ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Cumhuriyet Bayramı Adana’da Coşkuyla Kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 90. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Adana´da tören düzenlendi.
Cumhuriyet Bayramı Adana’da Coşkuyla Kutlandı

 

Cumhuriyet Bayramı Adana’da Coşkuyla Kutlandı 

 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 90. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Adana´da tören düzenlendi. 

İlk olarak Valilik Makamı’nda düzenlenen törende Sayın Valimiz Hüseyin Avni Coş, tebrikleri kabul etti. 

Daha sonra İstasyon Meydanı’nda düzenlenen kutlama törenine geçen Sayın Valimiz Hüseyin Avni Coş, burada törene katılan vatandaşların bayramını kutladı. 

Törende bir konuşma yapan Sayın Valimiz, "Bugün Cumhuriyetimizin 90. kuruluş yıl dönümünü ve Cumhuriyet Bayramımızı heyecanla, gururla, onurla, coşkuyla, umutla kutlarken, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Cumhuriyet ilanına karar veren TBMM’nin tüm üyelerinin, bütün şehitlerimizin, gazilerimizin, isimli ve isimsiz tüm kahramanlarımızın aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz" dedi. 

Cumhuriyetin ilanını şanlı tarihimizdeki en önemli dönüm noktalarından biri olduğunu belirten Sayın Valimiz Hüseyin Avni Coş, "Cumhuriyet, milletimizin bağımsızlık ve hürriyetinden asla taviz vermeyeceğinin ifadesidir. Cumhuriyet, milletimizin çağdaş dünyada hak ettiği yeri alma kararlılığının göstergesidir. Cumhuriyet, birlik ve beraberlik içinde hareket ettiğimizde, olmaz denileni başardığımızın kanıtıdır. Cumhuriyetimiz Atatürk´ün önderliğinde milletimizin, azim ve kararlılığıyla vücut bulmuş büyük bir eserdir. Bu eser, büyük bir vizyonla daima ileriye bakan, özgüvenini sağlam tutan, heyecanla ve şevkle çalışan bir neslin, bugünkü nesillere armağanıdır" dedi. 

Sayın Valimiz Hüseyin Avni Coş, Cumhuriyetimizin kuruluş felsefesinin temelinde çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne çıkma hedefi bulunmakta olduğuna vurgu yapıp, "Milletimiz, ne mutlu ki, Cumhuriyetimizi demokrasiyle de taçlandırarak, "çağdaş uygarlık" seviyesine ulaşma hedefinde büyük mesafeler almıştır. Artık hedefimiz, ülkemizi çağdaş dünyanın da ilerisine taşımaktır. Bu hedefe de birbirimizle uğraşarak, laf üreterek değil, ancak, dürüstlükten taviz vermeden çalışarak, her zamankinden daha çok çalışarak ulaşabiliriz. İnsanlarının her bakımdan mutlu olduğu, güçlü, zengin, müreffeh bir Türkiye hedefine ulaşmak için var gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz. Cumhuriyetimiz 100. yılına geldiğinde, güçlü demokrasisi, dev ekonomisi, birlik ve beraberliğini daha da pekiştirmiş, devlet-millet kaynaşmasını artırmış yapısıyla Türkiye´nin dünyada hak ettiği yere geleceğine inanıyoruz" dedi. 

Milli hedeflerimize ulaşmak için ihtiyaç duyduğumuz güç, istiklal mücadelemizi zafere ulaştıran milli ruhda gizli olduğunu söyleyen Vali Coş, konuşmasının devamında; 

İstiklal mücadelesindeki başarımızı nasıl birlik ve beraberliğimize borçluysak, bugün önümüze çıkabilecek engelleri aşmak için yine birlik ve beraberliğe ihtiyacımız vardır. Bugün, bu anlamlı günde; Atatürk´ün en büyük eserim dediği Cumhuriyetin ve Demokrasinin yüce değerleri etrafında her zamankinden daha güçlü bir şekilde kenetlenerek, Bizi tek Millet, tek Devlet, tek Bayrak, tek Vatan yapan bu yüksek değerlerimize daha gür bir sesle sahip çıkarak, milletçe tek yürek olarak, kardeş kavgası çıkarmak için beyhude bir çaba içinde olan şer ve nifak odaklarına bir kez daha en güzel cevabı veriyoruz. 

En zor zamanlarında bile dünyaya sadakat ve vatanseverliğin eşsiz örneklerini gösteren büyük bir millet olarak, bu duygu birliğini koruduğumuz, kışkırtma ve tahrikler karşısında birbirimizden şüphe duymak yerine, birbirimize daha sıkı kenetlendiğimiz sürece, şer ve nifak odakları amaçlarına asla ulaşamayacaktır. Milletçe, birlik ve bütünlüğümüze, barış ve kardeşliğimize sahip çıkarak, Türkiye Cumhuriyetini, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olarak ebediyen yaşatacağız. 

Değerli Adanalılar,

Cumhuriyetimizin aydınlık ve mutlu yarınlara ulaşması hususunda en büyük güvence, Demokrasinin sağladığı kazanımların bilincinde olan Türk Milletidir. Büyük Atatürk´ün, ´Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır´ vecizesini ilke edinerek, slogan değil hizmet üreterek, her geçen gün daha çok çalışarak, mutlu insanların yaşadığı, güçlü, çağdaş ve müreffeh Türkiye´yi hep birlikte gerçekleştireceğiz. 

Geleceğimizi emanet edeceğimiz sevgili Gençlerimiz; Şehit ve Gazilerimizin hatıraları ve fedakârlıklarını örnek alarak, Büyük Atatürk´ün emaneti olan Türkiye Cumhuriyeti Devletini ve O´nun vazgeçilemez rejimi olan demokrasimizi her türlü tehdit ve tehlikelerden her zaman başarıyla koruyacaktır. Cumhuriyet; Türk Gençliğinin çalışmaları ile daha da yücelecek, Dünya durdukça var olacaktır. 

Bu tarihi günde, başta Büyük Atatürk olmak üzere, ebediyete intikal eden tüm devlet adamlarımızı, dökülen kanlarıyla bu toprakları bizlere vatan yapan ve bu aziz vatanın her yerinde Şanlı Bayrağımızın özgürce dalgalanması için toprağa düşen aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi minnet, şükran ve rahmetle yad ediyoruz. 

Cumhuriyet Bayramınız, En büyük milli bayramımız, hepimize kutlu olsun. 

Sayın Valimiz  konuşmasının ardından öğrenciler tarafından günün anlam ve önemini belirten şiirler okunarak, halk oyunları ekibi tarafından gösteri sunuldu. 

Daha sonra Sayın Valimiz,  İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce düzenlenen "Atatürk ve Cumhuriyet" konulu yarışmalarda dereceye giren öğrencilere, ödüllerini verdi. 

Tören, geçit töreninin ardından sona erdi. 

Büyük bir coşkuyla kutlanan törene  Sayın Valimiz Hüseyin Avni Coş  ve Eşi Hanımefendi Aylin Coş’un yanı sıra Adana Milletvekilleri Fatoş Gürkan, Ümit Özgümüş, Seyfettin Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Ali Selamet,  kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile binlerce vatandaş katıldı.

 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı8217nın 90. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Adanada tören düzenlendi.29 Ekim Cumhuriyet Bayramı8217nın 90. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Adanada tören düzenlendi.29 Ekim Cumhuriyet Bayramı8217nın 90. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Adanada tören düzenlendi.

 

 

 

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.