ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

VALİMİZ SAYIN DEMİRTAŞ ‘’İSTİKLÂL MARŞI´NIN KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY´U ANMA GÜNܒ’ PROGRAMINA KATILDI

VALİMİZ SAYIN DEMİRTAŞ ‘’İSTİKLÂL MARŞI´NIN KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY´U ANMA GÜNܒ’ PROGRAMINA KATILDI

VALİMİZ SAYIN DEMİRTAŞ ‘’İSTİKLÂL MARŞI´NIN KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY´U ANMA GÜNÜ’’ PROGRAMINA KATILDI

 

Valimiz Sayın Mahmut Demirtaş, İstiklal Marşı’mızın Türkiye Büyük Meclisi’nde kabulünün 97. yıl dönümü vesilesiyle düzenlenen ’İstiklâl Marşı´nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü’’ programına katıldı.

 

Sarıçam ilçesi Evliya Çelebi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi konferans salonunda düzenlenen programa Valimiz Sayın Mahmut Demirtaş’ın yanı sıra 10.Tanker Üs Komutanı Hv. Plt. Tuğg.  İsmail Günaydın, Çukurova Kaymakamı Osman Sarı, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Yusuf Yalçın, İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan Akpınar, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcılarımız, Şube Müdürlerimiz ile öğretmenler ve çok sayıda davetli ve öğrenci katıldı.

 

Program öncesinde Valimiz Sayın Demirtaş, ATO Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan "Bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı" adlı fotoğraf sergisini gezdi.

 

Konferans salonundaki program saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşma ATO Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Kezban Nazlı Yılmaz tarafından yapıldı. Ardından aynı okul öğrencisi Enes Yalçın, Arif Nihat Asya’nın ‘’Dua’’ isimli şiirini okudu.

 

“İstiklal Marşı´nı En Güzel Ben Okuyorum Yarışması”nda birinci olan Çukurova İMKB İlkokulu öğrencisi Elif Adıgüzel, Seyhan 15 Temmuz Şehitleri İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Şeyma Fatma Eskigölge ve Seyhan ÇEP Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencisi Leventcan Filik’in  İstiklal Marşı’nı hep beraber okuması izleyenlere coşku dolu anlar yaşattı.

 

Daha sonra Serhat Bilir, Kayra Aldanmaz, Enes Atilla ve Muzaffer Berke Ertürk tarafından “Gazinin Nasihatı’’ isimli oyun sahnelendi. Büyük bir ilgi ile izlenen oyunun ardından program,  Öğrenci Bekir Enes Tangız tarafından Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un “Ordunun Duası’’ şiiri ve öğrenci Abdulsamet Talha Ölmez’in ‘’Orduya Sesleniş ve Afrin’’  adlı şiiri okumasıyla devam etti.

 

Sima Yaraşık, Asya Dalmızrak, Ramazan İbrahim Duran ve Ayten Adıyaman tarafından büyük bir özveri ile hazırlanan “Asım’ın Nesli’’ adlı oratoryo gösterisi ise salondakilerden büyük alkış aldı. Sarıçam Remzi Oğuz Arık İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerinin mehteran gösterisinin ardından İstiklal Marşı´nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü kapsamında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

          

Etkinlikte kısa bir açıklamada bulunan Valimiz Sayın Demirtaş, savaş koşulları altında yazılan İstiklal Marşı’nın yaklaşık bir asırdır her okunuşunda Türk milletinin bağımsızlık sevdasını güçlü bir şekilde dile getirdiğini söyledi. 

 

İstiklal Marşı’nın, milletimizin imkânsızlıklar içerisinde gösterdiği büyük kahramanlığın, azim ve fedakârlıkla verilen kurtuluş mücadelesinin mısralara dökülmüş ifadesi olduğuna değinen Valimiz Sayın Demirtaş,  ‘’Aziz milletimizin gönül dünyası, cesaret, kahramanlık ve eşsiz mücadele azmi, vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un veciz dizeleriyle İstiklal Marşı’nda ölümsüzleşmiştir.’’ dedi.

 

Mehmet Akif Ersoy’un hayat mücadelesinin, yaşadığı zorlukların, şairliği ile birlikte düşünce ve aksiyon adamı kişiliğinin de iyi okunması gerektiğini ifade eden Valimiz Sayın Demirtaş,  ‘’Akif, kendi karakter özelliklerini “Âsım”da somutlaştırır. Asım; göğsü iman dolu bir gençlik kavramının ete kemiğe büründüğü noktadır. Âsım, milleti uğruna her türlü fedakârlığı göze alan gençliğin ta kendisidir. İstiklal Marşı ile birlikte, bu eşsiz destanın mimarı, İstiklal Şairi Mehmet Âkif’i, onun gençliğe örnek gösterdiği Âsım’ın özelliklerini iyi anlamalı, öğrenmeli ve öğretmeliyiz. Onun yüksek ahlakını, kişiliğini, millet sevgisini ve bağımsızlık aşkını kendimize örnek almalıyız.’’ dedi.


13-03-201813-03-201813-03-201813-03-201813-03-201813-03-201813-03-201813-03-201813-03-2018

 

 

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.