ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yetişkin Eğitiminin Önemi Semineri İlimizde Düzenlendi

  Yetişkin Öğrenme Projesi kapsamında düzenlenen "Yetişkin Eğitiminin Önemi" semineri Adana´da başladı.
Yetişkin Eğitiminin Önemi Semineri  İlimizde Düzenlendi

Yetişkin Eğitiminin Önemi Semineri  İlimizde Düzenlendi             

                 Yetişkin Öğrenme Projesi kapsamında düzenlenen "Yetişkin Eğitiminin Önemi" semineri Adana´da başladı.

                 Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen Yetişkin Öğrenme Projesi kapsamında düzenlenen seminer, Çukurova Halk Eğitimi Merkezi Adana Öğretmenler Korosu´nun Türk Halk Müziği konseriyle düzenlendi.

                 Adana, Mersin, Hatay, Osmaniye, Nevşehir, Niğde, Kahramanmaraş illerindeki Yaygın Eğitim Kurumları Merkez Müdürleri, İl Milli Eğitim Müdürlükleri´ndeki Hayat Boyu Öğrenmeden Sorumlu İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı/Şube Müdürü ve Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü temsilcilerinden oluşan toplam 120 kişi katıldığı seminerde konuşan Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Doç. Dr. Mustafa Kemal Biçerli, meslek edindirme merkezlerinin amaç ve hedeflerini anlattı.

                 Meslek edindirme merkezlerinde özellikle çırak yetiştiriciliğinin önemine dikkat çeken Biçerli, "Bunlar büyük kısımda eğitim sisteminin dışına çıkmış dışlanmış kardeşlerimiz çocuklarımız. Okuyamadığı için belki ailede bile dışlanmış. İşyerinde ustasından azar işiten insanlar. Meslek eğitim merkez müdürlerimize burada çok iş düşüyor. Onların yeniden hayata tutunabilmesi bir ümit. Onları adam yerine koyup yüreklerine dokunmanın yollarını da bulmalıyız." dedi.

                  Bütçemizin olup olmaması bizi asla durdurmaz. En kötü durumlarda tıpkı bir kırlangıç bibi olmalıyız. Ve ilerleye bildiğimiz kadar yol katetmeliyiz.

                  2013 yılında Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü´nün 4 milyon 722 bin kişiye ulaştığını belirten Biçerli, geleceğin güçlü Türkiye´sinin kişisel manada gelişmiş, ayakları yere basan yurttaşların sırtında yükselebileceğine ve bu manada imkanların iyi değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

                  Kurum yöneticilerine Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü çalışmalarıyla alakalı sunum yapan Biçerli, Türkiye´de hayat boyu öğrenme konusunda farkındalığın artırılması kapsamında insanların projeye neden katıldığı ya da katılmadığını ölçmeye yönelik 4000 bin kişiyi içeren bir araştırma yapılacağını bildirdi.

                  Program sayısının son iki yıl içerisinde yüzde 82 artırılarak 2 bin 78´e yükseldiğini vurgulayan Biçerli, aile içi eğitim programında ise son 2 yılda 216 bin 265 kişiye ulaştıklarını söyledi. Biçerli, açık öğretim okullarında da geçen yıla oranla yüzde 11 artışla 1 milyon 416 bin öğrenciye ulaştıklarını kaydetti. Bunların yanısıra Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü web portalının tamamen yenilendiğini dile getiren Biçerli, aynı zamanda meslek edindirme merkezlerinde üretilen malzemelerin de bu siteden satışa sunulduğunu ifade etti.

                  Bu yılki katılım oranı olan yüzde 3,2´yi gelecek yıl yüzde 8´e çıkarmayı hedeflediklerini vurgulayan Biçer, sınav sistemine de değindi. Biçerli, "Odalarla işbirliği içerisindeyiz ama odalarla işbirliği içinde olmamız bizi odaların idare edeceği anlamına gelmemeli. Mümkünse odalardan gelen sınav komisyonu üyelerini her sınav dönemi değiştirmeliyiz ki toplumda bizim güvenimiz artısın. Bu manada istismar kapılarını sonuna kadar kapatmalıyız diye düşünüyorum çünkü güvenilmek sevilmekten daha büyük bir iltifattır." Şeklinde konuştu.

hayat boyu öğrenme

hayat boyu öğrenme

hayat boyu öğrenme

hayat boyu öğrenme

hayat boyu öğrenme

hayat boyu öğrenme

hayat boyu öğrenme

hayat boyu öğrenme

hayat boyu öğrenme

o

o

o

o

o

 

 

 

 

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.