ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Erasmus Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Birimi üyelerince düzenlenen toplantıda Erasmus+ Programının    “Ana Eylem 1- Bireylerin Öğrenme Hareketliliği” ve “Ana Eylem 2- Yenilik ve İyi Uygulamaların Değişimi İçin İşbirliği” programları tanıtıldı
Erasmus Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi

Erasmus Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi

         Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğünce Avrupa Birliğinin 2014-2020 yılları arasında uygulayacı Erasmus+ programının İl Bilgilendirme Toplantısı 8-9 Mart 2014 tarihlerinde Seyhan Kültür Merkezi ve Adana Öğretmenevinde yapıldı. Katılımın talebinin yoğun olması sebebi ile 3 grupta gerçekleşen toplantılara 15 ilçeden toplamda 515 öğretmen katıldı.

          İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Birimi üyelerince düzenlenen toplantıda Erasmus+ Programının    “Ana Eylem 1- Bireylerin Öğrenme Hareketliliği” ve “Ana Eylem 2- Yenilik ve İyi Uygulamaların Değişimi İçin İşbirliği” programları tanıtıldı.

         Toplantının açılışını yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Ali Selamet konuşmasında, “ AB Projeleri başvurularında bazı değişikler oldu.  Okullarımızda çok güzel çalışmalar var. Arkadaşlarımızın yaptığı çok büyük fedakarlıklar var. Arkadaşlarımızın sorun alanı olarak görüp de içinden çıkamadığı, ekonomik kaynaklarını bulamadığı alanlarımız var. Eğer bunları AB Proje formatına getirebilirsek bazı sorunlarımızı daha kolay çözebiliriz. İl ve İlçelerde konuya ilgi duyan arkadaşlarımız için bu alanda görevli rehber arkadaşlarımızdan her zaman bilgi alabilirler. Gönlümüz arzu ediyor ki, her okulumuzun bir AB Projesi olsun. Adana’mızda yapılan projelerle  okullarımızın etkinliğini arttırabilmiş bir ortamı hep birlikte elde etmiş olacağımızı düşünüyorum.”  dedi. 

         Toplantı sunumları  İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Birimi üyesi Levent Öztürk’ün Erasmus+ genel bilgilendirmesi ile başladı. Avrupa Birliği 2020 Stratejik Büyüme Hedefleri ve 2020 Eğitim­-Öğretim Stratejik Hedeflerinin anlatıldığı sunumda Erasmus+ Programının yeniliklerinden, yeni dönemdeki hedeflerinden, programların içeriklerinden ve bütçesinden bahsedildi.

         Yaşanan ekonomik sıkıntıların Avrupa Birliğinin projelere olan bakış açısında da birtakım değişiklikler getirdiği vurgulanarak özellikle eğitim-öğretim kalitesinin arttırılarak kişilerin temel beceriler kazandırılması, istihdamın sağlanması ve iş piyasası ile daha güçlü ve kapsamlı işbirliklerin oluşmasının hedeflendiği vurgulandı.

          Erasmus+ ile AB projelerinin tek çatı altında birleşerek daha bütünsel, ulaşılabilir ve sistematik bir yapıya kavuşulduğu belirtildi. 2014-2020 döneminde uygulanacak olan Erasmus+ 14.7 Milyar Euro bütçe ile 2 milyon yüksek öğrenim öğrencisine, 500 bin gençlik çalışanına, 650 bin mesleki eğitim öğrencisine, 25 bin yüksek lisans öğrencisine, 800 bin öğretmene toplamda 4 milyondan fazla insana yurtdışında eğitim olanağı sağlayacak.

         Toplantıya Yüreğir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge personeli Abdullah Kocabey’in “Ana Eylem 1- Bireylerin Öğrenme Hareketliliği” sunumu ile devam edildi. Sunumda ağırlıklı olarak “Eğitim, Öğretim ve Gençlik Alanındaki Hareketlilik Projeleri” kapsamında bulunan “Okul Eğitimi ve Personeline Yönelik Hareketlilik Projeleri” ele alındı. Yeni dönemde Erasmus+’ın okul öğretmen ve idarecilerine yönelik yurtdışı eğitim fırsatları sunduğunu belirtilerek, artık öğretmenlerimizin sadece eğitim almak için değil eğitim vermek ve mesleki becerilerini geliştirmek amacıyla da yurtdışında 2 aya kadar öğretim görevlendirmesi faaliyetlerine katılabilecekleri vurgulandı. Programın temel hedefleri, başvuru şartları, uygun faaliyetler, başvuru usul ve esasları konusunda katılımcılar bilgilendirildi. 

           Toplantının ikinci oturumunda İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Birimi üyesi Levent Öztürk “Ana Eylem 2- Yenilik ve İyi Uygulamaların Değişimi İçin İşbirliği” kapsamındaki “Eğitim, Öğretim ve Gençlik Alanlarında Stratejik Ortaklıklar” yapısını anlattı. 

 


Erasmus Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi
Erasmus Bilgilendirme Toplantısı DüzenlendiErasmus Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi

       

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.