı, İBİS Otelinde düzenlenen çalışma ile gerçekleştirildi.

 

Çalıştaya, (UNICEF) Türkiye temsilcileri ve (Un) Türkiye Birleşmiş Milletler temsilcileri ve Vali Yardımcımız  Sayın Cengiz Horozoğlu, İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan Akpınar, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ömer Oflaz, Adana İl Afet ve Acil Durum Müdürü Mehmet Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Metin Erduran,  İl Sağlık Şube Müdürü Gülcan Sürer, Diyanet İşleri Şube Müdürü Servet Bilgin, Rehberlik Araştırma Merkezi ve Halk Eğitimi Merkezi Müdürleri,  İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri,  Okul Müdürleri, Yardım Vakfı,   Dernekler İl Müdürü ve sivil toplum temsilciler katıldılar.

 

Açılış konuşmasını yapan (UNICEF) Acil Durumlar Eğitim Bölümü Başkanı Deema Jarrar;  “Yapılan bu çalıştayın amacı,  Adana da Suriyeli çocukların kaliteli okullara erişiminin sağlanması ve eğitim planı hazırlamaya yöneliktir. Bugün burada katılımlarınızla birlikte çalışma yapacağız. Desteğiniz bizim için çok büyük öneme sahip olduğunu bilmenizi isteriz. Sizlerin yaratıcılığınıza bu konuya adanmışlığınıza gerçekten inanıyorum. Özverinize ve çalışmalarınıza güveniyorum” dedi.

 

Çalıştayda sunum yaparak katılımcılara bilgi veren, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Ömer Oflaz:“ Bakanlığımızın genelgesi doğrultusunda Kurulan Komisyonumuzca Valilik Oluru ile beş personelimizi belirlediğimiz Geçici Eğitim Merkezlerimize eğitim koordinatörü olarak görevlendirmiş bulunmaktayız. Başta ADYAR olmak üzere diğer STK’larla da görüşülerek alan taraması yapıldı. İlk etapta dört okulumuz Suriyeli Öğrencilere yönelik Geçici Eğitim Merkezi olarak açıldı. Daha sonra iki okulumuz daha Geçici Eğitim Merkezi olarak belirlendi. Bu merkezlerde çok güzel hizmetlerin verildiğini ve Suriyeli çocukların her ihtiyacının karşılandığını belirten İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Oflaz, geçici eğitim merkezlerinde toplam 5066 öğrenci faydalanmaktadır. İlimiz Genelinde Okullarımızda 496 Öğrencimiz Misafir Öğrenci olarak bulunduğunu ve Saydam Caddesindeki Şahıs tarafından açılan bir okulda da 300 öğrencinin bulunduğunu belirtti. Ayrıca Sarıçam İlçesinde Bulunan Çadır kentte 3777 Öğrencinin Eğitim görmekte olduğunu ifade etti.

 

Çalıştayda bir diğer konuşmayıda İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan Akpınar yaptı. Müdürümüz konuşmasında: “ Eğitim en temel insani faaliyetlerin başında gelmektedir. İnsan öğrenen, öğreten, yaşayan, yanılan ve tekrar öğretmek ve öğrenmenin peşine düşen bir varlıktır. İnsan sahip olduğu bütün kazanımlarını sürekli olarak gelişen ve değişen eğitim tecrübesine borçludur. Eğitim almadan bir insanın insan olması mümkün değildir. Yoksulun üstünü örtmek mazlumun ve mağdurun yanında olmak bize dedelerimizden kalan bir mirastır. bir mirastır. Suriyeli çocuklarımızın eğitim alması için millet ve devlet olarak elimizden geleni yapmaktayız.

 

Ben bu çalışmalarda başta bize destek veren Sayın Valimiz Mustafa Büyük’e Eğitim Öğretimden Sorumlu Vali Yardımcımız Cengiz Horozoğlu’na, STK’lara ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi. 

 

Programda bir diğer konuşmayı da Vali Yardımcımız Sayın Cengiz Horozoğlu yaptı. Vali Yardımcımız yaptığı konuşmada: “ Suriye de bir insanlık dramı yaşandı ve halada yaşanmaya devam ediyor. Bu dramın etkileri çevreye ve dünyaya yansıması devam etmektedir. Biz Türkiye olarak yaşanan bu drama sessiz kalmadık. Devletimizin ve hükümetimizin birinci temel politikası Suriyeli kardeşlerimizin yaşadıkları sıkıntılara ortak olmaktır. Suriyeli öğrencilerimizin eğitim sorunları nedeni ile bugün burada toplanmaktayız. Devletimiz eğitim ile ilgili ciddi tedbirler almıştır.

 

Bunun bir yansıması da ilimizde nüfuz etmektedir. Adana da 7 okulumuzu kendilerine açtık ve bir takım hizmetler yapmaya çalışıyoruz. Bunlar kolay değil diyalog ister, birlik beraberlik ister, katkı ve karşılıklı yardımlaşmayı ister bu gün bu salonda yardımlaşma için seçilmiş her kez burada. Bunu tek başımıza çözmemiz mümkün değildir. Ülkemiz bu konuda her türlü katkısını koyuyor. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum ve çalıştayın hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum dedi.

 

Bilgi paylaşımı ve farklı fikirlerinde dinlendiği toplantıda çözüm ve öneriler dile getirildi.

 

Toplantı, mevcut durumu daha iyi yerlere getirebilmek adına, öneri, talep ve fikirlerin dinlenmesi, görüş alış verişinde bulunmasının ardından son buldu.

 

 

 

 

 

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.