ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Temiz Ellerimiz Sağlıklı Geleceğimiz Projesine Destekler Artıyor

Sayın Valimiz Hüseyin Avni Coş´un Eşi Hanımefendi Aylin Coş´un katılımıyla "Temiz Ellerimiz Sağlıklı Geleceğimiz" projesinin tanıtım toplantısı düzenlendi.
Temiz Ellerimiz  Sağlıklı Geleceğimiz Projesine Destekler Artıyor

 

Temiz Ellerimiz  Sağlıklı Geleceğimiz Projesine

Destekler Artıyor  

             İlimizdeki ilkokulların birinci sınıf öğrencilerine el yıkama ve tuvalet eğitimi alışkanlığı kazandırılarak daha sağlıklı bir neslin yetiştirilmesi amacıyla, İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle başlatılan,  “Temiz Ellerimiz Sağlıklı Geleceğimiz Projesi” yerel ve ulusal düzeydekurum ve kuruluşların katkılarıyla yürütülmektedir. Projeye destek verecek kurum ve kuruluşların desteklerinin alınması,  öğretmenlerin eğitimi, okulların lavabo ve tuvaletlerine sıvı sabunluk, tuvalet kağıdı asacağı, kağıt havluluk gibi aparatların takılması, içlerinin dolumu ve denetlenmesi, sınıflarda öğrencilerin eğitimi, eğitim materyallerinin temini ve öğretmenlere verilmesi, idarecilerin bilgilendirilmesi, belirli aralıklarla yapılan faaliyetlerle projenin tanıtılması ve kamuoyunda farkındalık yaratılması, sene sonunda bir rapor hazırlanması projenini faaliyetleri arasında yer almaktadır.

 

            Proje, maddi imkânların birleştirilmesi, insan gücünün verimli kullanılması ve ulaştığı sınırların bilmesi açısından, önce il içerisinde aynı amaca hizmet eden projelerle birleşerek büyüdü. Zaman içerisinde de Ulusal Projeler takip edilerek,  onların deneyimlerinden faydalanmak ve desteklerini almak amacıyla bu kuruluşlarla işbirliği yapıldı.

 

            Bu nedenle ülke genelinde 2000 yılından beri “Temiz Tuvalet Kampanya” sını yürüten Opet yönetim kurulu üyesi Nurten ÖZDEMİR ve ekibi  Temiz Ellerimiz Sağlıklı Geleceğimiz Projesi”ne destek vermek  ve deneyimlerini paylaşmak amacıyla, 8 Mayısta İlimize geldi. Ramazanoğlu Camisi Konferans Salonunda düzenlenen etkinliğe;

 

Valimiz Sayın Hüseyin Avni Coş’un eşi Sayın Aylin COŞ Hanımefendi, İl Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Ali SELAMET,  Sağlık Müdür Yardımcısı Dr.Alpay KOÇ, Milli Eğitim Müdür yardımcıları, Şube Müdürleri, OPET Yönetim Kurulu Üyesi Nurten ÖZTÜRK ve ekibi, Özel Adana Hastanesi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Şule ÖZÜLKÜ, öğretmenler ve çok sayıda davetli katıldı.

 

İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hamit ŞENTÜRK; kurumlar arasi işbirliğinin önemini proje üzerinden anlattı.

 

İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr.Alpay KOÇ;projenin 4 Eylül 2012-2013 Eğitim Öğretim yılında başladığını, bir çok kurum ve kuruluşun desteği ile yürütülen projenin kısa sürede çok yol aldığını belirterek yapılan faaliyetleri anlattı.

 

            Denetimlerin tamamlanmasıyla birlikte okulların tuvalet ve lavabolarının fiziki durumu, temizlik personeli, takılan aparatlarını sürekli içlerinin dolumu hakkında bir raporun hazırlanacağını ve Sağlık Bakanlığı aracılığı ile Milli Eğitim Bakanlığına gönderileceğini belirten KOÇ, aynı amaçla 2000 yılından beri “Temiz Tuvalet Kampanyasını” ulusal ve uluslar arası yürüten ve projeye destek için ilimize gelen OPET Yönetim Kuruluna ve ekibine teşekkür etti.

 

Toplantıda konuşan Hanımefendi Aylin ÇOŞ;

 

 Temiz Ellerimiz Sağlıklı Geleceğimiz Projesi’nin 8 ay gibi kısa bir sürede çok yol aldığını ve bugün bu projeye destek için ilimize gelen Opet ekibine çok teşekkür etti.

 

Benim Mahallem Canım Mahallem Projesi’ kapsamında  yer alan  Yüreğir Ptt Evleri, Çukurova Kurttepe, Seyhan Tellidere ve Sarıçam Yavuz Sultan Selim Mahallerinde eğitim, sağlık, çevre ve iş alanlarında daha gelişmiş soyut ve somut değişimler inşa edeceğini, bu alanlarda birçok etkinliğin yapıldığını ve yapılmaya devam ettiğini belirten Hanımefendi Sayın COŞ, “Benim Mahallem Canım Mahallem Projesi”nde  yer alan  ilköğretim okullarının  temizlik aparatlarının temini ve montajını sağlayan Özel Adana Hastanesi Yönetim Kurulu Başkan V. Sayın Şule ÖZÜLKÜ’ye teşekkür ederek plaket verdi.

 

Ayrıca, Hanımefendi Sayın COŞ, Sayın Başbakanımızın eşlerinin himayelerinde ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığının koordinesinde Sevgi Evlerinde bulunan çocuklarımızı bir aile ortamına kavuşturmak amacıyla yürütülen “Gönül Elçileri Projesi” ile ilgili ilimizde birçok faaliyetlerin yapıldığını; bu amaçla kamu kurumları, sivil toplum örgütleri, üniversiteler ve şahıslarla birçok toplantılar düzenlendiğini, afiş ve broşürlerin hazırlandığını, stant açıldığını ve çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiğini belirterek katılımcıları “Gönül Elçisi” olmaya davet etti.

 

srh

srh

srh

srh

srh

 

 

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.