ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Tarihçi Yazar Talha Uğurluel ile Tarihin Satır Aralarına Manevi Bir Yolculuk

Tarihçi yazar Talha Uğurluel  “Önden Gelenler ve Mevlana”  konulu konferansında Anadolu Selçuklularından   Mevlana zamanına kadar genel durumu, günümüze ulaşan eserleri ve dönemin eğitim sistemi üzerinde durdu.
Tarihçi Yazar Talha Uğurluel  ile  Tarihin Satır Aralarına Manevi Bir Yolculuk

Tarihçi Yazar Talha Uğurluel  ile  Tarihin Satır Aralarına Manevi Bir Yolculuk    

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Adana Eğitim Gönüllüleri ortaklığı ile yürütülen ´Zümreler Birlikteler´ projesi kapsamındaki ilk konferans Adana Öğretmenevi’nde düzenlendi.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Ali Selamet’le birlikte şube müdürlerimiz, dernek yöneticileri,  tarih ve sosyal bilgiler öğretmenlerinin katılımıyla proje açılışı yapıldı.

Tarihçi Yazar Talha Uğurluel’in konuşmacı olarak katıldığı konferansın açılış konuşmasını İl Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Ali Selamet yaptı. Müdürümüz, “ Değerli Yazar Talha Uğurluel’i aramızda görmekten ve sizlerle buluşturmaktan dolayı mutluyum. Milli Eğitim Müdürlüğü olarak toplumun her kesimine konferanslarımız, seminerlerimiz devam edecektir. Bu günde salonu dolduran siz değerli katılımcılara ve Adana Eğitim Gönüllülerinin çok değerli yöneticilerine ve öğretmenlerimize çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Tarihçi yazar Talha Uğurluel  “Önden Gelenler ve Mevlana”  konulu konferansında Anadolu Selçuklularından   Mevlana zamanına kadar genel durumu, günümüze ulaşan eserleri ve dönemin eğitim sistemi üzerinde durdu.

            Ünlü tarihçi, Afganistan´dan Nişabur´a, Mekke’den Şam´a, Karaman´dan Konya´ya Mevlana’nın Anadolu´ya hareketini ve Ferideddin Attar Hazretleri’nden, Muhiddin İbn-i Arabi Hazretleri’ne, Şems-i Tebrizi´den, Selahaddin Zerkubi´ye, Hüsameddin Çelebi´den, Seyyid Burhaneddin Hazretleri’ne kadar Mevlana’nın hayatında izi olan zatları hafızalara kazınacak şekilde katılımcılarla paylaştı.

Mutasavvıf ve ünlü düşünür Mevlana’yı asrının adamı olarak niteleyen Uğurluel, ‘Mesnevi’ adlı eseriyle Mevlana’nın döneminin dertlerinin ilacı olduğunu söyledi. Mevlana ve Şems’in ilk olarak Konya’daki Emir Karatay Medresesi’nde karşılaştıklarını belirten Talha Uğurluel,  “Şems-i Tebrizi bir derviştir. Mevlana ile tanıştıktan sonra iki zatın gönül sohbetleri başlar. Şems, Mevlana Hazretleri’ne eğitim vermiştir. Onun eşik atlamasına yardımcı olmuştur ve görevini tamamladıktan sonra ölümü de sır olmuştur.” dedi.

Talha Uğurluel, tarih yolculuğunda Türk-İslam toplumunun her gittiği yere mescid ve okul yaptırdığının altını çizerek, “Yaptırılan eserler, Malazgirt ile Anadolu´ya giren Türk İslam toplumunun, birilerinin çarptırmaya çalıştığı şekliyle ne cahil, ne barbar olmadığı, aksine büyük bir ilim, ahlak ve sanat anlayışına sahip olduğunu ispatlıyor. Bu anlayışı yayarak Anadolu’da ilerleyen Türkler her gittikleri yere okullar, mescit ve şifahaneler imar etmişlerdir. ” diye konuştu.

Proje kapsamında öğretim yılı boyunca her zümre öğretmenleri alanında uzman yazar ve eğitimci kişilerle bir araya gelme ve zümre ortaklığını arttırma şansı elde edecektir.

 

Tarihçi Yazar Talha Uğurluel  ile  Tarihin Satır Aralarına Manevi Bir Yolculuk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.